
Kto się nadaje na nauczyciela jogi
Kto się nadaje na nauczyciela jogi
Najpierw odpowiem krótko, a potem wszystko wyjaśnię – ktoś, kto ma jogę w sercu, a nie w głowie.
Przede wszystkim istotna jest własna, regularna praktyka jogi, aby samemu czuć czym jest joga i jak wpływa na życie. Joga to nie tylko asany, to cały styl życia i światopogląd. Ktoś, kto tego nie czuje, nie może być nauczycielem jogi.
Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy nadawał(a)byś się na nauczyciela jogi, to ten tekst jest szczególnie dla ciebie. Jeśli tak ogólnie interesujesz się zagadnieniem, jak to jest być nauczycielem jogi, to także zachęcam do dalszej lektury.
Najważniejsza jest praktyka własna
Jeśli twoje zainteresowanie jogą opiera się tylko na wizerunku nauczyciela jogi prezentowanym w mediach społecznościowych, to polecam wpierw regularną praktykę jogi. Także, jeśli do tej pory praktykowałeś tylko od czasu do czasu, trochę już wiesz i czujesz, ale jeszcze brakuje ci systematyczności, to również polecam wpierw regularną praktykę, przynajmniej pięć dni w tygodniu. Musisz najpierw wiedzieć, że joga zajmuje w twoim życiu bardzo ważne miejsce, oraz że masz na nią czas i ochotę.
Jeśli już regularnie praktykujesz i myślisz o tym, że chciałbyś zostać nauczycielem jogi, ale obawiasz się i zadajesz sobie pytanie „czy ja się nadaję?” to dobry początek. Bardzo dobrze, że jesteś świadomy, że jest to praca bardziej wymagająca, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać oraz że niezbędne są odpowiednie predyspozycje i kwalifikacje.
Nie bez powodu mówi się „nauczyciel jogi”, a nie instruktor. Joga to nie tylko asany, czyli umiejętność ich wykonania i pokazania. To cały styl życia, sposób myślenia i reagowania na otaczającą rzeczywistość. Przede wszystkim jogę trzeba mieć w sercu. Poziom elastyczności w ciele nie jest wystarczającym predyktorem bycia dobrym nauczycielem.
Chęć nauczania powinna wypływać z serca
Jeśli praktykujesz jogę regularnie i wiesz, że twoje pragnienie zostania nauczycielem wychodzi z serca, to wszystko inne jest już tylko kwestią pracy. Zdobycia wiedzy i nauczenia się jej przekazywania, a potem to już tylko praktyka, praktyka, praktyka. Z każdym rokiem będziesz się doskonalić poznając nowych ludzi, nowe problemy, odpowiadając na nowe pytania. To także kwestia chęci i uważności. Nikt nie wie wszystkiego od razu, i każdy ma wiele obaw na początku. Nie ma takiej możliwości, żeby mieć pewność siebie robiąc coś po raz pierwszy. Trzeba tylko chcieć na tyle, żeby zmierzyć się ze swoimi słabościami, a potem już z każdą kolejną godziną nabiera się doświadczenia i pewności siebie.
W tę pracę trzeba wkładać cząstkę siebie. Ten czas na sali, kiedy będziesz prowadzić zajęcia, to będzie twój czas, twoja przestrzeń, twoja energia. Bardzo dużo będzie zależało od twojego samopoczucia, głosu i mowy ciała. Będzie to wpływało na samopoczucie uczestników, ich poziom komfortu i poczucie bezpieczeństwa podczas praktyki. To zupełnie naturalne, że na początku możesz się tego obawiać, ale jeśli będziesz mieć wiarę w sens tego co robisz i przekazujesz, to będziesz wiarygodny. Jeśli masz serce do jogi i do ludzi, to wszystko będzie dobrze. Jeśli pasjonuje cię praca z ciałem, to z przyjemnością będziesz zdobywać nową wiedzę.
Natomiast jeśli twoja motywacja nie będzie wychodziła z serca, to po pierwszym etapie euforii możesz zacząć się nudzić. Jeśli chcesz wykonywać tą pracę dla siebie, ze względu na to, że podoba ci się wizerunek nauczyciela jogi, to szybko możesz się przekonać, że wbrew pozorom wcale nie jest to taka lekka praca. Wręcz przeciwnie, jest to praca, która jednocześnie intensywnie angażuje twoje zasoby fizyczne i psychiczne, więc wcale nie trudno tu o wypalenie.
