
Jak joga, uważność i współczucie mogą pomóc w wypaleniu zawodowym

Jak joga, uważność i współczucie mogą pomóc w wypaleniu zawodowym
W ostatnim czasie większość osób przychodzących do mnie na sesje mindfulness boryka się z jakąś formą wypalenia- czy to zawodowego, czy to związanego z opieką nad rodziną. Najczęściej przychodzą w fazie wyczerpania i zmęczenia, z objawami z ciała. Część osób, z którymi pracuję jest wyczerpana emocjonalnie z objawami frustracji, cynizmu, z trudnością odczuwania pozytywnych emocji, brakiem przyjemności w życiu.
Wychodzenie z wypalenia zawodowego czy tzw. życiowego to długi proces wymagający regeneracji układu nerwowego, zajęcia się somatyką ale też emocjami i zmianą nawyków myślowych. Oprócz pracy psychologicznej bardzo wspierające są techniki uważności, samowspółczucia i praktyka jogi.
Zacznijmy jednak od definicji- wypalenie zawodowe (ang. *burnout*) to syndrom obejmujący wyczerpanie emocjonalne, cynizm i obniżoną efektywność w pracy, który coraz częściej dotyka pracowników różnych zawodów. Christina Maslach – uznana badaczka wypalenia zawodowego, wyróżnia trzy kluczowe składniki tego zjawiska: wyczerpanie emocjonalne, depersonalizację obniżone poczucie dokonań osobistych.
- Wyczerpanie emocjonalne – to początkowa faza, w której pojawia się zniechęcenie do pracy oraz wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Osoba doświadcza obniżonej aktywności i zaangażowania, staje się bardziej drażliwa i pesymistyczna. Może także odczuwać fizyczne symptomy, takie jak bóle głowy, bezsenność czy zaburzenia gastryczne. Często jest to kluczowy aspekt wypalenia, który niektórzy badacze traktują jako główny jego komponent.
- Depersonalizacja – ta faza obejmuje narastającą obojętność i dystans wobec osób, z którymi się pracuje. Pracownik staje się cyniczny, zaczyna traktować klientów lub współpracowników powierzchownie i formalnie, a kontakty zawodowe stają się bardziej „chłodne” i ograniczone. Depersonalizacja jest formą obrony psychicznej, w której osoba próbuje stworzyć dystans emocjonalny wobec innych, aby chronić się przed przeciążeniem emocjonalnym. Często jest konsekwencją wyczerpania emocjonalnego.
- Obniżone poczucie dokonań osobistych – w ostatniej fazie wypalenia pracownik czuje się nieskuteczny i mało kompetentny, a jego motywacja i zadowolenie z pracy znacząco spadają. Może pojawić się frustracja, a także agresja wobec współpracowników lub unikanie pracy poprzez częste absencje. Wzrasta poczucie, że brakuje mu umiejętności i wiedzy potrzebnych do radzenia sobie z zawodowymi wyzwaniami, co dodatkowo pogłębia negatywne nastawienie do pracy.
Wypalenie zawodowe dotyka zwłaszcza osoby o określonych cechach osobowości, takich jak perfekcjonizm, wysoka odpowiedzialność czy niska tolerancja na niepowodzenia. Perfekcjoniści stawiają sobie i innym bardzo wysokie wymagania, które trudno jest spełnić w codziennych warunkach zawodowych. Osoby o silnym poczuciu obowiązku często mają problem z wyznaczaniem granic i nie potrafią odmawiać dodatkowych zadań, co prowadzi do nadmiernego przeciążenia. Tym samym stają się bardziej podatni na wypalenie.
Mindfulness, czyli praktyka uważności, okazuje się skutecznym narzędziem w łagodzeniu burnout’u. Regularna praktyka mindfulness pozwala osobom dotkniętym wypaleniem na zatrzymanie się w chwili obecnej, bez uciekania w myśli o przeszłości czy obawy o przyszłość. Badania dowodzą, że uważność może obniżyć poziom kortyzolu i stresu oraz pomaga rozpoznawać swoje emocje, co sprzyja lepszej regeneracji psychicznej (Cocchiara i in., 2019). Regularne ćwiczenia uważności pomagają również osobom o skłonnościach perfekcjonistycznych i nadodpowiedzialnym w złagodzeniu krytycznego stosunku do siebie.
