
Praktyka, kobiecość i pełnia. Wywiad z Kino Macgregor.

Praktyka, kobiecość i pełnia. Wywiad z Kino Macgregor.
For English scroll down
Kino MacGregor jest światowej sławy amerykańską nauczycielką ashtanga jogi, pochodzącą z Miami. Przez wiele lat praktykowała pod okiem Sri Pattabhiego oraz Sharatha Joisów w Indiach. Swoją wiedzą dzieli się podczas warsztatów, w książkach, na kanałach youtube.com oraz Omstars. Jest współzałożycielką Miami Life Center. W wywiadzie dla nas opowiada o tym, jak wyjść poza uwarunkowania umysłu i osiągnąć pełnię.
*
Ania Chomczyk: W okresach intensywnej i bardzo regularnej praktyki jogi, zawsze tracę kontakt ze swoją kobiecością. Staję się bardziej nastawiona na działanie i aktywność umysłową, a znacznie mniej na odczuwanie lub po prostu bycie. Tracę swój wdzięk. Dlaczego?
Kino Macgregor: Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sama. Może to wynikać z dualistycznego myślenia: albo jestem zorientowana na cel, albo czuję. Ten dualizm kreuje jeszcze głębsze podziały – na to, co kobiece i co męskie. Praktyka jogi popycha nas, do tego, abyśmy stali się pełnią i abyśmy w ten sposób mogły zachować wdzięk, jednocześnie angażując swój wysiłek, aby tak się stało.
Jeśli w stanie „bycia” masz kontakt z własnym wdziękiem, a w stanie „działania” go tracisz, jest to stan oddzielenia zamiast pełni. Zachęcam do poszukiwania pełni, aby móc integrować aspekty męskie i kobiece, bez względu na to, co wywołują.
Jak zadbać o swój kobiecy aspekt lub shakti w praktyce ashtangi jogi?
Na początku warto sobie uświadomić, co dla ciebie oznacza shakti i co oznacza kobiecość. A następnie dowiedzieć się, w jaki sposób można uzyskać do tego dostęp podczas praktyki.
Może nam się wydawać, że ashtanga ze wszystkimi ruchami podnoszenia sprawia wrażenie bardzo męskiej. Z drugiej strony, stwierdzenie, że energia żeńska jest słaba – nie będzie prawdą. Więc pytanie brzmi, co tak naprawdę stanowi kobiecą siłę. I nie próbować robić tego po męsku, ale zrozumieć co to znaczy dla ciebie i twojego ciała. A następnie pozwolić, aby ta energia shakti i energia żeńska mogły się wyrazić.
O jodze mówi się, że została stworzona przez mężczyzn dla mężczyzn. Może w takim razie kobiety powinny poszukać innej formy praktyki duchowej?
Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Jeśli spojrzymy na historię duchowości na świecie, okaże się, że była kontrolowana przez coś, co można określić mianem patriarchatu. Z tego powodu musimy poszukiwać duchowej praktyki, która nie byłaby zdefiniowana przez patriarchat, zamiast stwierdzenia, że nie ma czego poszukiwać, ponieważ to patriarchat rządził światem.
Nie chodzi o to, aby odrzucić jogę, ponieważ była ona pierwotnie praktykowana przez mężczyzn. Raczej musimy zrozumieć kontekst historyczny i zgodzić się, że w ramach patriarchatu i dynamiki władzy, joga była nauczana przez mężczyzn dla mężczyzn w bardzo uprzywilejowanych grupach społecznych, jak w Indiach. Trzeba się również zastanowić nad tym, w jaki sposób zamierzamy wykorzystać tę wiedzę, honorując korzenie jogi. A jednocześnie odnowić tradycję, posługując się narzędziami paradygmatu feministycznego, paradygmatu dekonstrukcji kolonialnego spojrzenia na świat i dekonstrukcji dynamiki władzy, która była w rzeczywistości przeszkodą dla prawdziwej intencji jogi, jaką jest wyzwolenie umysłu.
