
Sztuka latania czyli 8 rzeczy, które warto wiedzieć o Acroyodze

Aldona Filipiuk i Alicja Sobczak, fot. Robert Sobczak
Sztuka latania czyli 8 rzeczy, które warto wiedzieć o Acroyodze
AcroYoga jest połączeniem elementów jogi, akrobatyki i masażu tajskiego. Praktyka AcroYogi jest wspaniałą zabawą, która rozwija siłę, wytrzymałość, świadomość ciała, koordynację ruchową, a także zaufanie do siebie i innych, oraz umiejętność współpracy w grupie. Metoda powstała w 2003 roku, a jej twórcami są Jenny Sauer-Klein oraz Jason Nemer. Pomimo tego, że jest relatywnie nowa, to z roku na rok przybywa jej zwolenników.
8 rzeczy, które warto wiedzieć o AcroYodze:
1. AcroYoga, może być jogą dla par – i wtedy na pewno pozytywnie wpływa na więź i poczucie bliskości pomiędzy partnerami.
2. AcroYoga nie musi być jogą tylko dla par – można ją ćwiczyć z każdym, także z nowo poznanymi osobami i osobami tej samej płci. Tutaj nie ma reguł i wymogów. Wystarczy sympatia, gotowość do współpracy, wzajemne zaufanie i brak oporów przed dotykiem.
3. AcroYoga a predyspozycje fizyczne – nasz wzrost i waga powodują, ze jednym osobom łatwiej jest bazować, a innym latać, ale role te nie są sztywno podzielone. Dzięki dobrej technice można być bazą nawet dla osób cięższych od siebie, więc zawsze dobrze jest spróbować swoich sił w obu rolach, bo obie są jednakowo przyjemne i rozwijające.
4. AcroYoga może być treningiem siłowym – rozwija siłę i wytrzymałość w sposób, który jest na tyle ekscytujący, że nigdy się nie nudzi. Ponadto koncentracja na celu i dbałość o bezpieczeństwo partnera powoduje, że właściwie nie zwraca się uwagi na wkładany w praktykę wysiłek.

Aldona Filipiuk i Alicja Sobczak, fot. Robert Sobczak
5. AcroYoga jest treningiem inteligencji ruchowej – rozwija koordynację, poczucie równowagi i świadomość własnego ciała. Im bardziej te cechy są w nas rozwinięte, tym mniej siły potrzeba do wykonywania zaawansowanych akrobacji.
6. AcroYoga jest treningiem zdolności komunikacyjnych – podczas wykonywaniu akrobacji w parach niezbędna jest empatia oraz dobre porozumienie.
7. AcroYoga, jest praktyką wzmacniającą więzi – opartą na współdziałaniu, dzięki temu uczy jak współpracować, aby wspólnie osiągać nowe cele. Uczy też akceptacji, otwarcia na dotyk oraz okazywania miłości i wdzięczności wszystkim dookoła. AcroYoga uczy również wspólnego świętowania sukcesów, dlatego też buduje silne poczucie więzi pomiędzy uczestnikami.
8. AcroYogę możesz ćwiczyć wszędzie – do praktyki nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu, wystarczy mata do jogi albo karimata (czasami lepiej mieć więcej niż jedną), ale też możemy ćwiczyć na ręczniku na miękkim podłożu, na piasku lub trawie. Czasami przydaje się też magnezja, biały proszek lub płyn, który zmniejsza efekt ślizgania się przy potliwości dłoni.
Dobrej zabawy!
Więcej na acroyoga.pl
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!