Również samowspółczucie, badane m.in. przez Kristin Neff i Christophera Germera, jest obiecującą metodą pomocy w radzeniu sobie z wypaleniem. Neff i Germer definiują samowspółczucie jako zdolność do traktowania siebie z życzliwością i troską, zwłaszcza w obliczu trudności i błędów. Ich badania pokazują, że osoby praktykujące samowspółczucie wykazują wyższą odporność na stres, lepiej radzą sobie z niepowodzeniami i szybciej się regenerują, co pomaga im z większą wyrozumiałością patrzeć na siebie i swoje ograniczenia, a tym samym zmniejsza ryzyko wypalenia. Neff i Germer wydali też w 2024 książkę o samowspółczuciu na wypalenie pt. “Mindful Self-Compassion for Burnout: Tools to Help You Heal and Recharge When You’re Wrung Out by Stress”, w której proponują techniki i porady dla wypalonych.
Praktyka jogi, która łączy ruch, oddech i medytację, ma również udowodnione działanie terapeutyczne w redukcji stresu i wypalenia. Badania pokazują, że joga może redukować objawy stresu, poprawiać jakość snu, zmniejszać poziom kortyzolu oraz wspierać równowagę układu nerwowego. Dzięki rozwijaniu uważności na oddech i ruch, osoby praktykujące jogę zyskują większą świadomość swoich potrzeb i sygnałów ciała, co sprzyja odpoczynkowi i regeneracji (Alexander i in., 2015). Badania nad zastosowaniem jogi wśród pracowników ochrony zdrowia wykazały, że regularna praktyka pozwala im lepiej radzić sobie ze stresem oraz zmniejsza ryzyko wypalenia (Zhang i in., 2021; Cocchiara i in., 2019).
Łącząc praktykę mindfulness, samowspółczucia i jogi, osoby zagrożone wypaleniem zawodowym mogą lepiej rozpoznawać swoje granice, dbać o odpoczynek i wypracować zdrową równowagę między pracą a życiem prywatnym, co pomaga nie tylko zredukować stres, ale również przeciwdziałać długofalowym skutkom wypalenia.
Joga i mindfulness na wypalenie:
- W jodze wykonuj pozycje, które lubisz i wywołują uczucie relaksu. Bądź uważna na swoje potrzeby. Nie przekraczaj i tak wyczerpanych zasobów.
- Dobrze zaplanowana sekwencja, która stopniowo zwiększa, a następnie zmniejsza ruch i wysiłek, może zarówno podnieść poziom twojej energii i zrelaksować. Ale sprawdzaj ze sobą, co jest dla Ciebie możliwe.
- Wykonuj proste skłony do przodu i otwieranie bioder, aby uspokoić układ nerwowy i uwolnić napięcie.
- Ćwiczenie “krowa-kot” może pomóc uwolnić napięcie zgromadzone w górnej części pleców lub ramionach.
- Pozycje otwierające serce, takie jak ryba, mogą pomóc w zmniejszeniu ucisku w klatce piersiowej. Pozwolą tobie poczuć się bardziej otwartym psychicznie i fizycznie.
- Dodaj pozycje regeneracyjne na koniec każdej praktyki. Pozwolenie ciału na odpoczynek przy wsparciu rekwizytów (np. klocków,koców, wałków czy pasków) może ułatwić relaksację.
- Viparita karani – Pozycja nóg uniesionych na ścianie pomaga na stres i wypalenie poprzez uspokojenie układu nerwowego, poprawę krążenia i redukcję napięcia w ciele. Regularna praktyka tej pozycji może stanowić świetne narzędzie do walki z przemęczeniem i wspierać ogólny dobrostan psychiczny.
- Zakończ sesję savasaną lub medytacją skanowania ciała na leżąco.
- W chwilach zwątpienia i trudnych emocji oferuj sobie współczucie poprzez dobre łagodne słowa czy wspierające mantry.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!