Praktyka generuje ogromną ilość energii. Co z nią zrobić?
Gromadzić ją w sobie, aby mogła doprowadzić cię do wyższego stanu duchowego i realizacji. Należy zrozumieć, że jest to energia, którą przyjmujesz i naturalny stan, więc kiedy przychodzi, pozwól na to. Dostrajaj się do tej wyższej wibracji, a w praktyce jogi twoja świadomość będzie się wznosić.
Co się dzieje z seksualnością na ścieżce jogi?
To zależy z jakiego miejsca zaczynasz. Zdecydowanie prowadzi to do stanu równowagi, harmonii i całości. Dla osób, które nie mają kontaktu ze swoją seksualnością, praktyka jogi może pomóc ten kontakt nawiązać. Dla kogoś, kto ma nadmierną obsesję na punkcie seksualności, joga może go sprowadzić z powrotem do centrum. Dążymy do stanu pełni i równowagi.
Mój znajomy, który nie ćwiczy jogi, zauważył, że kręgach jogicznych jest bardzo wiele singielek. Czy uważasz, że ma to coś wspólnego ze specyfiką praktyki?
Zauważyłam, że wraz z praktyka jogi, ludzie zaczynają się zmieniać, ewoluować, wzrastać. Czasami ewoluują i wyrastają ze starych przyjaźni i związków. Znam osoby, które, gdy zaczęły praktykować jogę, zdały sobie sprawę, że nie są już szczęśliwe w tym konkretnym małżeństwie, albo w tej konkretnej pracy. Albo, że ich związek już im nie służy. Dokonały daleko posuniętych zmian w życiu. To droga wielu osób, które weszły na jogiczną ścieżkę, która prowadzi do pełni. Taki okres w życiu.
Z drugiej strony, niektóre osoby zaczynają bardzo angażować się w swoją duchową podróż, a czasami po prostu czują się kompletne i zadowolone z siebie. Nie potrzebują związków, ponieważ pragną całkowicie poświęcić się praktyce, pogłębionym studiom i podążaniu drogą. Mam przyjaciół, którzy zaangażowali się w rozwój duchowy, przeprowadzili do aszramu w Indiach, lub klasztoru w Nepalu, uczą się lokalnego języka lub znaleźli mistrza jogi i zostali przy nim, Nie mają czasu na obowiązki rodzinne, ponieważ potrzebują głęboko duchowej podróży.
Jak dotrzeć do bardziej wysublimowanych poziomów swojej kobiecości poprzez praktykę? I w jaki sposób przejawią się one w naszym życiu codziennym?
Sposobem na manifestację jakiegokolwiek bardziej wysublimowanego poziomu świadomości jest osiągnięcie tego poziomu w sobie. Czy to poprzez praktykę, czy przez kultywowanie praktyki medytacyjnej.
Niezależnie od energii, która została wygenerowana podczas praktyki asan, kontynuuj ten proces głębokiej integracji. Jeśli chcesz pozwolić tym wzniosłym energiom, aby cię przeniknęły, musisz ich doświadczyć. Zagłębiaj się coraz bardziej w siebie, nie ustając w poszukiwaniach.
Dziękuję za rozmowę.
W dniach 11-13.09.2020 Kino Macgregor poprowadzi warsztat w Warszawie. Szczegóły znajdziesz TU.
Practice, Femininity and Wholeness. Interview with Kino Macgregor.
By Ania Chomczyk
Ania Chomczyk: During the periods of intense and very regular yoga practice I always feel disconnected from my femininity. I become more doing and thinking-oriented rather than feeling and simply being. I lose my grace. Why?
Kino Macgregor: That’s the question you need to answer for yourself. It may be coming from engaging in dualistic thinking. Either you are goal oriented or you are feeling. And that dualism is harder division. There are either feminine or masculine. While the yoga practice is asking us to be whole so we can maintain grace”while being engaged in the effort to make it.
