
„Jak żyć bez lęku. 101 sposobów, aby się uwolnić od niepokoju, fobii, ataków paniki” Tanya J. Peterson

Recenzja książki „Jak żyć bez lęku. 101 sposobów, aby się uwolnić od niepokoju, fobii, ataków paniki” – Tanya J. Peterson
Lęk jest naszym wiernym towarzyszem przez całe życie. Jak go zrozumieć i oswoić? Czy jest to w ogóle możliwe, a może lęk jest potrzebny? Intuicyjnie wiemy że tak, czujemy że lęk może mieć funkcję ostrzegawczą, ponieważ, sprawia że zauważamy niebezpieczeństwo, grożące nam lub naszym bliskim. Jednak co się dzieje, gdy niebezpieczeństwa nie ma, a my mimo to czujemy lęk? Mało tego, ten lęk narasta i nie umiemy nad nim zapanować? Zależnie od nas samych i skali problemu, szukamy pomocy. Idziemy do specjalisty, albo wiedzę o tym jak sobie pomóc czerpiemy z innych dostępnych źródeł – na przykład książek.
Nie określiłabym siebie jako fanki poradników. Doświadczenie życiowe i wrodzona przekora mówią mi, że na nasze własne problemy poradniki nie poradzą, a na pewno nie są to rady uniwersalne. Tak się jednak stało, że w moje ręce „wpadła” nowa pozycja z Wydawnictwa Zwierciadło, zawierająca propozycje jak pozbyć się lęków i ataków paniki. I okazała się miłym zaskoczeniem. Książka jest prosta w formie. Są w niej wypunktowane pomysły, które można wprowadzić w życie albo ominąć i przejść do kolejnych. Sposobów jest dokładnie sto jeden, chociaż mam wrażenie, że niektóre zawierają te same treści albo są bardzo podobne, ale nie jest to duży minus samej pozycji.
Autorka, która jest certyfikowanym doradcą zajmującym się zdrowiem psychicznym, nie przesadza ze szczegółową analizą genezy mechanizmów lękowych, ani nawet z wyjaśnianiem skuteczności rad zawartych w książce. W tym przypadku jest to duży plus, ponieważ nie komplikuje to treści. Jednocześnie jest to zbiór porad opierających się na kilku technikach walki z lękiem. Z każdej z nich, Tanya J.Peterson wybiera to co najlepsze i najłatwiejsze do przekazania czytelnikowi. Zatem mamy tutaj w źródłach terapię uważności, terapię akceptacji i zaangażowania, terapię krótkoterminową nastawioną na rozwiązania, autorka czerpie od behawiorystów i z psychologii pozytywnej. Każda z tych teorii operuje narzędziami pomocnymi w walce z lękiem. I z każdą z nich możemy na pewnym poziomie zetknąć się poznając 101 sposobów, a przede wszystkim wprowadzając je w życie. Oczywiście nie wszystkie pomysły przemawiają do mnie tak samo, niektóre skreślam od razu, ale nad innymi pochyliłam się i próbowałam wprowadzić w życie. Techniki oddechowe, pomysły na aktywne spędzanie czasu, techniki odwracania uwagi, koncentracja w uważności, koncentracja na pięknie to tylko niektóre aspekty życia jakie możemy zauważyć i poprawić.
Myślę że dla tych, którzy walczą z lękami i fobiami na psychoterapii 101 sposobów może być swoistym „zeszytem ćwiczeń”. Zadania znajdujące na się na końcu podrozdziałów, są idealnym narzędziem wspierającym tradycyjny kontakt z psychoterapeutą. Książka ta zdecydowanie też przypadnie do gustu osobom chcącym pracować nad własnym komfortem życia – samodzielnie, bez udziału psychoterapeuty. Może stać się źródłem wiedzy i pomysłów, jak przyjrzeć się sobie, by sobie pomóc. Jak pracować nad uważnością i jak ją odpowiednio kierować na siebie. Zbiór takich porad, może być skutecznym narzędziem pokonującym lęki pojawiające się w relacjach z innymi ludźmi. Myślę że kreatywna praca nad sobą skutecznie poprawia nam komfort życia. Zwłaszcza, że w książce nie brakuje zadań do wykonania których potrzebne są kartki, karteczki, klej, nożyczki, tablice marzeń i słoiki na pomysły. Wprowadza to element zabawy, który karmi nasze wewnętrzne dziecko – a przecież każdy ma je w sobie. Przy czym zabawa nie jest naiwna w treści.
Książka, którą przedstawia nam Tanya J.Peterson, nie jest pozycją akademicką, co według mnie jest jej ogromną zaletą,. Wierzę, że sięgając po nią niemal każdy znajdzie jakiś pomysł dla siebie. Może nie sto jeden, może będzie to trzydzieści, a może osiem. Jakakolwiek liczba by to nie była, myślę że warto spróbować wszelkich sposobów, które mogą przynieść ulgę.
Tanya J. Peterson, “Jak żyć bez lęku. 101 sposobów, aby się uwolnić od niepokoju, fobii, ataków paniki”, tłum. Magdalena Grala-Kowalska
Wydawnictwo Zwierciadło
Premiera: 2020
ISBN: 978-83-8132-152-5
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!