
Psychika w ujęciu jogi i ajurwedy

Psychika w ujęciu jogi i ajurwedy
Trzy guny, czyli psychika ludzka w ujęciu jogi i ajurwedy
Jednym z kluczowych pojęć w filozofii jogi i ajurwedy jest koncepcja trzech gun: sattvy, radżas i tamas. Guny są podstawowymi energiami, które tworzą i kształtują wszystko, co istnieje – od materii nieożywionej po nasze myśli i emocje. Zrozumienie istoty gun pozwala nam lepiej poznać siebie i swoje otoczenie, a także świadomie wpływać na nasze życie. Guny można porównać do trzech podstawowych kolorów, z których powstają wszystkie barwy. Każda z gun ma swoje unikalne cechy i wpływa na naszą percepcję, emocje i działania.
Guna Sattva – Energia Równowagi i Oświecenia
Sattva jest często określana jako energia czystości, harmonii, równowagi i oświecenia. Symbolizuje wszystko, co jasne, lekkie, czyste i pozytywne. Jest energią spokoju, jasności umysłu i szczęścia. Ludzie o dominującej sattvie są zazwyczaj zrównoważeni, spokojni, mądrzy i altruistyczni. Sattva sprzyja pozytywnym myślom i daje poczucie zadowolenia. Motywuje do działań przynoszących dobro innym. Guna ta kojarzona jest z czystością fizyczną, mentalną i duchową. Osoby sattviczne dążą do zdrowia, harmonii i czystych relacji. Sattva zapewnia jasność umysłu, intuicję i zdolność do głębokiego zrozumienia. Osoby sattviczne mają także świetlisty wygląd, zdrową skórę, lśniące włosy i są pełne energii witalnej.
Jak zwiększyć poziom sattvy?
Można to zrobić odpowiednią dietą, spożywaniem lekkostrawnych, świeżych i naturalnych produktów, takich jak warzywa, owoce, zboża pełnoziarniste. Regularną praktyką jogi, włączającą asany i pranajamy, które przynoszą relaksację i wewnętrzny spokój. Medytacją, która pozwala oczyścić umysł i osiągnąć stan głębokiego relaksu. Praktykowaniem uważności. Otaczaniem się pozytywnymi ludźmi. Relacje z pozytywnymi i wspierającymi osobami mają nieoceniony wpływ na nasz stan emocjonalny. Słuchaniem relaksującej muzyki. Muzyka może wpływać na nasze emocje i pomagać w osiągnięciu stanu spokoju. Zwiększenie poziomu sattvy poprawia zdrowie fizyczne i psychiczne, zwiększa kreatywności i produktywność, stabilizuje emocje i pogłębia duchowość.
Guna Radżas – Energia Działania i Pasji
Radżas reprezentuje energię działania, pasji, ambicji i pożądania. Osoby o dominującej radżas są zazwyczaj bardzo aktywne, energiczne i pełne zapału. Radżas wiąże się z entuzjazmem. Osoby radżasowe często są bardzo zaangażowane w to, co robią. Charakteryzuje je duża ambicja i dążenie do sukcesu. Radżas kojarzy się ze zmianą, ruchem i dynamiką. Osoby, u których przeważa ta guna, lubią nowe wyzwania i doświadczenia. Są bardzo energiczne, aktywne fizycznie i mają szybki metabolizm. Charakteryzują się bystrym umysłem, są kreatywne i często mają wiele pomysłów. Mogą być także impulsywne, niecierpliwe i łatwo się denerwować. Radżas to siła napędowa, która motywuje nas do działania i osiągania celów, pobudza umysł i ciało do aktywności. Jednak nadmiar radżas może prowadzić do nadpobudliwości, niepokoju i frustracji, a także podejmowania działań egoistycznych. Może wzbudzać emocje takie jak: złość, zazdrość i chorobliwe pożądanie.
Jak zrównoważyć radżas?
Nadmiar radżas może prowadzić do stresu, niepokoju i wypalenia. Aby zrównoważyć tę energię, warto wprowadzić do swojego życia praktyki pomagające w relaksie i rozluźnieniu. Regularna praktyka medytacji pomaga osobom rażasowym uspokoić umysł i zmniejszyć poziom stresu. W praktyce jogi warto wybierać wówczas asany o charakterze relaksacyjnym, takie jak pozycje odwrócone czy skłony do przodu. Również głębokie i świadome oddychanie pomaga uspokoić układ nerwowy. Ważnym elementem będzie także kontakt z naturą. Osoby rażasowe powinny ograniczyć ilość bodźców zewnętrznych, takich jak hałas, jasne światło czy nadmiar informacji. Zrównoważenie energii radżas pozwala na zwiększenie spokoju wewnętrznego, poprawę jakości snu, zmniejszenie stresu i napięcia, lepszą koncentrację i ustabilizowanie emocji.
