
Jeszcze żywy KARP – Ty też możesz pomóc
Nadchodzące święta Bożego Narodzenia zaczynają, jak co roku w tym czasie, coraz intensywniej o sobie przypominać. Ze wszystkich stron uśmiechają się do nas Mikołajowie, renifery, słychać świąteczne szlagiery… i jak co roku organizacje proekologiczne i broniące praw zwierząt przypominają o tym, że nie dla wszystkich te „najpiękniejsze Święta” są radosne. Dla dziesiątek tysięcy żywych karpi sprzedawanych w niehumanitarnych warunkach i nieumiejętnie zabijanych okres przedświąteczny to najgorszy koszmar. Klub Gaja, poprzez coroczną akcję „Jeszcze żywy KARP”, przypomina o tym niemym cierpieniu i zachęca do zmiany naszych nawyków.
Każda chętna osoba może przyłączyć się do akcji:
- wyślij e-mail do Rządu RP oraz Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie przestrzegania ustawy o ochronie zwierząt (treść listu i adresy znajdziesz tutaj >> pobierz ),
- rozmawiaj o losie karpi ze swoimi najbliższymi, rodzicami, dziadkami.
Akcję „Jeszcze żywy KARP” wspierają m.in.: aktorki: Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka, Magdalena Popławska, Magdalena Różdżka, Olga Frycz, Julia Pietrucha, Magdalena Kumorek, Maja Bohosiewicz, aktorzy: Bartłomiej Topa, Daniel Wieleba, Marek Kaliszuk.
Zwyczaj kupowania żywego karpia wziął się z niedostatków PRL. Była to jedyna świeża ryba – sprzedawana na ulicy, dowożona do fabryk – z dużym wyprzedzeniem – na kilkanaście dni przed Wigilią, tak więc trafiała do wanny. Praktyka ta utrzymuje się nadal, przyjęta jako „polska tradycja”, mimo że już od lat w Polsce można bez problemu kupić świeże ryby w innej, nieżywej postaci (w całości, płaty, filety itp).
Klub Gaja akcją „Jeszcze żywy KARP” zwraca uwagę, że karpie – masowo i żywcem sprzedawane w naszym kraju przed świętami Bożego Narodzenia – są objęte ustawą o ochronie zwierząt, bo tak jak inne kręgowce odczuwają ból, strach i stres. Przypadki niehumanitarnego traktowania karpi (np. pakowanie żywych do foli, przetrzymywanie w małych pojemnikach, okaleczanie, zabijanie przez niewykwalifikowane osoby) mogą być zgłaszane m.in. na policję. Prawo polskie chroni karpie i inne ryby przed bezmyślnością i okrucieństwem, ale w praktyce zwycięża przyzwyczajenie i niewiedza, w jaki sposób należy traktować żywe ryby.
Materiały informacyjne pochodzą ze strony „Jeszcze żywy KARP” Klubu Gaja
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!