
Czym jest ajurweda?
Ajurweda jest wiedzą o życiu, we wszystkich jego aspektach, opisuje korzystne lub niekorzystne sposoby życia i jak osiągnąć szczęście.
Caraka Sutra Sthana
Czym jest ajurweda?
Ajurweda to sanskrycki termin, w którym ajus oznacza życie, a veda mądrość, wiedzę, naukę czyli mądrość życia, wiedza życia. Ta wiedza o zdrowym życiu jest prawdopodobnie jednym z najstarszych systemów leczniczych medycyny naturalnej i jest nieprzerwanie stosowana od blisko 5 tysięcy lat.
Ajurweda traktuje człowieka jako swoisty mikrokosmos, ściśle połączony z całym wszechświatem, makrokosmosem. Ujmuje człowieka holistycznie – na wielu poziomach i w wielu aspektach życia.
Twierdzi ona, że harmonia jest naszym naturalnym stanem i podstawą do naszej samorealizacji. Natomiast chorobę, cierpienie traktuje jako zaburzenie wywołane przez niewłaściwe czynniki. U podstaw uzdrawiania leży więc poznanie swojej własnej natury co jest świadomą podstawą do osiągnięcia dobrostanu.
Ayus stanowi o podtrzymywaniu życia poprzez przepływ siły życiowej prany. Rozpatruje się tu człowieka z punktu widzenia czterech poziomów: ciała, zmysłów, umysłu i duszy. Kiedy prana krąży, podtrzymuje te cztery aspekty i ayus płynie. Kiedy nie ma któregoś z czterech aspektów, prana nie ma przepływu i nie ma ayus.
Dlatego też ajurweda nie ogranicza się wyłącznie do ciała fizycznego i zmysłów, ale uwzględnia także aspekty bardziej subtelne, jak potencjał naszego umysłu i poszukiwanie własnej duchowości twierdząc, że wszystkie one kluczowe są dla zachowania zdrowia.
Ayus jest połączeniem umysłu, ciała, zmysłów i duszy, podtrzymywaniem żywotności, wiecznym, nieprzerwanym.
Caraka Sutra Sthana
Zupełnie przeciwnie do medycyny konwencjonalnej ajurweda nie klasyfikuje, nie uogólnia i nie sprowadza do „wspólnego mianownika”. Nie funkcjonuje tu pojęcie normalności, gdzie większość ustanawia normę. Każdy z nas jest traktowany jako indywidualna istota, z większym szacunkiem i w mądrzejszy sposób.
Cele ajurwedy
Celem ajurwedy jest przede wszystkim profilaktyka czyli zachowanie zdrowia ludzi zdrowych. Osiągamy to przestrzeganiem zaleceń związanych z dietą, z higieną i odpowiednimi ćwiczeniami oraz zaleceń związanych z odpowiednim stylem życia codziennego.
W sanskrycie zachowanie zdrowia znaczy swasthawritta co można tłumaczyć jako „życie w zgodzie z własną naturą” i tłumaczenie to jest najlepszym wyjaśnieniem celu ajurwedy.
Drugim celem jest leczenie ludzi chorych.
Jednak chorobę traktuje się tu zupełnie inaczej niż w medycynie konwencjonalnej. Medycyna zachodnia skupia się głównie na leczeniu objawów chorobowych, nie zawsze dochodząc do sedna ich powstawania. Specjalizacje medyczne dzielą człowieka na masę poszczególnych narządów, których choroby zupełnie mają się nijak do całości. Profilaktyka zaś dopiero zaczyna raczkować.
W medycynie wschodniej leczy się człowieka jako całość, a chorobę traktuje się jako brak równowagi. Leczenie w ajurwedzie polega na znalezieniu przyczyn choroby i usunięciu ich. Leczenie to obejmuje oczywiście nie tylko ciało fizyczne ale również zmysły, umysł i duszę ponieważ brak równowagi objawia się w wielu wymiarach.
U podstaw ajurwedy leży zrozumienie natury nas samych, otaczającego nas świata oraz naszej relacji z otoczeniem. To bardzo praktyczna i przydatna wiedza, dzięki której można zaopiekować się sobą i realnie wpłynąć na swój dobrostan na każdym poziomie.
* * *
Zaczynamy nowy cykl artykułów poświęconych ajurwdzie, które pomogą Wam zaznajomić się z jej filozofią oraz zastosować ją w praktyce.
Pierwsze artykuły będą dotyczyć filozofii ajurwedy abyście mogli poznać genezę: będzie o teorii stworzenia srstiutpatti, o jej elementach mahabhuta oraz o właściwościach. Potem poznacie bliżej przejawianie się tych elementów i właściwości w nas samych. Opiszę dokładnie dosha tak aby każdy mógł się w nich przejrzeć i odnaleźć. Wyjaśnię szczegółowo jak je równoważyć i łagodzić. Całość pozwoli nie tylko zrozumieć fenomen ajurwedy, ale także – co cenniejsze – pozwoli zastosować ją z powodzeniem w naszej codzienności.
Zapraszam serdecznie do kolejnej lektury 🙂
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!