
Na czym polega medytacja w ruchu
Na czym polega medytacja w ruchu
Skąd się wzięła medytacja?
Medytacja to praktyka, która rozwinęła się w Indiach. Najstarszymi udokumentowanymi dowodami praktyki są malowidła odkryte na subkontynencie indyjskim od około 5 000 do 3 500 p.n.e. przedstawiające osoby siedzące w pozycji medytacyjnej z na wpół zamkniętymi oczami.
Początkowo medytacja była głównie praktyką ludzi religijnych i wędrownych ascetów, którzy poprzez nią dążyli do przekroczenia ograniczeń ludzkiego życia, połączenia się z siłami wszechświata i zjednoczenia z transcendentną rzeczywistością.
Obecnie, mimo, że medytacja duchowa nadal istnieje, obowiązuje raczej świeckie podejście do tej praktyki ze względu na jej zalety dla ciała i umysłu praktykującego, a także jego dobrego samopoczucia. Powoduje to stale rosnącą popularność tej praktyki.
Hinduska tradycja medytacji jest najstarszą tradycją medytacji na Ziemi i ma setki linii i technik. Współczesna joga, która kładzie nacisk na postawy i ćwiczenia oddechowe, jest adaptacją tylko jednej z tych setek szkół jogicznych (Hatha Jogi). Należy jednak pamiętać, że joga jest tradycją mądrości, której rdzeniem jest medytacja i rozwój duchowy, a nie system ćwiczeń rozciągających i oddechowych. Dlatego też, jakaś formę medytacji, można znaleźć w każdej odmianie jogi.
Na czym polega medytacja?
Wszystko czego doświadczasz w życiu jest doświadczane poprzez Twój umysł. Wiedza, myślenie, wspomnienia, emocje, umiejętności, poznanie, wszystko. Twój umysł jest wszechstronny i bardzo kreatywny, dlatego też pracuje non stop na pełnych obrotach. Medytacja to technika, poprzez którą próbujesz po prostu poznać swój umysł. W pewien sposób zaprzyjaźnić się z nim, ale również odpowiednio „wytresować”. Co to znaczy? Próbujesz nad nim świadomie zapanować poprzez skupienie się na jednej rzeczy. Medytując poświęcasz pewną ilość czasu i wysiłku, aby być tak uważnym jak tylko to możliwe. Oczywiście nie jest to proste, gdyż musisz nauczyć swój umysł spokoju i koncentracji i ignorowania bodźców wokół. Musisz go wytrenować. Medytując uczysz umysł jak uzyskać dostęp do wszystkich swoich zasobów. Medytacja jest formą dbania o umysł, pewną higieną umysłu.
Medytować można na wiele różnych sposobów, nie tylko siedząc w pozycji lotosu bez ruchu. Można to robić również biegając, chodząc, ćwicząc jogę czy nawet tańcząc, ponieważ Twój umysł i ciało są połączone.
Medytacja w ruchu
Jedną z trudniejszych form medytacji jest medytacja w ruchu. Jest to sposób praktykowania bycie obecnym poprzez obecność w swoim ciele, gdziekolwiek ono się znajduje i cokolwiek robi. Dlatego, że dokładnie tam, gdzie znajduje się Twoje ciało, gdzie Ty jesteś jest właśnie aktualny moment. Twoje ciało nie jest w przeszłości czy przyszłości, nie jest koncepcyjne czy wyobrażone, jest częścią natury i zawiera wszystkie elementy natury.
Zawiera Twoją świadomość. Jest ukształtowane przez Twoje historie, myśli, emocje i wspomnienia. Jest Twoim domem. Twoje ciało wyczuwa myśli i emocje zanim Twój umysł je rozpozna. Dostrajanie się do swojego ciała jest zatem bardzo ważne.
Medytacja w ruchu polega na koncentracji umysłu na swoim ruchu i ciele.
Zasady medytacji w ruchu:
- Wybierz odpowiednie miejsce do medytacji, szczególnie na początku, gdyż wtedy zwykle każdy bodziec Cię rozprasza.
- Świadomość ciała. Zwracaj uwagę na ruch Twoich mięśni, na kontakt z otaczającymi Cię przedmiotami, reakcje ciała na doznawane bodźce (odgłosy wokół, szum wiatru, powiew powietrza na skórze) oraz oddech. Bądź świadomy swojego miejsca w kosmosie, dźwięków wokół Ciebie, temperatury powietrza. Poczuj, jak stopy dotykają ziemi i pozwól by ciężar ciała rozkładał się równomiernie. Zsynchronizuj oddech z ruchami swojego ciała. Skanuj całe swoje ciało. Kawałek po kawałku, narząd po narządzie, kość po kości. Skoncentruj się na każdej maleńkiej komórce Twojego organizmu, poczuj zachodzące w Twoim wnętrzu procesy chemiczne.
- Bądź świadomy swojego stanu mentalnego i emocjonalnego.
- Nie rób niczego wbrew swojemu ciału, na siłę. Poczuj rytm swojego ciała.
- Nie spiesz się. Powolne, harmonijne ruchy angażują całe ciało, włączając w to ścięgna, stawy, narządy wewnętrzne, wpływają korzystnie na całą fizjologię. Ciało powinno poruszać się wolno, ale z gracją.
- Bądź uważny, nie myśl o problemach czy o bieżących sprawach, bo trzeba skoncentrować się na tym co tu i teraz.
- Konsekwencja, częstotliwość, regularność i ciągłość. Nie ważne jest jak długo medytujesz, ale że robisz to codziennie.
- Podejście – pamiętaj, że nie ma tutaj niczego do osiągnięcia poza opanowaniem Twojej uwagi i obecności. Po prostu bądź z procesem.
Korzyści medytacji:
- Zwiększa samoświadomość.
- Pomaga walczyć ze stresem na co dzień.
- Poprawia Twoje emocjonalne samopoczucie.
- Zachęca do pozytywnego myślenia poprzez pozbywanie się negatywnych myśli.
- Oczyszcza umysł, co pomaga zmniejszyć ilość popełnianych błędów i ułatwia lepsze podejmowanie decyzji.
- Poprawia pamięć i płynność Twojej inteligencji.
- Wyostrza uważność.
- Pomaga w walce z zaburzeniami lękowymi, depresją i zaburzeniami snu.
- Zmniejsza ciśnienie krwi, poprawia cyrkulację krwi.
- Działa podobnie jak klawisz reset dla mózgu.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!