
Yin Yoga a meridian śledziony
Yin Yoga a meridian śledziony
Praktykowanie Yin Yogi często kojarzone jest z pracą na powięzi. Podkreśla się oddziaływanie siły grawitacyjnej i rezygnację z pracy mięśni. Czy jednak można zmodyfikować architekturę tkanki łącznej przez prostą czynność odpuszczania?
Włókna kolagenowe powięzi są mocne niczym stal. Rolowanie ich na piłce tenisowej czy masaż tkanek głębokich nie przynosi efektów, na które liczymy. Kolagen potrzebuje przynajmniej trzech lat, aby zmienić swoją strukturę. To, co modyfikujesz przez nacisk, ugniatanie i tzw. stres, to modele reprezentowane przez układ nerwowy. Ból, który odczuwasz w trakcie praktyki Yin nie ma związku z określoną częścią ciała, punktami spustowymi czy tkanką łączną. Nie ma wyraźnych dowodów, że rolowanie nawadnia powieź. Dlaczego zatem praktykowanie Yin Yogi jest konieczne dla równowagi ciała.
Praktyka Yogi Yin zawsze kusiła mnie swoimi korzyściami. Staram się skrupulatnie wytrzymać przepisowe 5 minut, aby po wyjściu z pozycji poczuć ulgę. Tłumaczyłam sobie, że Yin Yoga to idealna alternatywa dla ćwiczeń Yang. Uwzględniając wypowiedzi innych nauczycieli pozwoliłam sobie spojrzeć na Praktykę Yin z punktu widzenia ciała wewnętrznego.
W moim artykule przestawię pozycje, które wpływają na meridian śledziony. Jeżeli chodzi o powięź i organy, to uważa się, że delikatna praca w Yin Yodze przynosi lepsze skutki niż dynamiczna zmiana asan. Tradycyjna Medycyna Chińska wykorzystuje organy, aby tworzyć relacje pomiędzy fizycznym a emocjonalnym aspektem ciała. Koncentrując się jedynie na wybranym i wydzielonym obszarze naszego ciała, pomijamy szereg niuansów, a nasze wyobrażenie o Yin Yodze jest niepełne. Problemy ze śledzioną oznaczają, że w systemie powstała dysharmonia – przez meridian aż do organu. Śledziona należy do narządów yin, stałych i niewypełnionych. Zauważ, że według medycyny chińskiej wątroba jest połączona z pęcherzykiem żółciowym, serce z jelitem cienkim, nerki z pęcherzem moczowym, śledziona z żołądkiem. Osłabiony przepływ energii może być rezultatem ubogiej diety, nieregularnych posiłków i stresu, co prowadzi do braku apetytu, wzdęć, słabych ramionach i nóg oraz problemów z wypróżnieniem.
Meridian wątroby rozpoczyna się od bocznej środkowej części dużego palca stopy, podąża przez przyśrodkową partię stopy i dalej kostki. Następnie biegnie bokiem łydki, nogi do kości ogonowej. W jamie brzusznej łączy się ze śledzioną, aż do meridianu serca. Następnie przechodzi przez klatkę piersiową do gardła i języka. Meridian żołądka rozpoczyna się w miejscu pod okiem. Wędruje przez policzek, klatkę piersiową, nogę i kończy się na drugim placu stopy. Łączy żołądek ze śledzioną.
Meridian śledziony reprezentuje element Ziemi. W sferze emocji reprezentuje lojalność, prawdomówność i akceptację. Zgodnie z taoistycznym podejściem meridian śledziony wyraża energię yin.
Przystąpmy zatem do praktyki Yin
- POZYCJA SMOKA
Technika wykonania powyższej pozycji jest bardzo prosta. Z klęku podpartego wysuń jedną nogę do przodu, przełóż ją pomiędzy dłonie. Zbliż stopę do ciała, aż do momentu, gdy kolano będzie wystawać poza kostkę. Drugą nogę wyprostuj po macie do tyłu, utrzymując stopę w linii z golenią i kolanem i udem.
Możesz pozostawić dłonie na macie, ale jeśli chcesz pracować mocniej połóż je na udo i trwaj w pozycji. Jeśli odczuwasz dyskomfort w lewym kolanie, podłóż pod nie koc.
Utrzymaj pozycję od 3 do 5 minut. Po jej wykonaniu przejdź do pozycji dziecka (Malasana), Uttanasany lub psa z głową w dół (Adho Mukha Śvanasana).
Pozycja Smoka regeneruje żołądek i śledzionę, dlatego głównie pracujemy na wewnętrznej linii nóg, przestrzeni brzucha i klatki piersiowej.
2. POZYCJA WIELBŁĄDA
Ta pozycja to przede wszystkim otwarcie przestrzeni odcinka lędźwiowego i kości krzyżowej. Dodatkowo pracujemy nad rozciągnięciem ud, mięśnia psoas i zginaczy stawu biodrowego. To także jedna z najlepszych pozycji na otwarcie obręczy barkowej.
Uklęknij, następnie odchyl tułów, kierując dłonie najpierw do pięt, by później przełożyć dłonie dalej za stopami, na matę. Palce dłoni są zwrócone do tyłu maty. Unieś biodra a jednocześnie pchaj je do przodu. Na początku trudno jest wytrzymać w tej pozycji dłużej, dlatego zawsze możesz przełożyć ręce na kość krzyżową i asekurować biodra.
Pozostań w asanie od 2 do 3 minut.
3. POZYCJA ŁABĘDZIA
W tej pozycji pracujemy nad pogłębieniem zewnętrznej rotacji biodra poprzez rozciąganie zginaczy stawu biodrowego. Z klęku podpartego wysuń nogę do przodu. Możesz ją ugiąć tylko do kąta ostrego lub spróbuj stworzyć kąt 90 stopni pomiędzy udem a piszczelą. Upewnij się, czy nie odczuwasz żadnego ucisku w kolanie. Utrzymuj stopę w pozycji flex (palce skierowane w stronę goleni).
Ciekawą opcją jest umieszczenie kostki albo piłeczki pod udem, co dodatkowo rozmasowuje mięśnie tyłu uda.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!