
Po pierwsze medytuj
Po pierwsze medytuj
Najszczęśliwszy człowiek świata mieszka na 6 m2 w Himalajach. Z wykształcenia biochemik molekularny związany onegdaj z paryskim Instytutem Pasteura, od wielu lat mnich buddyjski. Mowa o Matthieu Ricard – francuskim intelektualiście, który wybrał nepalskie obywatelstwo i pustelnię.
Szczęście potwierdzone naukowo
Media obwołały go najszczęśliwszym człowiekiem świata, gdy kilka lat temu ogłoszono wyniki badań przeprowadzonych przez amerykański Uniwersytet Wisconsin. Ricard, podobnie jak setki innych osób biorących udział w badaniu, był podłączony do 256 elektrod, które badały aktywność mózgu. Okazało się, że aktywność lewej półkuli mózgu odpowiedzialnej za pozytywne emocje i doświadczenia emocjonalne, co przekłada się na wyższy poziom satysfakcji z życia, polepszenie samopoczucia i zmniejszenie napięcia była u buddyjskiego mnicha najwyższa. I to nie tylko w grupie badanych w tym konkretnym eksperymencie, lecz u wszystkich, którzy kiedykolwiek byli poddani badaniu EEG. Dalsze badania na grupie osób medytujących, w tym mnichów, wskazały jednoznacznie, że medytacja zwiększa aktywność lewej półkuli u wszystkich, którzy regularnie medytują.
Sam Ricard mówi o celowości i potrzebie tych badań tak: ,,Chodzi o to, by dowieść, ze medytacja nie jest zbytkiem (…) tylko decyduje o jakości i każdej chwili życia. Robimy różne rzeczy dla urody, poświęcamy kilkanaście lat na edukację, biegamy, uprawiamy fitness, ale zaskakująco mało zajmujemy się tym, co najważniejsze – jak działa umysł, choć to naprawdę decyduje o jakości przeżyć.” I dodaje, że wystarczy medytować 3 razy w tygodniu po 20 minut, by zauważyć różnicę w samopoczuciu.
Głębokie odprężenie
Medytacja przynosi naszemu ciału i umysłowi nieocenione korzyści. Gdy medytujemy cały nasz organizm podlega głębokiemu odprężeniu i regeneracji . Obniża się poziom hormonów stresu, spada ciśnienie tętnicze, organizm zużywa mniej tlenu, oddech spowalnia, reguluje się metabolizm, a rozbiegany umysł uspakaja. Te efekty odczuwalne są już po pierwszej medytacji. Najlepiej jest medytować codziennie, rano lub wieczorem. Na początek nawet 5 minut jest bezcenne, ale stopniowo starajmy się wydłużać czas do 20 minut.
Jak medytować:
– usiądź z prostym kręgosłupem w siadzie skrzyżnym, japońskim lub na krześle
– dłonie ułóż na kolanach, złącz kciuk i palec wskazujący lub połóż lewą dłoń na prawej, tak aby kciuki się zetknęły
– oczy zamknij lub otrzymaj półotwarte
– uświadom sobie swój oddech i wyrównaj go
– przez cały czas medytacji utrzymuj uwagę na oddechu, licząc dla ułatwienia oddechy od 1 do 10
– gdy zauważysz, że twój umysł błądzi, łagodnie wróć uwagą do oddechu.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!