
Aromaterapia emocjonalna

Aromaterapia emocjonalna
Zabieram Cię dzisiaj w podróż do swoich emocji. Podróż do wnętrza siebie. Będzie trochę o budowie mózgu, neuroprzekaźnikach, hormonach, składnikach chemicznych. Będzie też o olejkach eterycznych i o tym jak przy pomocy zapachu zarządzać swoimi emocjami.
Skąd się biorą emocje? Co to takiego jest?
Najprościej mówiąc, emocje są reakcją naszego organizmu na to co się dzieje wokół nas, czyli w naszym środowisku. Środowisko to ludzie, którzy nas otaczają, to gdzie się znajdujemy i co robimy. Wszystko co nas otacza, na co mamy wpływ oraz to na co wpływu nie mamy. Mózg, jak olbrzymi komputer przetwarza wszystkie te czynniki, analizuje na bazie doświadczenia i instynktów, generując reakcję emocjonalną.
Reakcja na daną sytuację jest bardzo indywidualna, no bo przecież każdy z nas jest inny! To co dla kogoś będzie zwykłą wymianą zdań, normalną rozmową, dla drugiej osoby może być bardzo stresującą sytuacją.
Emocje mogą być pozytywne, te będą nas wspierać i motywować do działania. W odróżnieniu do emocji negatywnych, które jeśli się nimi nie zaopiekujemy mogą odbić się na naszym zdrowiu. I tu pojawia się hasło – stres…
Stres czyli rezultat niezdolności danej osoby do radzenia sobie z presją, która przekracza jego możliwości.
Organizm ludzki, co do zasady, został przygotowany do odczuwania i radzenia sobie z pewną ilością stresu. Dla każdego będzie to inny poziom i skala. Procesy związane ze stresem w dużej mierze regulowane są przez nadnercza oraz hormony i neuroprzekaźniki. W sytuacji dla nas stresującej do krwiobiegu uwalniane są hormony takie jak adrenalina, norepinefryna i kortyzol. Zdrowy mechanizm radzenia sobie ze stresem pomaga przetrwać w kryzysowych sytuacjach, ale nie powinien uruchamiać się codziennie i utrzymywać cały czas. Przeciążony organizm, który pozostaje w stanie gotowości i nie odpoczywa, może doznać poważnych zmian fizjologicznych co w efekcie może doprowadzić do wielu chorób.
Emocje mają swoje odzwierciedlenie w określonym profilu neuroprzekaźników i hormonów w naszym ciele.
Trochę upraszczając dla lepszego zrozumienia:
- szczęście to wysoki poziom serotoniny i oksytocyny.
- złość to wyrzut noradrenaliny.
- podekscytowanie to dużo adrenaliny i
- depresja charakteryzuje się niskim poziomem dopaminy, serotoniny, estradiolu i wysokim melatoniny.
- strach to mało serotoniny i dopaminy za to dużo adrenaliny.
Olejki a emocje
Olejki eteryczne to skomplikowane substancje chemiczne (to już wiesz z artykułu: Zwykły, niezwykły zapach…. ), dzięki którym możemy pomóc sobie w sytuacjach stresujących – np. działając uspokajająco bądź też gdy odczuwamy brak energii – pobudzająco.
Ale, jak to działa?
Zmysł węchu pierwotnie decydował o naszym przetrwaniu. Ostrzegał przed zagrożeniami, pomagał znaleźć pożywienie i wodę. Szacuje się, że jest dziesięć tysięcy razy bardziej czuły niż pozostałe zmysły. Zapach trafia do mózgu szybciej, niż inne doznania – obraz, smak, dotyk czy dżwięk.
Olejki eteryczne mogą trafić do mózgu bezpośrednio przez nos. Zapach przedostaje się do naszego ciała przez układ węchowy, który zbudowany jest z receptorów znajdujących się w błonie śluzowej nosa i szlaków nerwowych, które przekazują dane o zapachu do mózgu. W momencie, kiedy receptor węchowy odbiera cząsteczki zapachu, przekazuje sygnały do mózgu do układu limbicznego.
