
Jak się przygotować do jogi?
Jak się przygotować do praktyki asan (według zaleceń Iyengara)?

zdjęcie: Ania Krachało
„Bez mocnych fundamentów, dom nie może stanąć” – uważał B. K. S. Iyengar i podzielił się tym w książce „Light on yoga”. Tak samo, zdaniem mistrza, praktyka asan bez opanowania yam i niyam nie ma sensu. Yamy i niyamy to właśnie fundament. Czym są? W uproszczeniu – to zasady współistnienia ze światem. Kształtują, zdaniem Iyengara, charakter.
Patańdżali w Jogasutrach wymienia pięć yam. Są to: niekrzywdzenie (ahimsa), niekłamanie (satya), nieprzywłaszczanie sobie cudzego dobra (asteya), niemarnowanie energii (brahmacarya), nieprzywiązywanie się (aparigraha). Niyamy to z kolei to: czystość (saucha), zadowolenie (santosha), zapał (tapas), samoobserwacja (svadhyaya) oraz zaufanie do Boga/Źródła (iśvara pranidhana)
Kolejne ważne atrybuty adepta jogi, o których pisał Iyengar, to: „dyscyplina, wiara, wytrwałość i konsekwentne, ciągłe ćwiczenia.”
Pozostałe rzeczy, które trzeba ogarnąć, już nie są takie trudne. Słynny nauczyciel podkreślał, że przed przystąpieniem do praktyki należy:
Opróżnić pęcherz i jelita (pomóc w tym drugim mogą na przykład pozycje odwrócone, od których można zacząć praktykę)
Wykąpać się. Również po ćwiczeniach, po kwadransie przerwy, można to zrobić.
Zrobić przerwę od jedzenia. Ćwiczymy albo rano, na czczo albo po wypiciu filiżanki herbaty, kawy, kakao czy mleka (tak, zgadza się, mistrz nie był weganinem). Godzinę po bardzo lekkim posiłku lub cztery po większym – też jest ok.
Odpocząć, jeśli wcześniej byliśmy kilka godzin na słońcu (Iyengar żył w Indiach)
Znaleźć miejsce „czyste i przewietrzone, wolne od insektów i hałasu”.
I to w zasadzie tyle. Iyengar zaleca koc. Pojęcie maty było mu nieznane, gdy zaczynał praktykować i uczyć. My oczywiście zalecamy matę. I – jeśli jesteś osobą początkującą – dobrego nauczyciela. Namaste.
Korzystałam z książki „Joga” (Light on yoga) B. K. S. Iyengara, PWN 1990
Więcej o yamach i niyamach przeczytasz w mojej książce „10 lekcji jogi. Yamy i niyamy w życiu codziennym„, Sensus
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!
[…] Jeśli rozumiemy jogę szeroko, jako ośmioczłonową praktykę, której jednym z członów są yamy i niyamy – zasady współistnienia społecznego i doskonalenia siebie, to każdy autorytet jogowy jest w […]