Bycie w tu i teraz wcale nie znaczy cieszyć się momentem. Bycie w tu i teraz znaczy być obecnym, być w tym, co dokładnie czujesz w tej chwili. Nawet jeśli jest to smutek. Nawet jeśli jest to tęsknota, żal, rozczarowanie, ból.
Pozwalając być temu co jest, godzisz się z tym, nie walczysz. Pojawia się w Tobie akceptacja. Przestajesz walczyć ze światem, ze sobą. Wtedy kiedy pojawi się w Tobie szczera, prawdziwa akceptacja na to, co do Ciebie przychodzi, nawet w momencie bólu, poczujesz głęboko pod nim coś jeszcze. Poczujesz miłość. Do życia. Do siebie. Na pewno znasz to uczucie kiedy godzisz się z kimś, z kim się pokłóciłeś. Czujesz wtedy ulgę i rozpalające ciepło od środka. Gdy pogodzisz się ze światem, z tym co tu i teraz Ci przynosi, co Ci teraz daje lub co Ci właśnie odbiera, poczujesz w sobie to ciepło. Ciepło miłości, którą w sobie masz, ciepło miłości, którą jesteś. I jeśli tu i teraz jest czas na Twój ból, zaakceptuj to. On nie pojawia się bez przyczyny. Pojawia się właśnie teraz po coś. Ma Cię czegoś nauczyć. Łatwo być w tu i teraz w przyjemnych momentach. Gdy jesteś na wakacjach, gdy jesteś z ukochanym partnerem i wspaniale spędzacie czas. Ciężko oddać się momentowi, kiedy wykonujesz nielubianą przez Ciebie czynność. Myjesz gary, prasujesz, wykonujesz pracę, której nie lubisz. I właśnie dlatego powinieneś być obecnym, także w tych momentach. Skupić się na czynności, którą robisz. Jeśli będzie to dla Ciebie uciążliwe zostań w tym, zastanów się dlaczego tak niedobrze Ci w tym momencie. Dlaczego Twoje myśli uciekają do następnego urlopu, do weekendu, czy do spokojnego wieczoru. Czy na tym polega życie, żeby tylko na coś czekać? Żeby odliczać do kolejnych wakacji, do kolejnej imprezy, do kolejnej chwili, w której jest przyjemnie? Czyż naszym celem nie jest być i przeżywać? A jak możesz przeżywać tą właśnie chwilę, jeśli nie jesteś uważny i myślami jesteś zupełnie gdzie indziej?
Jak nauczyć się uważności? Bardzo pomaga w tym medytacja. Poświęcenie kilkunastu minut dziennie na posiedzenie w ciszy, wspaniale osadza. Uczy być samemu ze sobą. Uczy nie przywiązywać się do myśli pojawiających się w głowie. One przychodzą i odchodzą. A w medytacji jest tylko teraz. To teraz, w którym siedzisz.
Możesz spróbować również koncentracji na jednym przedmiocie. Spójrz np. na drzewo. Staraj się skupić na nim całą swoją uwagę. Zostać tak przez chwilę. Tylko Ty i drzewo. Wpatrując się na drzewo, bądź dowolny inny przedmiot, wystarczająco długo, możesz mieć wrażenie że się z nim stapiasz. I tu również jest tylko teraz. Teraz siedzisz i patrzysz.
Praktyka asan, także wspaniale uczy bycia w bieżącej chwili. Wchodząc w pozycje, całą swoją uwagę kierujesz na prawidłowe ułożenie ciała. Pozostając w asanie dłużej, koncentrujesz się na odczuciach płynących z ciała. I w taki oto sposób na czas trwania praktyki jesteś tylko w niej. Tu i teraz.
Przeszłości już nie ma, przyszłość jeszcze nie istnieje. Jedyne co masz, jest tu i teraz – to jest dokładnie ten moment. Bądź w nim.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!
Michalina Lubecka
Nauczycielka jogi. Ukończyła Akademię Praktyków Jogi na Akademii Górnośląskiej pod okiem m.in. Agnieszki i Maćka Wielobobów. Zajęcia prowadzi w studiu jogi Nova Yoga w Tychach. Pasjonuję się rozwojem osobistym oraz zdrowym stylem życia, zarówno w aspekcie fizycznym jak i psychicznym. Facebook Instagram