
Nieruchomo i wygodnie, czyli pozycje siedzące

Baddha Konasana, fot. Emilia Pławska, emiliaplawska.blogspot.com
Pozycje siedzące w ćwiczeniach hatha-jogi
Pozycje siedzące są bardzo ciekawą grupą asan. Z jednej strony ich wykonanie należy do podstaw hatha jogi niezbędnych w kursach dla początkujących, z drugiej stanowią klucz do zaawansowanych praktyk jogi. Przyjrzyjmy się zatem ich działaniu.
Omawiając je dobrze jest uczynić to w odniesieniu do poprzedniej grupy pozycji stojących, które opisałem w artykule Jogin mocno stąpa po ziemi…. Przypomnijmy krótko.
- postawa stojąca jest podstawową pozycją aktywności człowieka (przynajmniej tak było do czasu gdy wskutek rozwoju technologi duża część ludzkości nie siadła przed komputerami 🙂 )
- nogi i biodra w asanach stojących są aktywne i stanowią mocną i stabilną podstawę dla wykonania różnych ruchów skłonów, skrętoskłonów itp.
Kiedy siadamy
W tym kontekście możemy rozpatrywać pozycję siedzącą jako kolejną z naturalnych postaw człowieka. Przyjmujemy ja pozostając w miejscu gdy czynności nasze nie wymagają od przemieszczania się. Zwykle robimy to w czasie odpoczynku lub aktywności wymagających zaangażowania świadomości.
W odróżnieniu od pozycji stojących nogi w większości siadów są całkowicie pasywne. Biodra są tylko na tyle aktywne na ile wymaga to utrzymanie pionowo ustawionego tułowia. W pozycjach siedzących stawy skokowe i kolanowe oraz w szczególności biodrowe ustawiane są w skrajnych położeniach możliwych ich ruchów: zgięcia, wyprostu, rotacji i dodatkowo w przypadku bioder odwodzenia i przywodzenia. Przyjrzyjmy się dla przykładu kilku pozycjom:
Dandasana – kij: pozycja wyjściowa do wszystkich innych siadów; stawy skokowe są tu zgięte kolana proste a stawy biodrowe częściowo zgięte.
Vajrasana – piorun: stawy skokowe wyprostowane, kolanowe zgięte a biodrowe.
Vajrasana – bohater: pozycja podobna do Vajrasany; zgięcie stawów kolanowych jest tu większe a w stawach biodrowych pojawia się lekka rotacja do wewnątrz.
Swastikasana – siad skrzyżny: stawy skokowe wyprostowane, kolana częściowo zgięte, w biodrach pojawia się ruch rotacji na zewnątrz.
Upavista konasana – siedzący kat: stawy skokowe zgięte, kolanowe proste, a w biodrach ruch odwodzenia.
W ten sposób można przeanalizować wszystkie siady do czego szczerze zachęcam pamiętając że większości z nich mamy do czynienia z ruchami złożonymi, np.: w Baddha konasana ruch stawu biodrowego jest kombinacją rotacji na zewnątrz i odwodzenia. Taka analiza przeprowadzona na własnym ciele daje joginowi dużo informacji na temat bloków w obszarze bioder.
Konsekwencją napięć w biodrach jest przeciążanie kręgosłupa lędźwiowego podczas wykonywania czynności codziennych. Wykonywanie ruchów bioder w pełnych ich zakresach oraz pełna relaksacja powoduje usuniecie zbędnych napięć w biodrach. To przekłada się z kolei na swobodę ruchu bioder i tym samym na swobodę kręgosłupa.
Dodatkowy ruch w siadach
Podobnie jak w pozycjach stojących również w siadach tułów może wykonać różnorodne ruchy. Jeśli uważnie przyjrzycie się ciału podczas pracy za biurkiem z pewnością je zauważycie W większości pozycji możemy zatem wykonać skłony do przodu, skręty, skrętoskłony, skłony do boku i wygięcia do tyłu. Warianty te pogłębiają zakres ruchów stawów biodrowych oraz poruszają cały kręgosłup.
Aby wyczerpać różnorodność praktyki w pozycjach siedzących należy wspomnieć jeszcze o sekwencji ruchów barków: Namaskarasana, Paścimanamaskarasana, Garudasana, Gomukhasana, Parwatasana, Sekwencja ta doskonale harmonizuje obszar obręczy barkowej i szyi.

Padmasana, fot. Emilia Pławska, emiliaplawska.blogspot.com
Gdy przestaniesz się poruszać
Siad jest naturalną pozycją w której odpoczywamy pozostając zarazem świadomi (w odróżnieniu od pozycji leżącej, która zwykle służy do spania). W pozycji siedzącej przebywamy również wtedy gdy wykonujemy pracę umysłową. Pisanie, czytanie, twórcze rozmowy przykłady można by mnożyć. Możliwość długotrwałego trwania w pozycji nie wymagającej wysiłku i jednocześnie pozwalającej utrzymać pełnię uwagi i skupienia stanowią właśnie o wyjątkowości siadów. Ta ich cecha sprawia, że to właśnie one doskonale sprawdziły się w przypadku zaawansowanych praktyk jogi, w których jogin pracuje na subtelnych poziomach energii (prany) i zjawisk świadomościowych (citta). Klasycznie techniki pranayamy wykonuje się w pozycjach siedzących. Są to również pozycje w których tradycyjnie wykonuje się medytacje. Gdy przestaniesz się poruszać a twoje ciało będzie odprężone, możesz zacząć obserwować i w pełni doświadczyć swoją świadomość.
Słynna definicja pozycji jogi zawarta w Jogasutrach Patańdżalego spisanych nie później niż 1700 lat temu w czasach, gdy joga ukształtowała się jako wypełni samodzielny system mówi
Asana jest nieruchoma i wygodna (a w oryginale Sthira sukham asanam)
Bez wątpienia owe bezruch i wygodę najłatwiej jest osiągnąć siedząc. Z tej zapewne przyczyny w traktatach dotyczących praktyk jogi wymieniano głównie pozycje siedzące.
Nie wyklucza to oczywiście ćwiczenia innych pozycji czy też sekwencji dynamicznych, będących doskonałym przygotowaniem ciała do bardziej subtelnej praktyki.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!