
9 rzeczy, które warto wiedzieć rozpoczynając praktykę jogi
9 rzeczy, które warto wiedzieć rozpoczynając praktykę jogi
1. Opanuj podstawy, zanim ruszysz dalej!
Aby twoja praktyka jogi rozwijała się harmonijnie, była bezpieczna i dawała Ci satysfakcję oraz wymierne efekty, należy dobrze poznać i zrozumieć jej podstawowe elementy, takie jak prawidłowy oddech i asana. Praktyka jogi zasadniczo różni się od sportu tym, że pracując z ciałem uczymy się odczuwać jego potrzeby, możliwości i ograniczenia. Dzięki temu uruchamiamy naturalny potencjał związany ze zwiększaniem komfortu ruchu, jakości życia i samoleczenia. Pierwsze efekty jogi możemy zaobserwować już po kilku zajęciach; jednak głębokie i trwałe rezultaty pojawiają się po wielu latach regularnej i prawidłowej praktyki w postaci zdrowia, spokoju i radości.
Wprowadzenie do praktyki jogi może się różnić w zależności od szkoły, metody i nauczyciela, niemniej jednak przygodę z jogą należy rozpocząć od zajęć przeznaczonych dla osób początkujących. Jeśli miałeś długą przerwę w praktyce, także warto wziąć udział w kilku lekcjach początkujących, by przypomnieć sobie podstawy. O skuteczności praktyki jogi decyduje przede wszystkim systematyczność i dyscyplina. W zależności od potrzeb oraz możliwości czasowych, jogę należy praktykować 2-6 razy w tygodniu. Jeśli twój rytm dnia nie pozwala ci na praktykowanie z większą częstotliwością pamiętaj, by wykonywać asany i sekwencje o mniejszej intensywności, praktykując dobrze znane pozycje, w których czujesz się komfortowo.
2. Znajdź zajęcia dla siebie!
Poszukaj zajęć jogi, które będą najlepiej odpowiadać twoim potrzebom i konstrukcji psychofizycznej. Style jogi mogą znacznie różnić się od siebie, dzięki czemu możesz wybierać z szerokiego wachlarza zajęć regeneracyjnych, terapii kręgosłupa, jogi dla kobiet w ciąży, czy seniorów.
Warto zainteresować się całościowymi systemami takimi jak tradycyjna Ashtanga, Iyengar, Bikram czy Sivananda.
Osoby lubiące rywalizację sportową mogą też wybrać usportowione style luźno oparte na technikach jogi takie jak płynne zajęcia vinyasa flow, czy ekstremalne formy jogi takie jak joga dynamiczna, Power-joga czy Acro-joga. Tutaj do rozważenia pozostaje kwestia na ile takie style reprezentują jogę, a na ile sportową rywalizację.
Pamiętaj jednak, że to nie nazwa, a ty sam decydujesz o tym, czy dane zajęcia będą dla ciebie odpowiednie. Zanim się tego dowiesz, warto odwiedzić kilka szkół, wziąć udział w różnych zajęciach oraz przyjrzeć się różnym nauczycielom i metodom.
Wybierając nauczyciela i szkołę jogi upewnij się, że jest to osoba i miejsce rzeczywiście poświęcona nauczaniu jogi. Upewnij się, że pod chwytliwą nazwą zajęć, kryje się sprawdzona metoda, autentyczne umiejętności i godny polecenia nauczyciel. Sprawdź, czy nauczyciel ma wieloletnie doświadczenie praktyczne w metodzie której uczy, ukończył odpowiednie szkolenia, posiada wymagane w danej metodzie certyfikaty, czy jest osobą polecaną przez uczniów i nauczycieli.
Joga to wiedza praktyczna i żywa nauka. Dlatego bądź otwarty na nieustanne poszukiwania i zadawanie trudnych pytań.
3. Twoja mata – twój komfort!
Jedynym sprzętem niezbędnym do praktyki jogi jest mata. Powinna być ona przyczepna, trwała, wykonana ze zwartej i mocnej gumy. Karimaty, maty do fitnessu, które są zbyt miękkie i gąbczaste będą ci przeszkadzać w wykonaniu asan. Na początku możesz korzystać z mat, które szkoły jogi zwykle udostępniają do wspólnego użytku.
Zakup maty powinien być przemyślaną inwestycją – profesjonalną matę można nabyć w szkole lub jednym z licznych internetowych sklepów o profilu jogicznym. Nie poleca się mat ze sklepów sportowych lub supermarketów – istnieje ryzyko, że będzie ona słabej jakości, szybko się rozpadnie lub będziemy się ślizgać. Strój do jogi powinien być wygodny, niezbyt luźny, ale też nie krępujący ruchów. Jogę ćwiczy się zawsze na boso i bez skarpetek.
4. Poczuj się lekko!
Zaczynaj praktykę jogi po upływie co najmniej 3 godzin od dużego posiłku. Jeśli będziesz odczuwać głód – zaleca się lekkie przekąski – owoce, naturalne soki, ewentualnie dietetyczną zupę, do pół godziny przed praktyką.
5. Aby było bezpiecznie!
Poinformuj nauczyciela o okolicznościach mogących mieć wpływ na twoją praktykę, w szczególności: niedawno przebytych urazach, zabiegach, wskazaniach lekarza dotyczących ograniczeń w ruchu oraz o ciąży. Stosuj się do instrukcji nauczyciela. Nie wahaj się zasygnalizować nauczycielowi, że dana pozycja lub korekta jest dla ciebie nieodpowiednia.
6. Dobrze jest się rozgrzać!
Praktyka asan jest znacznie bardziej przyjemna, efektywna i bezpieczna gdy w pomieszczeniu jest ciepło, powyżej 22 stopni. Choć wiele osób, rozluźnia się dopiero w temperaturze powyżej 30 stopni! Z zasady jest tak, że im bardziej sztywna osoba tym bardziej potrzebuje się rozgrzać by się rozluźnić.
Sala do jogi powinna być wietrzona przed zajęciami, a w trakcie zajęć powinna być jedynie wentylowana, tak by nie było przeciągów i nagłych zmian powietrza. Powietrze nie powinno być suche, ani klimatyzowane.
7. Nie śpiesz się!
Program zajęć stanowi całość, więc by w pełni skorzystać zwracaj uwagę na punktualność. Relaks końcowy jest równie ważną częścią zajęć; nie pomijaj go – ta chwila dla ciebie pozwoli ci odczuć głęboki efekt jogi. Pamiętaj o innych – twoje wejście na salę w trakcie zajęć lub wyjście przed zakończeniem, zakłóci komfort i koncentrację innych osób.
8. Masz pytanie, zapytaj nauczyciela!
W razie pytań lub kwestii indywidualnych mogących mieć wpływ na twoją praktykę jogi zwróć się do nauczyciela. Nauczyciel jest właśnie po to by cię prowadzić, wspierać i wyjaśniać twoje wątpliwości.
9. Praktykuj w domu!
Po opanowaniu podstaw, możesz wykonywać praktykę również samemu w domu. Zacznij od 15 minut 2-4 razy w tygodniu, by stopniowo wydłużać czas i zwiększać ilość pozycji. Pamiętaj jednak o tym, aby wykonywać jedynie to, co już dobrze poznałeś wcześniej w szkole pod okiem nauczyciela i nie staraj się wykonywać zbyt zaawansowanych asan i sekwencji. Tym, co decyduje o prawidłowym rozwoju twojej praktyki, nie jest ani ilość, ani trudność wykonywanych pozycji, a jedynie stałość i regularność.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!