Układ limbiczny mózgu, a dokładnie jego część czyli ciało migdałowate, odpowiada za procesy emocjonalne, pamięć, zachowanie czy też naszą motywacją. Ma wpływ na układ hormonalny, kontrolowanie popędów, uczenie się. Oznacza to, że zapach może wpływać na nasze działania i emocje. Poprzez konkretne zapachy możemy wywołać różne reakcje.

Grafika autorstwa Michała Kowalika na podstawie zdjęcia z książki „Modern Essentials Handbook Wydawnictwo Aroma Tools:”
Olejki eteryczne to substancje chemiczne zbudowane z różnych składników. W zależności od profilu chemicznego danego olejku możemy określić jego wpływ na wydzielanie hormonów i neuroprzekaźników.
- Lawenda, rumianek rzymski, dzika pomarańcza, majeranek, oregano, cytryna, rozmaryn, szałwia czy np. róża będą wspierać produkcję serotoniny.
- Szałwia, paczuli, rozmaryn, jaśmin i cytryna powodują wydzielanie dopaminy.
- Produkcję noradrenaliny powodują cząsteczki zawarte w takich olejkach jak: rozmaryn, trawa cytrynowa, czarny pieprz czy też grejpfrut.
- Wydzielanie GABA czyli kwasu gamma-aminomasłowego wspierają: lawenda, pomarańcza, szałwia, bergamotka, róża, cytryna, geranium, sandałowiec.
- Pozostałe olejki eteryczne wspierające pracę mózgu to bazylia, kadzidłowiec, rozmaryn, mięta czy melisa.
Można też olejki podzielić na kilka grup w zależności od ich pochodzenia:
- miętowe – mają wysokie stężenie ketonów co będzie działało orzeźwiająco i energetyzująco;
- kwiatowe – o dużym stężeniu alkoholi monoteroenowych i sterów będą uspokajać i wyciszać;
- cytrusy zawierające limonen i beta-pinen mają działanie poprawiające humor i podnoszące na duchu.
- drzewa, trawy i zioła są bogate w tlenki i seskwiterpeny wpływają na nas kojąco, uziemiająco i regenerująco.
- przyprawy zawierające fenole mają właściwości kojące i rozgrzewające.
Wróćmy więc jeszcze na chwilę do stresu i zastanówmy się jak sobie z nim radzić?
Zarządzanie stresem
Jeżeli czujesz, że cały czas pozostajesz pod wpływem stresu – zastanów się co jest tego powodem. Problemy finansowe, praca do której chodzisz ze ściśniętym żołądkiem i bólem głowy? A może czujesz, że obowiązki domowe Cię przytłaczają i nikt w rodzinie Cię nie wspiera? Powodów może być wiele. Nie wszystkie problemy można rozwiązać. Życie bywa wymagające. Najważniejsze, żeby mieć świadomość sytuacji i spróbować sobie pomóc.
Metod radzenia sobie ze stresem jest wiele. I tak jak każdy z nas inaczej reaguje na stres, tak każdemu z nas co innego może pomóc. Sport, medytacja, spacery, lepienie z gliny, malowanie obrazów, wolontariat w schronisku. Nieograniczone możliwości – a mówimy tu tylko o zdrowych i bezpiecznych sposobach! W każdej z tych aktywności może wspierać nas aromaterapia.
Mi pomaga medytacja i ucieczka w świat książek. Puszczam wtedy w dyfuzorze swoją ulubioną mieszankę olejków i świat staje się lepszy.
Mieszanka do dyfuzora – ciche ukojenie:
- 4 krople olejku z drzewa gwajakowego (ewentualnie z kadzidłowca)
- 3 krople lawendy
- 3 krople bergamotki
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!