
Ajurweda – jak zacząć?
Ajurweda – jak zacząć?
O ajurwedzie mówi się, że – podobnie jak joga – jest nauką świętą. Ajurweda to wedyjska nauka o uzdrawianiu ciała i umysłu. Joga jest drogą doświadczania, samorealizacji. Są jak siostry. W Indiach obydwie nauki rozwijały się niegdyś równorzędnie i były traktowane jako jedno. Obydwie traktują człowieka jako całość i obydwie kładą nacisk nie tylko na uzdrawianie ciała, ale i umysłu oraz rozwój świadomości. To właśnie rozwój świadomości jest źródłem zrozumienia i szczęścia.
Bez duchowego aspektu trudno mówić o ajurwedzie. Jak zacząć uczyć się i wykorzystywać ajurwedę w życiu tak, by nie robić tego powierzchownie i bez zrozumienia? Trzeba zacząć od zrozumienia podstaw, bo w nich kryje się cały sens.
Ajus + Veda
Słowo ajurweda składa się z dwóch członów: ajus – życie i veda– wiedza. Oznacza to, że jest ona wiedzą o życiu. Tak więc nie jest to jedynie system medyczny. Ajurweda uczy, przede wszystkim, jak zachować zdrowie i jak leczyć i utrzymać równowagę pomiędzy ciałem, zmysłami, umysłem i duszą.
Uważa się, że Ajurweda powstała między 4 a 6 tys. lat temu i jest najstarszym pisemnym przekazem ludzkiej cywilizacji. Pierwotnie była przekazywana ustnie, z jednego pokolenia na kolejne, i jako bardzo rozległa wiedza została w późniejszym czasie spisana i usystematyzowana. Ćaraka Samhita to starożytny traktat, z którego do dzisiaj korzystają studenci medycyny ajurwedyjskiej. Ajurwedę uważa się za matkę medycyny. Jej koncepcja stanowi podstawy medycyny chińskiej, greckiej czy arabskiej.
Warto wspomnieć dwóch mędrców, starożytnych lekarzy. Ćaraka był znawcą chorób wewnętrznych, natomiast pionierem chirurgii był Susruta, który opracował technikę korekty nosa, amputacje kończyn i przeszczepy skóry. Stosował ziołową anestezjologię, naturalne zioła przeciwzapalne i naturalne antybiotyki.
Cel ajurwedy
Celem jest zachowanie zdrowia zdrowych i leczenie chorych, biorąc pod uwagę holistyczne podejście. Leczenie polega na szukaniu przyczyn choroby i usunięciu ich. Do leczenia jest wymagana dyscyplina chorego, zmiana nawyków, ustalenie rutyny dla danej konstytucji. Nie można liczyć na szybki efekt, bo nic takiego się nie zdarzy. Tu potrzeba czasu i cierpliwości ale też uważności i obserwacji swojego ciała. Ajurweda instant nie istnieje 😉
Pięć elementów (pańca mahabhuta) jako koncepcja Ajurwedy
Pięć elementów przejawia się na ziemi w formie organicznej i nieorganicznej. Oto ich krótka charakterystyka i przykłady pokarmów, które przydadzą nam się w kolejnych etapach nauki.
PRZESTRZEŃ
cechy: miękkość, delikatność, gładkość, obfitość
działanie: tworzy „wolne miejsce”, rozluźnia, otwiera
substancja: wszystko co lekkie, porowate
przykład: nadmuchane, lekkie jedzenie, np. popcorn, wafle
efekt po spożyciu: wzmaga miękkość i lekkość w ciele
Cechy przestrzeni w naszym ciele to wszystkie puste miejsca, np.: w dziurkach od nosa, ustach, gardle, płucach, brzuchu.
POWIETRZE
cechy: lekkość, ruchliwość, chłód, suchość, szorstkość
działanie: ruch, parowanie, wysuszanie
substancja: wszystko, co jest suche i pełne powietrza, i wszystko to, co wytwarza gazy
przykład: tosty, herbatniki, kapusta, groch
efekt po spożyciu: wzmaga suchość i ruch
Powietrze przejawia się w ruchu w płucach, w żołądku, w jelitach, w stawach.
OGIEŃ
cechy: gorąco, suchość, intensywność, ostrość, subtelność, lekkość
działanie: wydziela światło i ciepło
substancja: wszystko co łatwopalne i pikantne
przykład: chili, imbir, pieprz, goździki, kmin
efekt po spożyciu: wspomaga trawienie, metabolizm, nadaje skórze blask
Ogień uczestniczy w całym procesie trawienia, znajduje się również w oczach, inteligencji, temperaturze ciała.
WODA
cechy: tłustość, wilgotność, chłód, miękkość, kleistość
działanie: spajanie, nawilżanie
substancja: wszystko, co jest płynne lub wodniste
efekt po spożyciu: wygładza, wychładza, zmiękcza, ułatwia przepływ płynów
Woda jest częścią plazmy, krwi, śluzu i śliny.
ZIEMIA
cechy: ciężkość, twardość, solidność, stałość, powolność
działanie: gęstość, opór
substancja: wszystko co stałe i ciężkie
przykład: smażone jedzenie, ser żółty, ciasta, banany, dynia
efekt po spożyciu: wzmaga ciężkość
Cechy ziemi to inaczej stałe struktury takie jak tłuszcz, mięśnie, skóra i paznokcie.
Pięć elementów łączy i podtrzymuje w ciele PRANA (życiowa energia).
Teoria pięciu elementów wyjaśnia podobieństwa pomiędzy ludźmi a światem. Człowiek jest kombinacją pięciu elementów i wszechświat również się z nich składa. Można powiedzieć że jesteśmy mikrokosmosem w otaczającym nas makrokosmosie.
W kolejnym artykule przeczytasz, jak wykorzystać wiedzę o elementach, by dowiedzieć się więcej o sobie >> KLIKNIJ, BY PRZECZYTAĆ <<
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!