
Recenzja książki „Podstawy praktyki buddyjskiej” Dalajlamy

Recenzja książki „Podstawy praktyki buddyjskiej” Dalajlamy
Bez względu na to czego się uczymy – najlepiej zgłębiać to u źródła. Jeżeli ćwiczysz jogę – doświadczyć uczucia transcendencji w Himalajach. Tańce Latino prędzej czy później zaprowadzą na Kubę, a słodycz masażu Lomi Lomi bez wątpienia najlepiej smakuje na Hawajach.
A buddyzm? Dobrze jest doświadczyć wszystkiego na porządnym odosobnieniu medytacyjnym. Jeżeli to możliwe to w Dharamsali lub sprawdzonym ośrodku buddyjskim, które w obecnych czasach są rozsiane po całym świecie. Lub też bezpośrednio od Dalajlamy, duchowego i jeszcze do niedawna politycznego przywódcy Tybetu oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
W kulturze popularnej buddyzm wywołuje na ogół pozytywne skojarzenia. Spokój, życzliwość, medytacja są bez wątpienia wartościami bardzo potrzebnymi w dzisiejszym świecie. Jednak, gdy podejmiemy głębsze studia nad buddyjską filozofią lub konkretną doktryną – okazuje się, że jest to niezwykle skomplikowany system filozoficzno-etyczny. Możemy oczekiwać mantr, kadzideł i koralików, a dostaniemy nauki o pustce, właściwościach umysłu i zjawisk. A do tego wiele cennych praktyk oraz wiedzy przydatnej na każdym etapie życia – np. o współczuciu i nietrwałości…
Książka „Podstawy praktyki buddyjskiej”, o której tu mowa, jest kontynuacją „Podążaj ścieżką Buddy”. Można je czytać w dowolnej kolejności lub niezależnie od siebie. Thubten Chodron, współautorka, podkreśla, że Dalajlama zawsze szanuje inteligencję swoich słuchaczy. Pewnie dlatego wykłada swoje nauki niezwykle rzeczowo, nie wahając się sięgać po tybetańską terminologię, co daje wgląd w wysoką intelektualność buddyzmu.
Ponieważ praktyka duchowa (bez względu na tradycję czy wyznanie) rozciąga się na całokształt życia – autorzy poruszają całe spektrum tematów, które jak ogniwa w łańcuchu tworzą jedną całość. Rozpoczynają od wyjaśnienia, na czym polega buddyjskie podejście, źródła prawidłowego poznania oraz jak funkcjonuje jaźń. W dalszych rozdziałach dowiemy się, w jaki sposób mądrze wybierać przewodników duchowych, dlaczego życie ludzkie jest tak cenne, jak działa karma i jak oswoić się ze śmiercią, która przecież nadejdzie.
Nie będę spoilerować. Książka może być bardzo pomocna w obecnych czasach. Daje dużo nowych rozwiązań i dużo do myślenia. Najlepiej usłyszeć o tym wszystkim z ust samego Dalajlamy. Polecam!
Dalajlama, Thubten Chodron “Podstawy praktyki buddyjskiej”, tłum. Krzysztof Krzyżanowski
Wydawnictwo Editio
Gliwice 2020
ISBN: 978-83-283-5586-6
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!