
UDAY BHOSALE 2-4 CZERWCA 2023
UDAY BHOSALE 2-4 CZERWCA 2023
Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce zainicjowało w 2014 roku tradycję corocznych Konwencji z najbardziej znaczącymi nauczycielami naszej metody. Oczywiście, w ostatnich latach, to wydarzenie musiało się przenieść do sfery wirtualnej. Z jednej strony mieliśmy możliwość uczestniczenia w spotkaniach dwa razy w roku, z drugiej strony kontakt ograniczony do monitora pozostawiał niedosyt.
Nareszcie jogowa społeczność mogła się spotkać w świecie rzeczywistym, w Krakowie. Od 2 do 4 czerwca gościliśmy Udaya Bhosale – bezpośredniego ucznia Iyengarów, który wiele lat prowadził zajęcia w Instytucie Jogi w Punie. Obecnie mieszka i uczy w Wielkiej Brytanii.
Udaya poznałam kilka lat temu w Punie. Prowadził wtedy zajęcia dla dzieci. Jego krzepa i stamina były godne podziwu. Skoczne przejścia z pozycji do pozycji i szybkie tempo nie pozwalały dzieciom się nudzić. Po chwili uczniowie padali ze zmęczenia, a nauczyciel, mimo równoczesnego praktykowania i mówienia, miał jeszcze siłę się śmiać. Zaimponował mi swoją siłą.
Potem poznałam go bliżej, kiedy wypełnialiśmy karma jogę, czyli działania na rzecz społeczności jogowej. Kiedy przed konwencją trzeba było wypełnić tysiąc toreb pomocami do jogi, Uday był pierwszym wolontariuszem. Ramię w ramię wykonywaliśmy monotonną pracę, zagrzewając do dalszych działań. Wtedy zobaczyłam, że jest życzliwym, skromnym i dowcipnym człowiekiem.
Ale najbardziej ujął mnie swoja postawą po wybuchu wojny w Ukrainie. Dowiedział się o naszej inicjatywie Iyengar Yoga Community for Ukraine i wraz z Rayą zorganizował lekcje on-line, z których dochód przekazał na nasze działania. Bez pytania, bez proszenia, z potrzeby serca. Nareszcie mogłam mu osobiście podziękować.
Nauka z uśmiechem
Na Konwencję zostały zaproszone osoby z zaledwie rocznym doświadczeniem w praktyce. Taki też był poziom warsztatu – podstawowy. Nie wychodziliśmy poza sylabus dla początkujących. Za to skupialiśmy się na szczegółach. Jak pobudzić uśpione, zaciśnięte, niedostępne części ciała. Jak zmiana jednej partii mięśni wpływa na układ pozostałych części? Jak praca w jednej pozycji przenosi się na inną pozycję? Uday podkreślał, że bez względu na stopień zaawansowania powinniśmy wracać do podstaw, bo tam kryją się podwaliny pozostałych pozycji.
Wartością dodaną Konwencji była sesja pytań i odpowiedzi. Uday cierpliwie wyjaśniał, pokazywał, dawał przykłady. Został jeszcze długo po zajęciach i rozjaśniał wątpliwości. Podkreślał, że nie wie wszystkiego, ale szczodrze dzielił się tym, czego nauczył się praktykując pod okiem Iyengarów. Dopiero po opuszczeniu Indii zdał sobie sprawę, jak szczodrze został obdarowany. Porównał ten proces do próby napełnienia miseczki pod rwącym wodospadem. W Anglii miał wreszcie czas, aby zobaczyć, co zebrało się w jego naczyniu. Uporządkował swoją wiedzę i… zaczął się dzielić z innymi.
Nam pokazał jak niewielkie zmiany w ustawieniu mogą wpływać na odczuwanie pozycji. Dopingował, aby nie ustawać w praktyce. Odradzał rywalizację i siłową, agresywną jogę. Eksplorację nowych pozycji i pranajam porównał do randkowania, którego intensywność rośnie dopiero po jakimś czasie.
Na koniec przypomniał słowa Gurujiego „Work, love, laugh” i zachęcił do wprowadzenia uśmiechu do naszej praktyki i uczenia. Praktykę powitaj z życzliwością jak długo oczekiwanego przyjaciela, a nie zwierzę na rzeź. Radujmy się wspólną praktyką w gronie jogowej społeczności. Radujmy się z dzielenia wiedzą i doświadczeniem w jodze. Dzieląc się nic nie tracimy; przeciwnie, jeszcze się wzbogacamy.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!