
Ajurweda: poznaj swoją pierwotną naturę
Ajurweda: poznaj swoją pierwotną naturę
„Pierwotna natura”, w ajurwedzie zwana prakriti, o której decyduje moment poczęcia, określa najgłębszą naturę każdego człowieka. Ta unikalna mieszanka cech sprawia, że od momentu poczęcia jesteśmy całkowicie niepowtarzalni. Kiedy poznamy swoją prawdziwą naturę, zrozumiemy jakie cechy składają się na naszą wyjątkowość. Wiedza ta pozwoli nam dbać o siebie w najlepszy sposób.
Aby określić swój typ konstytucyjny musisz ocenić siebie najdokładniej i najuczciwiej jak tylko potrafisz.
Dobrze by było aby ocenił cię jeszcze przyjaciel lub członek rodziny. Nie ma tu dobrych albo złych odpowiedzi, jest tylko rzeczywistość naszej konstytucji. Czy nam się podoba czy nie, mamy pewne skłonności, które towarzyszą nam przez całe życie. Możemy nauczyć się z nimi żyć i dowiedzieć się jak zmienić swoje przyzwyczajenia, aby szanse na zachowanie zdrowia były jak największe.
Test – określ swój typ konstytucyjny
Na pytania zawarte w poniższym kwestionariuszu odpowiadaj zgodnie z tym jak zazwyczaj reagujesz we wszystkich sytuacjach w ciągu całego życia, a nie jak w chwili obecnej. Weź kartkę, narysuj na niej trzy kolumny (odpowiednio dla: Vata, Pitta i Kapha) i czytając twierdzenia z kwestionariusza zaznaczaj swój wybór w danej, najlepiej pasującej opisem do Ciebie kolumnie.
Na koniec podlicz wybory – oddzielnie dla każdej kolumny. Dosza, która otrzymała najwięcej punktów, wskazuje na twoją doszę dominującą.
>> kliknij, by zobaczyć kwestionariusz <<
Wskazówki do testu
Większość osób z natury nie ma konstytucji wyłącznie vata, pitta czy kapha. Zwykle ludzie charakteryzują się w przeważającym stopniu cechami jednej doszy oraz w mniejszym stopniu cechami drugiej. Jeśli przy którejś z pozycji czujesz że częściowo należysz do jednej konstytucji i częściowo do drugiej, zaznacz obydwie. Jeśli wydaje ci się, że możesz mieć cechy wszystkich trzech konstytucji, wybierz tę, która określa cię najlepiej.
Oceniając siebie pamiętaj że:
Vata jest zimna, sucha, szorstka, lekka, ruchliwa i nieregularna.
Pitta jest gorąca, lekko tłusta, ostra, kwaśna i łatwo ulega podrażnieniu.
Kapha jest zimna, wilgotna, ciężka, gęsta i stabilna.
Kiedy już zapoznasz się z kwestionariuszem, przeczytaj jeszcze poniższe zestawienie najważniejszych cech poszczególnych dosz, aby lepiej zrozumieć ajurwedyjskie podejście do człowieka:
VATA
- szczupła budowa ciała o cienkich kościach
- suche włosy, skóra i paznokcie
- myśli, mówi i porusza się szybko
- entuzjastyczny, o żywej wyobraźni, wrażliwy niezbyt praktyczny
- szybko rozumie ale łatwo zapomina
- skłonny do wahań nastroju oraz zamartwiania się
- nie znosi zimna uwielbia słońce
- szybko się męczy
- zawsze głodny
- kocha podróże i zmiany, nie znosi rutyny
- uwielbia kruche, chrupiące i słone przekąski
- łatwo wydaje pieniądze
PITTA
- średniej budowy ciała, dobrze umięśniony, włosy blond, rude lub przedwczesna siwizna, jasna lub piegowata cera
- przenikliwy wzrok, bezpośredniość w mowie
- agresywny, pewny siebie, odważny
- ambitny, inteligentny, wnikliwy
- dobry organizator, ma zawsze dużo pomysłów, lider, często idealista
- zdyscyplinowany, doskonale planuje
- nadmiernie krytyczny z tendencją do łatwego wpadania w gniew
- musi odżywiać się regularnie, nie może opuszczać posiłków zwłaszcza obiadu, dużo je
- bardzo lubi ostre, tłuste jedzenie oraz lody
- pieniądze wydaje na luksusowe rzeczy
KAPHA
- grube kości, masywna budowa ciała, kanciasta
- grube rysy, błyszczące włosy
- zrelaksowany, porusza się z gracją
- bardzo dobra pamięć
- lojalny, spokojny, współczujący, tolerancyjny
- może być nudny, leniwy, ociężały i chciwy lub zaborczy
- lubi długo spać
- w pracy solidny
- lubi dobre jedzenie
- lubi wygodę i swoje miejsce zamieszkania
- uwielbia słodkie jedzenie
Jak interpretować wynik testu?
Dominacja jednej doszy
Jeśli w powyższym kwestionariuszu zaznaczyłeś w jednej kategorii (vata, pitta, kapha) dwa razy więcej niż w pozostałych dwóch kategoriach, to najprawdopodobniej dominuje u ciebie jedna dosza. Taka sytuacja występuje jednak bardzo rzadko, warto więc raz jeszcze wypełnić kwestionariusz.
Dominacja dwóch dosz
Do tej kategorii zalicza się większość osób. W tym wypadku w równym stopniu identyfikujesz się z cechami dwóch dosz, a z cechami trzeciej w mniejszym stopniu.
Równowaga trzech dosz
Występuje bardzo rzadko, jeśli identyfikujesz się na równi z każdą z trzech dosz, to być może tak jest. Sprawdź jednak jeszcze raz wszystkie cechy.
Dzięki poznaniu naszej prawdziwej natury/typu konstytucyjnego możemy dbać o siebie w taki sposób aby ciało było zdrowe a w sercu panowała radość. Analiza konstytucji jest również podstawą drogi do osobistego rozwoju.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!
[…] szkoła hatha jogi. Jej założycielem był Tirumalai Krishnamacharya – indyjski uczony, znawca ajurwedy i jednocześnie jeden z najwybitniejszych nauczycieli współczesnej jogi […]