
Joga twarzy wg Face Yoga Method™

Joga twarzy wg Face Yoga Method™
JOGA TWARZY – coraz częściej można o niej przeczytać, z miesiąca na miesiąc rośnie oferta dostępnych warsztatów i szkoleń, ale temat wciąż wydaje się enigmatyczny. Chociaż ćwiczenia twarzy funkcjonują w różnych wersjach i metodach od wielu lat, to jednak połączenie ich z terminem „joga” nie zawsze budzi zaufanie. Czy słusznie?
Chciałabym przybliżyć Ci dzisiaj bardzo konkretną metodę pracy z twarzą – Face Yoga Method™, a ocenę, ile „jogi” jest w tej praktyce, pozostawiam Tobie!
Jak powstała Face Yoga Method™?
Face Yoga Method™ (w skrócie FYM) została stworzona przez Japonkę Fumiko Takatsu. Historia Fumiko to dowód na to, że wszystko, co dzieje się w naszym życiu, ma swoją przyczynę i cel. I jak nawet najtrudniejsze doświadczenie może być szansą na zupełnie nowe otwarcie…
Kilkanaście lat temu Fumiko doświadczyła poważnego wypadku samochodowego, w wyniku którego jej ciało doznało wielu uszkodzeń. Rehabilitacja, w tym regularna praktyka jogi, pomogły jej z czasem wyprowadzić ciało na prostą. Jednak zmiany na twarzy, które pojawiły się w wyniku wypadku, w tym znaczna asymetria, okazały się dość oporne. Fumiko, wierząc głęboko w moc naturalnej pracy z ciałem, zaczęła regularnie ćwiczyć twarz, tak jak ćwiczyła resztę ciała, testując i rozwijając szereg specyficznych praktyk. Rezultaty pojawiły się bardzo szybko i zmieniły nie tylko jej twarz, ale również życie. Metoda okazała się tak skuteczna, że Fumiko zdecydowała się poświęcić swoją energię i czas rozwojowi Face Yoga Method™ i podzieleniu się nią ze światem. Początkowo celem Fumiko była rodzinna Japonia, gdzie metoda bardzo szybko zyskała dziesiątki tysięcy zwolenników. Jednak FYM stopniowo zaczęła być znana, rozpoznawalna i ceniona na całym świecie, m.in. dzięki certyfikowanym nauczycielom FYM, których jest obecnie kilkuset, zlokalizowanych w kilkudziesięciu krajach na wszystkich zamieszkałych kontynentach.
Co to jest Face Yoga Method™?
FYM to zestaw ponad 70 ćwiczeń wszystkich partii mięśni twarzy i szyi. Praktyka mięśni połączona jest z pracą z oddechem, z prostymi technikami akupresurowymi (naciskiem i masażem określonych punktów na twarzy). Dbamy o właściwą postawę ciała. Dodatkowo używamy łatwych technik relaksacyjnych i wizualizacji. Budujemy również świadomość nawyków, które dodają nam lat i uczymy się je zmieniać. Uzupełnieniem praktyki są naturalne metody pielęgnacyjne – praktyczne i zdrowe.
Metoda świetnie łączy się z innymi praktykami pracy z ciałem – jest m.in. fantastycznym uzupełnieniem praktyki jogi. Ale może też być stosowana zupełnie niezależnie.
Jakie są korzyści z praktyki Face Yoga Method™?
Joga twarzy często kojarzona jest z naturalną metodą zapobiegającą powstawaniu czy pogłębianiu się zmarszczek, jako alternatywa dla inwazyjnych metod medycyny estetycznej. Jest to zdecydowanie jedno z zastosowań jogi twarzy, ale nie jedyne. FYM stosowana regularnie przynosi nam korzyści na wielu poziomach.
Ciało fizyczne:
Ćwiczenia rozluźniają nagromadzone napięcia, wzmacniają nasze mięśnie i poprzez zwiększoną cyrkulację krwi pomagają dotlenić i odżywić skórę. Nasza skóra szybciej się odnawia, nabiera blasku i lepszego kolorytu. Jest bardziej elastyczna, dzięki czemu nie poddaje się tak łatwo grawitacji. Zmarszczki się spłycają. Zauważamy więcej symetrii w twarzy. Wyglądamy radośniej, bardziej promiennie i młodo.
