
Joga w stwardnieniu rozsianym
Joga w stwardnieniu rozsianym
Pomaga? Szkodzi? Można praktykować? A jeśli tak, to jak? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Garth McLean w wydanej w 2020 roku książce „Yoga and Multiple Sclerosis”. Polecamy ją przede wszystkim nauczycielom, którzy pracują lub zamierzają pracować z osobami dotkniętych SM, ale także samym chorującym i praktykującym.
Gdy tradycyjna medycyna zawodzi
Większość uczniów przychodzi na jogę ze względów zdrowotnych. Rzadko są to ludzie młodzi, zdrowi i wysportowani. Coraz częściej borykają się z chorobami cywilizacyjnymi i/lub chorobami autoimmunologicznymi. Kiedy tradycyjna medycyna ma niewiele do zaoferowania, szukają pomocy w alternatywnych sposobach np. jodze.
Garth McLean – amerykański aktor – w wieku 36 lat został zdiagnozowany na stwardnienie rozsiane. Wiadomość o przewlekłej, nieuleczalnej chorobie była szokiem, ale symptomy i rezonans były jednoznaczne. Garth nie zamierzał się poddać. Od razu zapytał neurologa co może zrobić, aby opóźnić rozwój choroby. Lekarz poza farmaceutycznymi opcjami zasugerował jogę Iyengara i pływanie. Nie minęły 72 godziny od wypisu ze szpitala, kiedy Garth poszedł na pierwszą lekcję jogi. A potem na basen.
Poprawa formy fizycznej i psychicznej
Obecnie Garth McLean jest znanym nauczycielem jogi Iyengara w stopniu senior 3 oraz certyfikowanym terapeutą jogi. Prowadzi swoją szkołę w Los Angeles. Od 2000 roku regularnie jeździ do Instytutu Jogi Iyengara w Punie. Sam B.K.S Iyengar uczył go dostosowanej do chorego ciała praktyki. Joga pomogła mu opanować symptomy stwardnienia rozsianego na tyle, że teraz pomaga innym chorym.
Już po kilku lekcjach jogi Garth zauważył poprawę. Czuł się lepiej fizycznie i psychicznie. Jego ruchy były bardziej skoordynowane. Odzyskiwał kontrolę nad ciałem. To zachęciło go do zgłębienia tematu jogi. Efektem tych badań jest książka, która wyszła w 2020 roku „Yoga and Multiple Sclerosis”. To zarówno zbiór wskazówek dla chorych jak i przewodnik dla nauczycieli jogi. Gareth przedstawia perspektywę osoby żyjącej ze stwardnieniem rozsianym, która praktykuje jogę oraz nauczyciela jogi. Książka zawiera opis jego choroby, wzlotów i upadków, lepszych i gorszych lat. Jak większość chorób autoimmunologicznych, stwardnienie rozsiane postępuje w różnych tempie i z różną intensywnością. Objawy u chorujących mogą być inne. W książce znajdziemy historie uczniów, symptomy ich choroby oraz sekwencja asan, które im pomogły.
Choroba daje drugą szansę
Garth w wywiadach mówi, że życie pobłogosławiło go chorobą. Dzięki niej poznał jogę i jej głębokie działanie. Nauczył się radzić sobie ze stresem, ciągłym napięciem i wahaniami nastrojów, które wcześniej były jego zmorą. Odnalazł w sobie radość życia i wdzięczność za drobne rzeczy. Czuje, że choroba dała mu drugą szansę na lepsze życie. B.K.S. Iyengar doradził mu, aby każdego dnia balansował między odwagą a ostrożnością. Tak robi. Odwaga pomaga mu eksplorować wyzwania związane z chorobą, a ostrożność podchodzić z szacunkiem do tego, jak jego ciało ma się danego dnia.
„Yoga and Multiple Sclerosis” jest świetnym podręcznikiem dla nauczycieli jogi. Zawiera kilka przykładowych sekwencji okraszonych wieloma zdjęciami. Podpowiada, jak radzić sobie z najczęstszymi objawami choroby. Pokazuje modyfikacje i warianty pozycji dostosowane do ograniczonej mobilności ruchowej. Dla mnie okazała się bardzo przydatna w pracy z chorymi uczniami. Polecam zakup i lekturę.
Więcej: https://yogarth.com
Książka jest dostępna m. in. w księgarni Amazon – w formie papierowej i e-booka
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!