
Joga SUP – idealna na lato!

Joga SUP – idealna na lato!
Joga SUP to idealna praktyka na letnie i ciepłe dni. O tej porze roku na sali (szczególnie nieklimatyzowanej) robi się zbyt duszno i gorąco, a ludzie coraz częściej szukają aktywności na świeżym powietrzu. Dlaczego więc nie przenieść swojego studia jogi na środek jeziora?
Joga SUP – czym jest?
Joga na SUPie to praktyka na deskach do pływania. Słowo SUP, dla wielu tajemnicze i nieznane, to nic innego jak skrót od angielskich wyrazów Stand Up Paddle, czyli „wiosłowanie na stojąco”. Deska SUP od kilkunastu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem a grono jej wielbicieli wciąż wzrasta. Choć niektórzy dopiero odkrywają, czym jest SUP, to korzenie wiosłowania na stojąco, odnajduje się już w dawnych i dalekich kulturach (m.in. polinezyjskich). I jak się okazuje, na deskach SUP z powodzeniem można także ćwiczyć jogę!
Joga na SUPie – jak to wygląda i jak się przygotować?
Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak wygląda taka joga na SUPie? Czy to bezpieczne? Jak się przygotować na takie zajęcia? Czy da się swobodnie praktykować? I czy to wciąż joga?
Jogę na SUP najlepiej praktykować przywiązując deski do specjalnego koła, tak zwanej stacji dokującej. Jest to zakotwiczona platforma, na której środku znajduje się nauczyciel, a do wnęk w jej bokach podpięte są SUPy. Takie przymocowanie sprawia, że praktyka staje się bezpieczniejsza i żaden z uczestników zajęć nie odpłynie w siną dal. Dobrze, aby deski do jogi miały odpowiednią szerokość (powyżej 85cm) i były wyściełane matą antypoślizgową. Jeśli ktoś boi się wody czy nie potrafi dobrze pływać, to można zaproponować mu nałożenie kamizeli ratowniczej lub choć przypięcie jej do bagażnika SUPa (pod linki), by nie przeszkadzała w praktyce. Ponadto ubiór powinien być wygodny, można ćwiczyć w legginsach, krótkich spodenkach czy nawet stroju kąpielowym (lub mieć taki strój pod spodem). Ważne jest zadbanie o nakrycie głowy, kiedy na dworze panuje upał.
Oczywiście praktyka na desce SUP, różni się od praktyki na macie. Stabilność i powierzchnia do ćwiczeń jest znacznie mniejsza. Niektóre proste asany, nagle stają się dużo bardziej wymagające (jak na przykład pozycja drzewa, w której na wodzie ciężej się utrzymać). Jednak doświadczony nauczyciel bez problemu odpowiednio dopasuje praktykę do poziomu uczniów. Na SUPie nadal można wykonać większość jogowych pozycji, choć niekiedy wymagają one pewnych modyfikacji. Zdecydowanie więcej asan wykonuje się w klęku, siadach czy leżeniu. Na SUP raczej nie zabieramy ze sobą całego sprzętu do jogi. Choć istnieje możliwość spakowania w wodoodporny worek paska lub piankowej kostki.
Joga SUP – korzyści z praktyki
Joga na SUPie zapewnia nie tylko wiele radości, ale i dodatkowe korzystki z praktyki…
- Kontakt z naturą, potęgujący uczucie odprężenia i relaksu. Przyjemny i uspakajający szum fal, piękne otoczenie przyrody, kojący powiew wiatru, promienie słońca muskające skórę, śpiew ptaków i inne dźwięki natury…
- Uspokojenie umysłu i zrównoważenie emocji.
- Warunki sprzyjające medytacji i oderwaniu się od codziennych spraw czy natłoku myśli.
- Przebywanie na świeżym powietrzu, dające idealną możliwość do praktyki pogłębionej pranayamy (ćwiczeń oddechowych).
- Przełamywanie własnych lęków czy zahamowań.
- Radość z praktyki, dużo śmiechu, frajdy i ogólna poprawa samopoczucia.
- Integracja grupy. Uczestnicy pomagają sobie wzajemnie i wiedzą, że na wodzie mogą na siebie liczyć. Wspólnie odpływają i dopływają do brzegu.
- Poprawa uważności i koncentracji. Praktykując na desce, chwila nieuwagi może skończyć się kąpielą, dlatego też nasza czujność się zwiększa.
- Polepszenie równowagi i koordynacji. Ćwiczenia stają się bardziej wymagające, trzeba dbać o zachowanie balansu i środka ciężkości.
- Zaangażowanie całego ciała w praktykę, szczególnie mięśni głębokich – core.
- Wzmocnienie mięśni nóg, ramion i tułowia. A także kręgosłupa!
- Zwiększenie siły, sprawności ruchowej i wytrzymałości, poprawa kondycji.
- Nowa jakość praktyki, inna praca i poziom trudności przy wykonywaniu znanych pozycji w nowych warunkach (na wodzie, przy mniejszej stabilności). Wyzwanie i nowe doświadczenie.
Joga SUP pomału staje się coraz bardziej popularna w wielu miejscach w Polsce, szczególnie tych położonych wśród jezior czy nad morzem. Daje możliwość spróbowania nowej formy praktyki oraz pozwala na pogłębienie kontaktu z naturą i skorzystania z letniej pogody. To wspaniały pomysł, by na czas wakacji, choć częściowo przenieść swoje studio jogi na wodę!
Jeśli artykuł Cię zainteresował i chciałbyś uzyskać, więcej informacji, jak praktykować jogę na SUPie (także od części technicznej) oraz jakie asany są najlepsze na SUPa – daj znać w komentarzu. Chętnie podzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem w kolejnych artykułach.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!