
Joga dla zaawansowanych
Joga dla zaawansowanych
Mędrzec Patanjali w Jogasutrach przekazuje wskazówki, jak powinna wyglądać praktyka jogi. Oto kilka sutr niezwykle istotnych dla praktykujących:
Samadhi Pada, sutra 1: „atha yoganusasana”, oto teraz przedstawia się naukę jogi, teraz też dyscyplina jogi. Rozwijając tę myśl, należy dodać, że wiedza o jodze przekazywana jest teraz. To „teraz” jest niezwykle istotne. Chodzi o zrozumienie znaczenia tego słowa, a także dyscypliny. „Teraz” oznacza: „jestem gotowy przyjąć naukę w takim stanie, w jakim jestem teraz”, a także chodzi o to, iż przekaz wiedzy następuje w czasie teraźniejszym. Bądź tu i teraz. Z punktu widzenia jogi przeszłość i przyszłość nie mają znaczenia. Dyscyplina to nic innego, jak umiejętność bycia uczniem (z łac. discipulus – uczeń), tym, który jest gotowy do przyjęcia i zastosowania wiedzy.
Sutra 2 z Samadhi Pada to „yogah cittavritti nirodhah” i oznacza kres jogi, ostateczne spełnienie, osiągnięcie stanu zjednoczenia, integracji na skutek zatrzymania poruszeń w świadomości.
Jak to osiągnąć?
W drugiej części Jogasutr Sadhana Pada, sutra 1, Patanjali mówi „tapah, svadhyaya, Iśvarapranidhanani kriya – yogah” to trzy filary jogi, bez których praktyka pozbawiona jest sensu. Praktyka jogi jest jogą działania i składają się na nią samodyscyplina, samopoznanie oraz poddanie się.
Tapah (zapał) rozwija praktykującego, ucząc właściwego działania na poziomie ciała, dążąc do osiągnięcia czystości, tak aby mógł dostrzec, że istnieje coś, co jest znacznie większe od niego.
Svadhyaya (samopoznanie) przez wnikliwe studiowanie swego wnętrza oraz umysłu prowadzi praktykującego do wiedzy. Dzięki temu może on wzrastać od wewnątrz, rozpalając iskierkę, która zapłonie wielkim światłem.
Iśvarapranidhanani (poddanie się) pomaga uwolnić się z więzów ego, osiągnąć czystość i stan medytacji.
To wydaje się proste, więc dlaczego nie robię postępów?
Sadhana Pada, sutra 3: „avidia, asmita, raga, dveśa, abhinivesah-kleśah” to pięć uciążliwości lub przeszkód zaburzających świadomość, występujących na poziomie intelektualnym, emocjonalnym i instynktownym: niewiedza, ego-poczucie własnego ja, przywiązanie, niechęć i lęk.
Zawsze kiedy wyjeżdżam do Indii, moja znajoma, która nigdy nie była za granicą, mówi: „I chce ci się jechać tam, gdzie jest taka bieda, niesprawiedliwość i przemoc?”. Ona swą wiedzę opiera na obrazie Indii zaczerpniętym z jakiegoś filmu. Na nic się zdaje przekonywanie. Niewiedza, podparta i filtrowana przez ego, przywiązanie do swego i niechęć przed nowym, zabarwione lękiem o utratę iluzji. Tak działają klesie.
Czyż nie spotykamy się z tym na co dzień w naszej praktyce jogi, wykonując asany? Nie wiemy, jak wykonać je poprawnie, ale przecież jesteśmy już zaawansowani, praktykujemy 3-5 lat. Nasze ego, przywiązanie do znanego, niechęć do zmian i obawa przed utratą tego, co mamy, nie pozwalają ruszyć z miejsca. Joga to przede wszystkim gotowość na doświadczenie czegoś nowego. Bez tego nie będzie transformacji.
Technika, technologia i rezultat
Asana, pozycja ciała w jodze, jest techniką, procesy zachodzące w nas w czasie wykonywanej asany są technologią, a stan umysłu – rezultatem dobrze wykonanej praktyki. Technika jest niezwykle ważna, dlatego że stymuluje właściwe lub niewłaściwe procesy technologiczne, od których przecież zależy efekt.
Weźmy zaawansowany technicznie komputer (technika), oprogramowanie (technologia) i posiadającego wiedzę i talent użytkownika, np. architekta. Rezultatem jego działania będzie nowa jakość. Nietrudno wyobrazić sobie efekty pracy osoby potrafiącej jedynie włączyć komputer, a nieznającej możliwości programu.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!