
„Miód” mniszkowy – etyczny i zdrowy
Czy miód jest wegański? Czy powinien być włączony do diety wegan?
Dyskusja na ten temat toczy się od wielu lat i jest kwestią sporną w wegańskich środowiskach. Alternatywą są roślinne zamienniki jak syrop klonowy, melasa trzcinowa czy syrop z agawy. „Miód” z mniszka lekarskiego, a raczej syrop z mniszka smakuje podobnie do tradycyjnego miodu pszczelego. Można go z powodzeniem wykorzystać tam gdzie miód pszczeli, czyli do słodzenia mleka, napojów roślinnych, deserów, ciast czy herbaty. Działa przeciwzapalnie i antywirusowo. Przeciwdziała także tworzeniu się zmian miażdżycowych. Jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. A co najważniejsze – możecie go zrobić samodzielnie. Ciągle maj, więc jeszcze zdążycie!
UTENSYLIA
- 2 słoiki (pojemność około 330ml)
- garnek
- drewniana łyżka
- gaza lub sitko
PRODUKTY
- 300 kwiatów mniszka lekarskiego, zerwanych przed południem w suchy, słoneczny, majowy dzień
- 1 litr wody
- 700g drobnego cukru
- sok z 1 cytryny (opcjonalnie)
PRZYGOTOWANIE
Krok 1.
Koszyczki zebranych kwiatów rozłożyć na bawełnianej ścierce i odczekać około 30-40min. W tym czasie owady zdążą wyjść z kwiatów.
Krok 2.
Oczyszczone kwiaty przełożyć do garnka i zalać wodą. Gotować około 20 minut. Powstały napój wraz z kwiatami odstawić na około 24 godziny.
Krok 3.
Po tym czasie płyn należy odfiltrować przez gazę lub drobne sito i przelać do garnka. Dodać cukier i sok z cytryny (opcjonalnie). Gotować na małym ogniu regularnie mieszając.
Krok 4.
Po około 2 godzinach z płynu powinien zrobić się rzadki syrop, który zgęstnieje po ostudzeniu. Należy przelać go do wyparzonych wcześniej słoiczków i zakręcić. Postawić słoiczki na denkach i studzić około 3 godziny.
Krok 5:
Nasz „Miód” nie wymaga pasteryzacji natomiast trzeba go przechowywać w ciemnym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej. W takich warunkach „miód” można przetrzymywać do kilku miesięcy.
NA ZDROWIE!
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!