
Sari: tradycyjny strój Hindusek
Sari: tradycyjny strój Hindusek
Znane jest w Indiach znane pod różnymi nazwami – seere, cheera, podavai. Ostatecznie jednak najbardziej znana jest forma sari. W sanskrycie słowo sari tłumaczy się jako „pasek materiału”. Samo słowo sari pochodzi bezpośrednio od słowa sattiki. Wraz z upływem czasu uległo ono skróceniu i przyjęło formę sari.
Kobiety w podeszłym wieku, sari noszą każdego dnia, również do pracy. Młode wybierają raczej zachodnie ubrania, ale sari tradycyjnie ubierają na wesela oraz inne ważne uroczystości. Kojarzone jest przede wszystkim z kobiecym ubiorem w społecznościach hinduskich oraz muzułmańskich. Warto jednak wspomnieć, iż tradycyjnie sari noszą także kobiety w Bangladeszu, Nepalu i Pakistanie.
Długość, kolor i dodatki
Nie bez powodu indyjskie kobiety są nazywane rajskimi ptakami. Kolorowe, lekkie i delikatne materiały dodają sylwetce subtelności. Pewnie dlatego sari jest noszone przez kobiety o każdym statusie społecznym, wykształceniu i przynależności kastową. Strój ten to po prostu długi pas materiału, mający długość mniej więcej 5-6 metrów.
Zwyczajowo nie jest on w żaden sposób zszywany, podpinany szpilkami, nie ma również guzików. Zdarza się jednak, że kobiety wspomagają się takimi elementami, w celu jego atrakcyjnego upięcia.
Sari zazwyczaj noszone jest na halce, którą zwie się lehenga w północnych Indiach oraz pavada w Indiach południowych. Na wschodzie można spotkać się natomiast z nazwą shaya. Do tego zakładana jest również krótka bluzka, mająca krótkie rękawy – choli. Halka powinna być odpowiednio dobrana do samego koloru sari, najlepiej gdy jest utrzymana w zbliżonym kolorze, raczej nie stosuje się barw kontrastowych. Do czego przede wszystkim służy? Oczywiście w pewien sposób podtrzymuje ona sari, ale przede wszystkim dokładnie osłania ciało. Noszenie sari jedynie na bieliznę jest w złym tonie, szczególnie jeśli zostało ono wykonane z prześwitujących materiałów. Halka powinna być obcisła i dobrze zawiązana na biodrach, aby nie zsunęła się z ciała wraz z sari.
Jeśli chodzi natomiast o kolorystykę krótkiej bluzki, choli, może być ona dobrana do samego koloru sari lub barwę zbliżoną do koloru sari, ale może również być kontrastowa lub w kolorze bordera, czyli ozdobnego paska lub w barwie pallu, czyli ozdobnej końcówki sari.
Materiały i barwniki
Kobiety w Indiach na specjalne okazje zakładają ręcznie wyszywane sari z jedwabiu, które jest wykończone złotą lub srebrną taśmą. Na materiale pojawiają się też cekiny lub szlachetne kamienie, przy czym w szafach kobiet hinduskich dominują stroje bawełniane, satyna, czy sztuczny jedwab.
Drukowanie i barwienie bawełny rozwinęło się w Indiach już w czasach średniowiecznych. Artyści tworzą z należytą starannością unikalne wzory, które są w cenie. Za pomocą klocków z drewna tekowego nanosi się odpowiedni wzór i ornamenty w postaci motywów zwierzęcych, kwiatowych, czy geometrycznych. Przedtem jednak tkaninę maluje się roślinnymi barwnikami. Co ciekawe, kolory sari są kolorami przytody Indii, czyli jednego z najbarwniejszych państw świata.
Jak prawidłowo założyć sari?
Istnieje wiele sposobów. Wiele z nich jest charakterystycznych dla konkretnych regionów. Warto jednak przyjrzeć się jednej z podstawowych metod.
Zakładając sari, na samym początku trzeba założyć halkę, sari nakłada się natomiast na nią. Powinno zostać rozwinięte tak, aby pallu, czyli ozdobny koniec sari, znalazł się po lewej stronie. Zakładanie sari powinno się rozpocząć od prawej, do lewej strony. Sari powinno zostać wetknięte w halkę po całym obwodzie, a następnie przerzucone na prawą stronę.
Następnie konieczne jest ułożenie materiału w zakładki. Zakładki powinny zostać włożone za halkę i swobodnie zwisać. Reszta sari musi zostać przełożona za plecami. Pallu przekłada się pod prawym ramieniem i zarzuca na lewe.
Często można spotkać również wiejskie drapowanie Dharampur, dzięki któremu przekształca się długi prostokąt materiału w pumpy, sięgające kolan.
Biżuteria do sari
Hinduskie kobiety noszą nie tylko barwne stroje, ale ozdabiają swoje ciało także liczną biżuterią. Sari bardzo często noszą wraz z zestawem cienkich, pojedynczych złotych bransoletek, czasem zestawianych także jedną lub kilkoma grubszymi. Bransolety ozdabiają również nogi.
Popularna jest tam także panja, czyli bransoleta połączona z pierścionkiem na rękę, niezwykle ozdobna. Powszechne są także kolczyki do nosa oraz tikka – ozdoba mocowana do włosów. Natomiast kolczyki indyjskie mają za zadanie uzupełniać sari i z daleka rzucać się w oczy. Hinduskie kobiety wierzą poza tym, że kolczyki mają moc ochrony przed złem.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!