
Domowe bułki

Domowe bułki
Od kiedy w naszym domu zagościł chleb żytni na zakwasie z dodatkiem nasion wszelakich i kurkumy, rodzina nieustannie dopomina się o świeże, chrupiące bułki. Zaczęliśmy kupować je w piekarniach (unikając zdecydowanie pieczywa z mrożonego ciasta). Któregoś dnia niespełna 4-letni Franek grzebiąc w przepisach naszego robota, zapytał, czy możemy upiec bułki domowe. I wiecie co? Jeśli w domu są drożdże, to bułki możemy mieć prawie codziennie. Ich wykonanie okazuje się dziecinnie proste.
Składniki na 9 bułek:
- 500 g mąki, w tym: 150 g mąki orkiszowej razowej, 200 g mąki orkiszowej jasnej; pozostała część może być gryczana, ryżowa, jaglana – ja zwykle mieszam, wtedy bułki mają bardzo bogaty skład
- 40 g świeżych drożdży
- 260 g ciepłej wody
- łyżeczka soli
- szczypta cukru
- 40 g oleju ryżowego
- pół łyżeczki kurkumy
- garść nasion dyni
- garść nasion chia, słonecznika lub siemienia lnianego
Wykonanie:
- Wszystkie składniki wymieszać ze sobą (my w tym celu używamy robota z popularnej sieci sklepów), ciasto powinno być dość lekkie, ale nie klejące. Możecie też z powodzeniem wyrobić ciasto ręcznie.
- Uformować 9 bułek i ułożyć je na blaszce, na papierze do pieczenia.
- Można porobić nacięcia, w kształcie literki X, posmarować olejem kokosowym, obsypać sezamem lub makiem i pozostawić do momentu, aż piekarnik się nagrzeje – ok 5-7 minut.
- Bułki zaczną fajnie wyrastać.
- Piekarnik nagrzać do temp 200 stopni (góra i dół), a następnie wstawić do pieczenia na około 25-30 minut.
Gwarantuje Wam, że pieczenie swoich bułek (bez użycia jasnej pszennej mąki, z ulubionymi dodatkami) będzie naprawdę doskonałym pomysłem na wspólne śniadania. A jeśli przygotowujecie je z dziećmi – dacie im zdrowe nawyki, które docenią, gdy dorosną.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!