If you can only be, and that when you feel your grace, and when you do and you lose your grace, there is a separation into two parts rather than one wholeness. I encourage to look for wholeness. To integrate masculine and feminine elements into whatever they are doing.
How to tend to one’s womanly aspect or shakti while practicing ashtanga yoga?
First is to find out what shakti means for you. What does female mean and then figure out the way to embrace that during the practice. You may think ashtanga has all that lift-up moves and those look like for man, but then if say female energy is weak – it is not true. So the question is to figure out what is female strength. And not to try to do it like men do, but to understand and figure out what does it mean for me and my body. And let whatever shakti energy and female energy is to be expressed.
If yoga was generally created by men for men, perhaps women should seek another form of spiritual practice?
I do not agree with that. If we take a look at the history of spiritual practice in the world, it’s been controlled by what you can call “patriarchy.” So we need to look for spiritual practice that is not defined by the patriarchy, rather than we have nothing to look because the patriarchy was running the world.
So when women practice yoga, we are on the front line deconstructing and challenging the patriarchal assumptions that have kept the spiritual practice to limited view, primarily male practitioners in the world. So it is not that we need to reject yoga because it was originally practiced by man, but we rather need to understand the historical context and within that framework of patriarchy and power dynamics, yoga was taught by men to men to very privileged groups of society, like in India.
What we need to think about is ok how we are going to take this knowledge and honor yoga roots while at the same time renovating this tradition from the paradigm of feminism, from the paradigm of deconstructing the colonial mindset and deconstructing the power dynamics, that may have been actually the obstacle to yoga true intention, which is to liberate the mind.
The practice creates huge amount of energy. What to do with it?
What you are supposed to do with this energy, is to accumulate it within yourself so that it can lead you to the higher state of spiritual state and realization. It is important to understand that this is the energy that you are receiving and that’s the natural state, so when it is coming in, let it be. Accumulate yourself to that higher vibration and when you do yoga it is elevating your consciousness.
What happens to one’s sexuality on the yoga path?
It depends where you are coming from. It definitely leads to a state of balance, harmony, and wholeness. For someone who is not in touch with their sexuality the yoga practice may bring them in touch with it. For someone who is overly obsessed with sexuality, yoga may bring them back to the center. So we are looking into being whole and balanced.
A non-practicing friend of mine noticed that there are too many singles in the yoga community. Do you think it has something to do with the specifics of the practice?
I have noticed that when people start practicing yoga, they start to change, to evolve, grow and sometime they evolve and grow out of the old friendships and relationships. I know some people who, when they started practicing yoga, they realized, I am not happy in this marriage anymore, or I am not happy in this job anymore. Or the relationship does not serve me anymore. They make major life change.
A lot of people who start practicing yoga go through that as that brings them to the wholeness. So there is period of time that it happens.
Second thing that may go on is though that some people get really committed to their spiritual journey and then sometimes you just feel complete and content with themselves. They do not really need this actual relationship because they want to devote so much to the practice, deeper study, and follow the path.
I have friends that have committed to the spiritual path, moved to ashram in India, or monastery in Nepal, learn the local language or find the yoga masters and live with them so there is no time for family responsibilities, because they want the path of true spiritual aspects.
How to reach some more sublime levels of one’s femininity through the practice? And how will they manifest in our simple everyday life?
The way to manifest any sort of more sublime level of consciousness is to reach that level within yourself. Whether it is through the practice or through meditation, I do advice everybody looking to really deeper consciousness to start the meditation practice, perhaps the answer to that is to cultivate the meditation practice. So whatever energy that has been generated during the asana practice, keep integrating deeply.
If you want to let those sublime energies come within you, you need to experience them. Just keep going deeper and deeper within yourself and keep looking for that.
Thank you for the interview.
W dniach 11-13.09.2020 Kino Macgregor poprowadzi warsztat w Warszawie. Szczegóły znajdziesz TU.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!