Guna Tamas – Energia Ciemności i Bezwładu
Tamas reprezentuje energię ciemności, inercji, lenistwo i przywiązanie. Wiąże się z brakiem siły witalnej, apatią i negatywnymi emocjami. Osoby z nadmiarem tej energii są zazwyczaj leniwe, mają skłonność do odkładania rzeczy na później i unikają wysiłku. Tamas kojarzy się z ciemnością, zarówno dosłowną, jak i metaforyczną. Osoby tamasowe mogą mieć pesymistyczne nastawienie i trudności z dostrzeganiem pozytywnych aspektów życia. Energia tamas to także przywiązanie do materialnych rzeczy, nawyków i przeszłości. Może prowadzić do ignorancji, braku chęci do nauki i rozwoju, unikania zmian i nowych doświadczeń. Osoby o dominującej tamas często są ociężałe, mają problemy ze snem i odczuwają chroniczne zmęczenie. Charakteryzują się negatywnym myśleniem, pesymizmem i brakiem motywacji. Mogą doświadczać apatii, depresji i lęku. Często unikają odpowiedzialności, mają problemy z dyscypliną i są skłonne do uzależnień. Ale nie jest to tylko energia negatywna. Ponieważ jak każda energia w naszym życiu, jeśli jest zrównoważona, pełni określone funkcje stabilizujące nasz stan fizyczny i mentalny. Podczas gdy sattva daje nam poczucie wewnętrznego spokoju, a radżas siłę do działania, tamas pozwala nam zwolnić, kiedy, jest to konieczne. Zatrzymać się na chwilę, poddać energii odpoczynku, zapaść w głęboki regeneracyjny sen.
Jak równoważyć tamas?
Aby zrównoważyć poziom tamas, warto wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną, która pomoże zwiększyć poziom energii i poprawić samopoczucie. Istotna będzie także zdrowa dieta. Spożywanie lekkostrawnych i pożywnych posiłków dostarcza organizmowi energii. Odpowiednia ilość snu. Dobry sen jest niezbędny do regeneracji organizmu, ale w przypadku osób tamasowych nie powinien być zbyt długi, bo wówczas pogłębi uczucie przygnębienia i apatii. Godziny snu powinny być regularne. Joga i ajurweda zaleca zasypianie około godziny 22:00, a pobudkę około godziny 6:00. W przypadku, gdy dominuje w nas energia tamas, drzemki w ciągu dnia nie będą wskazane. Lepiej będzie zastąpić je kontaktem z naturą. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma działanie odprężające i energetyzujące. Regularna praktyka jogi i medytacji również pomoże oczyścić umysł i zwiększyć świadomość. Dla osób tamasowych zaleca się dynamiczne style jogi.
Zrównoważenie poziomu tamas pozwala na zwiększenie energii i motywacji, Poprawę samopoczucia i rozwój osobisty. Lepsze relacje z innymi ludźmi.
Jak wpływają te trzy energie na poszczególne dosze?
Dosza Vata charakteryzuje się ruchliwością, zmiennością i suchą naturą. W równowadze, jest kreatywna, energiczna i pełna życia. Kiedy jest zaburzona, może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i emocjonalnych.
Vata w stanie sattvy, jest spokojna, zrównoważona i kreatywna. Ma jasny umysł i dostęp do głębokiej intuicji. Często angażuje się w praktyki duchowe. Sattviczna vata jest inspirująca i pełna nowych pomysłów. Osoba taka jest zdolna do głębokiej refleksji i medytacji. Jej zachowanie jest łagodne, a emocje stabilne.
Vatę w radżas charakteryzuje nadmierna aktywność, pośpiech i niepokój. Ma trudności z koncentracją i często przełącza się między różnymi zadaniami. Jest emocjonalnie niestabilna. Jej emocje są zmienne i często przechodzą ze skrajności w skrajność. Możliwe są wybuchy złości lub płaczliwości. Rażasowa vata jest również impulsywna. Podejmuje decyzje pod wpływem chwili, bez wcześniejszego przemyślenia ich.
Vata w tamas prowadzi do lenistwa, apatii i braku motywacji. Ma trudności z podjęciem jakichkolwiek działań. Dominuje u niej myślenie pesymistyczna, a przyszłość widziana jest w ciemnych barwach. Wówczas vata może wycofywać się z życia towarzyskiego i unikać nowych doświadczeń.
Aby utrzymać vatę w równowadze, ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, który obejmuje zbilansowaną dietę bogatą w ciepłe, wilgotne i pożywne produkty. Regularną aktywność fizyczną, delikatne ćwiczenia, takie jak joga, tai chi lub długie spacery. Wystarczającą ilość snu, regularny rytm snu i odpoczynek. Redukcję stresu, praktyki relaksacyjne, takie jak medytacja czy kąpiele w ciepłej wodzie. Ograniczenie bodźców, a także stworzenie spokojnego i uporządkowanego otoczenia.
