
Medytacja dla początkujących

Medytacja dla początkujących
Poszukujesz harmonii w swoim życiu? Chciałbyś pozbyć się szkodliwych nawyków, zmniejszyć stres, albo poprawić swoje relacje z innymi? Pewnie słyszałeś już o medytacji i być może zastanawiałeś się nawet, czym jest medytacja. W tym wpisie znajdziesz przydatne wskazówki dla początkujących.
Czym jest medytacja?
Medytacja to trening umysłu, który pomaga nam lepiej zrozumieć siebie. Istnieje wiele różnych technik medytacji, jednak zazwyczaj ich celem jest skupienie się na chwili obecnej np. poprzez oddech. Dzięki temu ćwiczymy koncentracje, nasz umysł oczyszcza się z nadmiaru myśli, a ciało relaksuje. Medytacja to proces, a im więcej będziemy trenować, tym więcej doświadczymy jej korzystnych efektów w swoim życiu.
Wskazówki dla początkujących
- Zacznij medytować przez bardzo krótki czas nawet 1-2 minuty. Bardzo ważna jest regularna, najlepiej codzienna praktyka. Kilka minut dziennie jest naprawdę dobrym startem w praktykę medytacji.
- Najlepiej medytuj rano, albo wieczorem w cichym miejscu, gdzie możesz skupić się na sobie.
- Nie musisz siadać w kwiecie lotosu – po prostu usiądź na krześle, na poduszce czy na łóżku. Ważne, aby kręgosłup był wyprostowany. Niech Twoja pozycja będzie zrelaksowana i czujna jednocześnie, abyś uniknął zaśnięcia.
- Po prostu sprawdź, jak się czujesz, poczuj swoje ciało.
- Skup się na swoim oddechu i poobserwuj go przez chwilę. Nie zmieniaj w żaden sposób swojego oddechu i nie staraj się go kontrolować. Postaraj się wzbudzić w sobie ciekawość i życzliwość podczas tej praktyki.
- Jeżeli zauważysz, że Twoja uwaga się rozproszyła i oddaliła się oddechu — wróć łagodnie do niego z powrotem. To bardzo ważne, medytacja polega na ciągłym powracaniu uwagą do obiektu skupienia, czyli np. oddechu. Nasze umysły ciągle są czymś zajęte i nie pozostają w bezruchu.
- Bądź dla siebie życzliwy i wyrozumiały, gdy zauważysz, ze Twoja uwaga się rozproszyła. Denerwowanie się i złoszczenie się na siebie może dodatkowo powodować większe zagubienie w myślach i napięcie w ciele. Medytacja to także trening cierpliwości i wyrozumiałości dla siebie. Nie jest to proste, ale przynosi wspaniałe rezultaty.
- Na początku polecam praktykować z medytacjami prowadzonymi, ponieważ wtedy głos prowadzącego przypomni Ci o powrocie np. do obserwacji oddechu. Oczywiście później zachęcam także do praktyki samodzielnej bez nagrań.
Bardzo polecam tę medytację prowadzoną oddechu, która jest idealna dla początkujących.
Zapraszam także na swojego bloga Jakmedytowac.pl, gdzie znajdziesz więcej wskazówek na temat medytacji.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!