
Joga na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO
Joga na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO
Komitet UNESCO wpisał jogę na listę niematerialnego dziedzictwa kultury, w uznaniu za jej wpływ na społeczeństwo Indii, sięgający od obszarów zdrowia i medycyny aż po edukację i sztukę.
“[Joga], która została stworzona, by pomóc jednostkom w ich wewnętrznej realizacji, uwolnieniu się od doświadczanego cierpienia i mająca prowadzić do doświadczenia stanu wolności, jest praktykowana zarówno przez osoby młode jak i dojrzałe wiekiem, niezależnie od ich płci, pozycji społecznej czy wyznawanej religii” – tak UNESCO uzasadniło decyzję na Twitterze.
Lista niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO powstała 10 lat temu, przede wszystkim po to, by zwiększyć świadomość ludzi na całym świecie o istnieniu zapisanych na niej dóbr. Ponadto UNESCO, w niektórych przypadkach, wspiera finansowo czy technicznie kraje dbające o ochronę tych dóbr.
Lista odzwierciedla zmiany jakie zaszły w pojmowaniu znaczenia dziedzictwa kulturowego, które przez długi czas sprowadzano wyłącznie do materialnych zabytków architektury malarstwa czy rzeźby.
Dziedzictwem są jednak także tradycyjne praktyki, umiejętności, które niejako wyprzedzają powstawanie budowli i – jak podkreślił sekretarz konwencji UNESCO na rzecz ochrony niematerialnego dziedzictwa Tim Curtis – pozwalają narodom, których duch nie znalazł swego wyrazu w architekturze, wyróżnić swoje kulturowe praktyki.
Dlatego też lista niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO obejmuje m.in. kubański taniec rumbę, belgijską kulturę piwną, dietę śródziemnomorską czy peruwiański „Taniec Nożyczek”. A od piątku 4 grudnia 2016 r. także i jogę 🙂
źródło: PAP, The Guardian
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!