Ciało emocjonalne:
Nasza twarz wraz z napięciami fizycznymi kumuluje często negatywne emocje. Szczególnie staw skroniowo-żuchwowy i towarzyszące mu mięśnie (gł. żwacz) mają tendencje do gromadzenia stresu poprzez neurologiczno-sensoryczną więź między żwaczem, a emocjami. Regularne rozluźnianie napięć powoduje uwolnienie stresu nie tylko na poziomie fizycznym (napięcie mięśniowe), ale również uwolnienie towarzyszących stresowi negatywnych emocji (gniew, lęk, agresja).
Ważnym elementem w praktyce jogi twarzy, szczególnie w początkowej fazie, jest używanie lustra, które – wykorzystywane świadomie – może stać się naszym ogromnym sprzymierzeńcem. Pracując z lustrem uczymy się patrzeć na siebie inaczej – z większą troską, czułością i uwagą. Rośnie nasza samoakceptacja i samoocena. Stajemy się dla siebie łagodniejsi i nawiązujemy lepszy kontakt ze sobą. Regularna praktyka zwiększa świadomość pracy naszej twarzy. Przestajemy w pewnym momencie potrzebować lustra, gdyż coraz bardziej czujemy naszą twarz „od wewnątrz”. Nasza mimika w wyrażaniu emocji staje się bardziej adekwatna do tego, co naprawdę czujemy.
Ciało mentalne:
Joga twarzy jest swoistą praktyką uważności. Proste ćwiczenia pomagają nam skupić uwagę na „tu i teraz”. Ogromną rolę pełni tu świadomy oddech oraz skupienie na właściwym wykonywaniu ćwiczeń. Pracujemy z delikatną „materią”, jaką jest nasza twarz, subtelna i precyzyjna praktyka jest tu kluczem.
Skupienie pomaga nam obserwować nasze myśli i towarzyszące im emocje. Dzięki uważności mamy możliwość wyboru, jakie myśli pojawiające się w naszym umyśle chcemy wzmacniać, a jakich unikać, aby skutecznie dbać o swój dobrostan.
Ciało duchowe:
Dzięki rosnącej samoświadomości praktyka daje nam lepszy dostęp do intuicji. Przebijamy się przez umysł analityczny, który nie zawsze nam sprzyja. Sięgamy po wewnętrzną mądrość, która jest w każdym z nas, choć często „chroniona” warstwami kumulowanych latami przekonań, norm, oczekiwań, nie zawsze nam służących… Praktyka daje nam szansę na otwarcie kolejnych drzwi do pełniejszej samorealizacji, z korzyścią dla siebie i innych.
Jak często trzeba ćwiczyć, aby zobaczyć i poczuć rezultaty praktyki?
Praktyka wymaga regularności, ale nie jest czasochłonna. Już 15 minut dziennie daje odczuwalne korzyści. Najlepsze rezultaty uzyskujemy ćwicząc co najmniej 2 razy dziennie: rano po obudzeniu i wieczorem, przed snem. Praktyka poranna budzi mięśnie twarzy i pomaga nam być bardziej świadomym naszej mimiki w ciągu dnia. Praktyka wieczorna resetuje i relaksuje mięśnie po całym dniu, dodatkowo pomaga zrelaksować i wyciszyć umysł, przygotowując nas do spokojnego snu.
Sukces praktyki zależy od regularności, właściwego doboru ćwiczeń oraz jakości ich wykonywania. Warto więc zainwestować na początku czas w poznanie zasad praktyki oraz specyficznych ćwiczeń, czerpiąc z wiedzy i doświadczenia certyfikowanego instruktora, tak aby przygotować się dobrze do praktyki własnej.
Mogę obiecać jedno – gdy wyrobisz sobie nawyk i dyscyplinę praktyki oraz poczujesz jej korzyści, będzie Ci trudno ją porzucić!
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!