Jednak jeśli robisz to dlatego, że kochasz jogę i chcesz dzielić się nią z innymi, to niczym jest zmęczenie, bo masz poczucie sensu tego co robisz. Nagroda jest wtedy ogromna, bo nie ma nic lepszego niż obserwowanie, jak dzięki jodze ludzie stają się zdrowsi i szczęśliwsi, jak budzą się do życia i jak wprowadzają w nim zmiany. Taka nagroda jest większa, niż jakiekolwiek wynagrodzenie finansowe.
Niezbędna jest chęć do nieustannego rozwoju i pokonywania swoich słabości
Z mojego doświadczenia jest to jedna z najlepszych prac, jakie mogę sobie wyobrazić i każdego dnia dziękuję losowi, że mnie taką ścieżką poprowadził. Jednak nie oznacza to, że jest to bardzo lekka praca. Wręcz przeciwnie, wymaga nieustannego konfrontowania się ze swoimi słabościami, obawami, ze swoim zmęczeniem i czasem też znużeniem… Ale dlatego właśnie ta praca jest tak niezwykła – bo stymuluje do nieustannego rozwoju i przekraczania swoich ograniczeń. Przede wszystkim uczy dystansowania się do rożnych wydarzeń życiowych przez to, że tak wiele zależy od tego, jaką energię wniesiemy na salę. Dlatego nawet jeśli czujemy smutek, to go nie okazujemy i skupiamy się na pozytywnych myślach. Tak samo, gdy czujemy zmęczenie, to się wewnętrznie stymulujemy i wtedy okazuje się, że mamy w sobie pokłady energii, o których nie mieliśmy pojęcia. W ten sposób uczymy się, że możemy wszystko, bo przecież wszystko jest w naszej głowie.
Predyspozycje fizyczne
Jeśli chodzi o predyspozycje fizyczne, to wbrew pozorom wysoka elastyczność ciała nie koniecznie musi być zaletą. Osoby bardzo elastyczne, które bez trudu wykonują zaawansowane asany, niekoniecznie muszą rozumieć dlaczego innym te asany nie przychodzą z podobną łatwością. Im dłużej pracujemy nad poprawnym wykonaniem danej asany, tym lepiej ją rozumiemy i tym lepiej potrafimy wytłumaczyć ją innym. Dlatego w zawodzie nauczyciela jogi bardzo ważna jest regularna praktyka własna, aby móc wytłumaczyć proces nauki wykonywania asan od środka. Co nie oznacza, że każdy nauczyciel musi sam wykonywać wszystkie zaawansowane asany, bo czasem ciało po prostu na to nie pozwala, ale ważne żeby wiedział dlaczego nie może ich wykonać.
Znajomość asan „od zewnątrz”
Aby być dobrym nauczycielem jogi, poza praktyką własną trzeba także przejść odpowiednie szkolenie nauczycielskie. To są dwie równoległe ścieżki nauki. Poza umiejętnością wytłumaczenia pracy w asanie od środka, należy także wiedzieć, jak ona powinna wyglądać od zewnątrz, i jak ją skorygować. Nie wystarczy umieć samemu wykonać asanę, aby umieć ją odpowiednio skorygować u innych. Ponadto niezbędna jest wiedza o anatomii, aby móc ocenić, czy dany uczeń kiedykolwiek będzie w stanie daną asanę wykonać. Czasem jest tak, że nie tylko poziom elastyczności, ale po prostu budowa ciała uniemożliwia wykonanie asany i trzeba o tym wiedzieć, aby nie powodować kontuzji.
Podsumowując: jeśli masz jogę w sercu, czyli jesteś joginem na macie i w życiu codziennym; fascynuje cię praca z ciałem i z ludźmi; lubisz wyzwania i chcesz się nieustannie rozwijać; to z dużym prawdopodobieństwem nadajesz się na nauczyciela jogi. Rób to, co kochasz, i nieustannie ucz się, a twój wysiłek przyniesie efekty.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!