Nie tylko Ganesza i Lakszmi…
10/11/2016
Sztuka indyjska kojarzy nam się na ogół z tradycyjną rzeźbą i malarstwem sakralnym przedstawiającym bóstwa. Współczesna sztuka subkontynentu dociera do nas znacznie rzadziej – a szkoda…
W Kala mandir, centrum sztuki w Mysore ma własnie miejsce niezwykle poruszająca wystawa, z której wyłania się przygnębiający obraz współczesnego indyjskiego rolnictwa umiejscowionego w kontekście zmiany klimatycznej. Zobacz, co przygotowali młodzi indyjscy artyści!

Thirst – Pragnienie. Każdego roku monsun przynosi coraz mniej opadów, a indyjska ziemia jest coraz bardziej wyjałowiona i spalona słońcem. Instalacja była symbolicznie żywa – paw został zbudowany ze świeżych, zielonych liści palmowych, które już po dwóch dniach były suche i przypominały bardziej kości niż pióra… Fot. Ania Chomczyk

Camel – Wielbłąd. Tylko wysoce przystosowane gatunki mają szansę przetrwać w obecnych warunkach… Fot. Ania Chomczyk

Hanging Farmer – Wiszący rolnik. Co roku tysiące indyjskich rolników popełnia samobójstwo z powodu długów związanych z nieudaną próbą przejścia na uprawy GMO, oraz, w mniejszym stopniu znacznego wzrostu cen ziemi. Więcej na ten temat na przykład TU

Ania Chomczyk
ania@bosonamacie.ple-mail: ania()bosonamacie.pl
Ćwiczę jogę od ponad 20 lat. Przez lata regularnie podróżowałam do Indii, aby poznawać ten niesamowity kraj oraz uczyć się jogi u źródła. Nadal kontynuuję moje jogiczne studia pod okiem najlepszych nauczycieli na świecie.
Studiowałam amerykanistykę na UW, a w 2016 r. na Uniwersytecie SWPS (kulturoznawstwo) obroniłam doktorat dotyczący jogi.
Pobieram lekcje klasycznego śpiewu Karnataki u Ranjini Koushik. Chętnie maluję i w styczniu 2021 r. zostałam certyfikowaną nauczycielką malarstwa intuicyjnego, Vedic art. Obecnie poszerzam moje kompetencje o terapię mięśni dna miednicy wg metody Bebo. Kocham Himalaje. Jestem mamą małego Felixa.
Joginka w podróży
Facebook: Joginka w podróży
Instagram: Joginka w podróży