
Faeq Biria – relacja z Polskiej Konwencji Jogi Iyengara

fot. Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce, www.joga.org.pl
Polska Konwencja Jogi Iyengara z Faeqiem Birią
Na pierwszy weekend czerwca 2016 r. jogini czekali od dawna – w dn. 3-5 czerwca odbyła się Konwencja jogi z charyzmatycznym nauczycielem Faeqiem Birią.
Faeq był jednym z pierwszych i najbliższych uczniów B.K.S. Iyengara. Swojego mistrza poznał w 1980 roku podczas jednej z licznych podróży do Indii. Był pod takim wrażeniem klarowności i spójności systemu jogi Iyengara, że pozostał z nim 12 lat. Po zakończeniu intensywnych studiów Guruji przyznał mu oficjalną autoryzację do uczenia wszystkich poziomów asan i pranayam w metodzie Iyengara. Od tej pory Faeq doskonalił się i rozwijał, a jednocześnie propagował przekaz jogi na całym świecie. Obecnie jest dyrektorem Centrum Jogi Iyengara w Paryżu i przewodniczącym Komitetu Technicznego Stowarzyszenia Jogi Iyengara we Francji. Prowadzi kursy nauczycielskie nie tylko we Francji, ale również w Brazylii i Chinach.
Dla młodego pokolenia polskich joginów było to pierwsze spotkanie z Faeqiem, ale pionierzy Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce (SJIwP) znają go bardzo dobrze. To właśnie Feaq, 20 lat temu, został wyznaczony przez Gurujiego, aby wykształcić pierwszych nauczycieli w Polsce i stworzyć podwaliny pod powstanie stowarzyszenia. Od 1996 roku regularnie odwiedzał nasz kraj szkoląc i egzaminując. Teraz wrócił, by po 12 latach nieobecności poprowadzić Konwencję.
To już tradycja, że SJIwP organizuje wiosną Międzynarodową Konwencję Jogi. Tegoroczna odbyła się w Krakowie i zgromadziła prawie 300 uczestników z Polski i z zagranicy. Organizatorzy szybko ogłosili brak wolnych miejsc, a dni pozostałe do warsztatów były niecierpliwie odliczane.

fot. Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce, www.joga.org.pl
Nauczyciele regularnie uczestniczący w intensywnych warsztatach z Faeqiem we Francji mogli być zaskoczeni tym, co zaprezentował w Krakowie. Sesje nie były intensywne i wyczerpujące, lecz obfite w cenne wskazówki. Już pierwszego dnia Faeq powiedział, że nasza praktyka nie rozwinie się, jeśli zamkniemy się w naszych ograniczeniach. Joga jest przekraczaniem swoich możliwości. A Faeq dał na do tego narzędzia. Klarownie, w akademicki sposób tłumaczył zasady wykonywania asan i sposób ich oddziaływania. Jednocześnie jego nauczanie było pełne pasji, zaangażowania i entuzjazmu. Wielokrotnie odwoływał się do B.K.S. Iyengara, wobec którego okazywał wielki szacunek i podziw. Dzielił się opowieściami, anegdotami, ale przede wszystkim wiedzą. Sprzeciwił się asanom postrzeganym jako gimnastyka. Cały czas odnosił się do głębszych, subtelniejszych warstw jogi. To było nauczanie dojrzałego nauczyciela bez popisowego efekciarstwa. Zawiedli się ci, którzy spodziewali się widowiskowych pozycji i dynamicznej praktyki. Zamiast fajerwerków dostaliśmy cenne wskazówki do dalszego studiowania. Pozycje były raczej z sylabusa dla początkujących, ale instrukcje zdecydowanie dla doświadczonych praktykujących.

fot. Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce, www.joga.org.pl
Faeq szczodrze dzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem. Mówił, że podaje nam na tacy wiadomości, które sam zdobywał latami. Pokazywał różne warianty pozycji, ale podkreślał, że nie ma jednej, właściwej. Zachęcał, aby poszukiwać, co dany wariant daje, dokąd nas prowadzi. Jednocześnie zdradzał kierunki ruchu, akcenty w pozycji, aby zbliżyć się do doskonałości Gurujiego. Każda sesja zakończona była długim i głębokim relaksem, który regenerował ciało i jednocześnie odświeżał umysł.

fot. Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce, www.joga.org.pl
W podziękowaniu za wielki wpływ na polską jogę wg B.K.S. Iyengara SJIwP przyznało Feaqowi Birii honorowe członkostwo. Jest to kolejne wyróżnienie tego utalentowanego Nauczyciela.
Następna Konwencja za rok, będziemy gościć Birgo z Bombaju.

fot. Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce, www.joga.org.pl
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!