Dosza Pitta jest często określana jako ogień metaboliczny. Osoby z dominującą Pittą są zazwyczaj pełne pasji, inteligentne i mają silną wolę. Kiedy pitta jest zaburzona, może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zapalenia, wrzody czy problemy skórne.
Pitta w sattvie manifestuje się jako jasny umysł, inteligencja i zdolność do głębokiej koncentracji. Może być pełna pasji, ale jednocześnie potrafi zachować spokój i równowagę. Jest urodzonym liderem o naturalnych zdolnościach przywódczych, potrafi inspirować innych, szybko i pewnie podejmować odważne decyzje. Pomimo silnej woli, osoby z pittą w sattvie często są współczujące i troszczą się o innych.
Pitta w radżas manifestuje się jako nadmierna intensywność, drażliwość i skłonność do złości. Jest bardzo nastawiona na działanie, walkę i rywalizację. Ma trudności z odpuszczeniem i relaksem. Nadmiernie silna ambicja i chęć osiągnięcia sukcesu mogą prowadzić ją do stresu i wypalenia. Osoby z pittą w energii radżas często są bardzo krytyczne wobec siebie i innych.
Pitta w tamas manifestuje się jako złość, frustracja i pesymizm. Może mieć tendencję do obwiniania innych za swoje problemy. Ma często kłopoty ze snem, co dodatkowo pogłębia uczucie zdenerwowania. Pojawiają się u niej problemy skórne, zapalenia i inne dolegliwości związane z nadmiernym ciepłem w organizmie.
Aby utrzymać pittę w równowadze, ważna jest zbilansowana dieta, bogata w chłodzące i słodkie smaki, takie jak warzywa liściaste, owoce i mleko roślinne. Regularna aktywność fizyczna, delikatne ćwiczenia, takie jak joga lub pływanie. Praktyki relaksacyjne, medytacja, a także kąpiele chłodnej wodzie. Unikanie stresu, stworzenie spokojnego i harmonijnego otoczenia.
Dosza Kapha to połączenie żywiołów ziemi i wody. Osoby z dominującą Kaphą są zazwyczaj spokojne, stabilne i mają silną budowę ciała. Zaburzona Kapha prowadzi do problemów zdrowotnych, takich jak przeziębienia, problemy z oddychaniem i nadwaga. Kaphę w sattvie charakteryzuje głęboki spokój, stabilność emocjonalna i silne poczucie bezpieczeństwa. Jest empatyczna, cierpliwa i ma zdolność do wybaczenia. Sattviczna kapha manifestuje się w poczuciu miłości i współczucia dla innych. Jest opiekuńcza i troskliwa. Na poziomie fizycznym jej ciało jest silne, elastyczne i wytrzymałe. Zazwyczaj ma ciepły i miło brzmiący głos.
Kapha w radżas może prowadzić do lenistwa, ociężałości i braku motywacji. Miewa trudności z podjęciem decyzji i działaniem. Cechuje ją także silne przywiązanie do rzeczy materialnych, nawyków i rutyny, które blokuje zmiany i powoduje opór wobec nowych doświadczeń.
Kapha w tamas prowadzi do depresji, apatii i poczucia beznadziei. Trudno jej odczuwać jakąkolwiek przyjemność z życia. Ma także skłonność do nadmiernego snu i ogromne trudności z porannym wstawaniem. Dolegają jej więc choroby związane z zastojem. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem, problemy skórne, nadwaga, guzy, zbyt duża ilość śluzu, opuchlizna i zatrzymanie wody w organizmie.
Aby utrzymać Kaphę w równowadze warto stosować dietę bogatą w lekkostrawne i ostre przyprawy, które pobudzają trawienie. Szczególnie ważna jest dla niej regularna aktywność fizyczna i dynamiczne ćwiczenia, takie jak bieganie czy taniec. Unikanie nadmiernego snu. Stymulacja zmysłów. Słuchanie muzyki, korzystanie z aromaterapii i energicznych, rozgrzewających masaży.
Jak pracować z gunami?
Guny są dynamiczne i zmieniają się w zależności od naszych doświadczeń i wyborów. Ważne jest, aby obserwować siebie i świadomie wybierać działania, które prowadzą do większej równowagi i harmonii. Zrozumienie koncepcji trzech gun pozwala nam świadomie pracować nad sobą i swoim życiem. Możemy dążyć do zrównoważenia wszystkich trzech energii, zyskując harmonię i wewnętrzny spokój. W praktyce jogi, znajomość gun pomaga dobrać odpowiednie asany, pranajamy i medytacje, które wspierają nasz rozwój duchowy i fizyczny. Na przykład, osoby z dominującą energią radżas mogą skorzystać z praktyk uspokajających, takich jak Yin joga, a osoby z przewagą energii tamas – z praktyk dynamicznych, takich jak Ashtanga Vinyasa joga.
Jeśli chcesz się dowiedzieć tego jaka praktyka jogi jest wskazana dla poszczególnych dosz zachęcam do przeczytania mojego artykułu na ten temat.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!