
Kundalini Joga – piła maszynowa

Kundalini Joga – piła maszynowa
Historia kundalini jogi nie jest do końca oczywista. Najbardziej znana obecnie forma tej praktyki to system nauk opracowany przez Yogi Bhajana, który przywiózł tą bogatą technologię z Indii do Stanów Zjednoczonych w 1968 r. Była to propozycja skierowana do hipisów i służąca jako alternatywne narzędzie do poszerzania świadomości. Na początku joga kundalini była zarezerwowana dla ekskluzywnej grupy i przekazywana wybrańcom, dopiero po około 20 latach praktyki hathajogi. Yogi Bhajan praktykował kundalini jogę od dzieciństwa. Podróżował po Indiach, zbierał i tworzył swoje krije, do których, jako sikh, dołożył jeszcze mantry sikhijskie. Sikhizm to religia powstała w XV w., zakładająca, że Bóg jest jeden i jest on Stwórczą Energią, która płynie przez każdego z nas, a najlepszą ścieżką rozwoju, jest recytacja świętych hymnów oraz tworzenie społeczności i bycie w służbie. Religia ta powstała z syntezy elementów hinduizmu i islamu, aby zakończyć konflikty o podłożu wyznaniowym.
Kundalini joga bywa porównywana do „piły mechanicznej”, czyli bardzo mocnego, bezkompromisowego narzędzia rozwoju. Jest to technologia, która szybko i głęboko pomoże ci przeobrazić się z gąsienicy w pięknego motyla. Może to być bolesny proces, ale oczyszczanie zachodzi bardzo szybko i na wielu poziomach. Jeśli jednak potrzebujesz powolnego rozwoju i nie czujesz się gotowy na „ostrą jazdę”, to polecam inny styl jogi. A jeżeli chcesz szybko odmienić siebie i swoje życie, jesteś gotowy na intensywną pracę, to namawiam do spróbowania!
Klasyczna sesja wygląda następująco: wykonuje się kriję – czyli zestaw ćwiczeń na wybrany temat, np. na energię słońca, wzmocnienie wybranej czakry, oczyszczanie karmy czy miłość do siebie – tematów są tysiące. Taka krija składa się z kilku do kilkunastu ćwiczeń. Są to ćwiczenia w większości dynamiczne, ruchowo-oddechowe, czasami intonuje się do tego mantry. Krije i medytacje zostały zaprojektowane, aby przy ich pomocy osiągnąć określony efekt, np. wzmocnić dany aspekt psychofizyczny. Dużo pracuje się z pompowaniem punktu pępka, wykonując np. oddech ognia w celu pobudzenia centrum swojej mocy, energii oraz stymulacji prany (energii odżywczej) i apany (energii oczyszczającej). Pobudzone energie uderzają do czakry korzenia, gdzie jest uśpiona kundalini. Kundalini to energia seksualna, twój twórczy potencjał, energia twojej Duszy, twoja „świadoma przytomność”.
Pobudzona energia kundalini wznosi się po spirali wzdłuż kręgosłupa przez czakry, czyli nasze centra energetyczne. Czakry są połączone z żywiołami, czyli tattva.
Aby joga kundalini przynosiła trwałe i głębokie efekty, najlepiej wybrać jeden temat na minimum 40 dni praktyki (podobno tyle potrzeba na zmianę nawyku). Sadhana, czyli dyscyplina, jest najbardziej wskazana w godzinach porannych – między 4:30 a 7:00. W ćwiczeniach często trzymamy mudry (pozycje dłoni), które stymulują meridiany (połączenia energetyczno-nerwowe) i energię planet, które mają na nas wpływ. Kundalini joga to nie jest subtelna, relaksująca joga, to silny trening ciała, umysłu i ducha, który budzi w tobie Wojownika Światła, czyli świadomość mocy, jaką posiadasz, kierując cię jednocześnie ku Światłu.
Kundalini joga jest to muzyczna joga. Działanie kriji jest przez wielu nauczycieli wzmacniane dźwiękiem gongu. Ważnym elementem są również mantry. Najważniejsze mantry w kundalini jodze, to „Ong Namo Guru Dev Namo”, czyli „Kłaniam się Wyższej Energii Stwórczej, Wewnętrznemu Nauczycielowi”, „Wahe Guru”- czyli „Jestem w ekstazie na drodze z Ciemności do Światła” oraz „Sat Nam” – „Jestem Prawdą, Prawda to moja tożsamość”. W tych mantrach znajdujemy esencję nauk kundalini jogi – czyli przekaz, że na zewnątrz nie ma żadnego guru, a nauczyciel jest wewnątrz, każdy bowiem ma dostęp do Wiedzy, potrzebuje tylko oczyścić się z iluzji i usłyszeć głos swojego serca, swojej intuicji.
Jogini kundalini noszą często białe ubrania i turbany. Biały kolor wzmacnia aurę, chroni odbijając inne energie, a turban m.in. pomaga utrzymać koncentrację i energię podczas medytacji. Ważnym elementem kundalini jogi jest sewa – czyli służba sobie nawzajem oraz Stwórcy, zgodnie z myślą, że kiedy będziemy dzielić się z innymi talentami swojej Duszy, wtedy nasze życie stanie się radosne. Na zasadzie sewy tworzy się festiwale Kundalini Jogi. Największy w Europie odbywa się we Francji, przybywa tam około 2-3 tysiące uczestników i wszystko jest tak zorganizowane, że każdemu uczestnikowi zostaje przydzielone określone zadanie, np. praca w kuchni, śpiewanie mantr na pobudkę, sprzątanie. Nauczyciele z całego świata uczą również w ramach sewy. Taki wolontariat jest to piękna technika pogłębiająca świadomość, element „karma jogi”. Na tej samej zasadzie tworzymy festiwal w Tarasce. Miał odbyć się na początku czerwca, ale przez obecną sytuację na świecie, został on przeniesiony na daty 31.07-04.08. Jeśli zaciekawił was ten artykuł i chcecie poczuć, czym jest Kundalini Joga, to serdecznie zapraszamy! Na festiwalu poczujecie również moc Sangatu (społeczności).
Sat Nam!
Szczegółowe informacje dotyczące Festiwalu Kundalini Jogi, który odbędzie się w dniach 31.07-04.08.2020 znajdziesz TU.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!
[…] informacji o kundalini jodze, w wyszukiwarce wyskoczył mi tekst koleżanki po fachu, Natalii, pt. Joga kundalini – piła maszynowa. Pomyślałam wtedy, że to niefortunne skojarzenie i widząc taki tytuł wiele osób raczej […]