
Czy joga pomaga na raka?

Czy joga pomaga na raka?
Nakładem wydawnictwa Heart made właśnie ukazała się książka Katarzyny Baron i Marii Czubały „Ćwiczenia psychofizyczne dla pacjentów onkologicznych inspirowane systemem hatha jogi”. W jaki sposób joga może wspomóc osoby zmagające się z rakiem? Przeczytajcie naszą rozmowę z Marią Czubałą.
Reakcje na diagnozę onkologiczną mogą być różne. U wielu osób pojawia się wola walki. Czy joga pomaga walczyć z rakiem?
Joga postrzega chorobę jako zaburzenie równowagi organizmu. W fenomenie życia bowiem równowaga jest najważniejsza. Człowiek zajęty chwilą obecną postrzega siebie jako jednostkę niezależną, często niezbyt zdaje sobie sprawę z roli jaką odgrywa na łonie swego rodu, świata, wielkiego kosmicznego organizmu do którego należy. Żyje sobie jak liść, a nie jak drzewo. Wergiliusz napisał: ‘’Szczęsny zaiste ten, kto zdołał przyczyny wszechrzeczy poznać’’. Poprzez praktykę jogi można odzyskiwać równowagę. Konkretnie ta wola walki to wola poznania siebie, uczenia się siebie, rozumienia własnego organizmu, aby dać wsparcie zasobom energii fizycznej i psychicznej.
Skąd wziął się pomysł na książkę?
Pomysł na książkę to próba zaspokojenia zapotrzebowania na takie narzędzie, które pozwoli osobom uczestniczącym w warsztatach dla pacjentów onkologicznych kontynuować ćwiczenia w domu .
Jakie korzyści może przynieść joga dla osób w trakcie lub po leczeniu?
W książce podane są sekwencje ćwiczeń z opisem korzyści jakie one dają. Jeśli wykonywane są prawidłowo i w określonym czasie. Najważniejsza korzyść to odkrywanie radości życia poprzez akceptację swoich ograniczeń, polubienie siebie, zrozumienie natury strachu i lęku.
Jak w ogóle zacząć, w szczególności jeśli ktoś nigdy wcześniej nie ćwiczył jogi?
Jak i kiedy zacząć ? Wtedy, kiedy pojawia się odwaga, aby coś w swoim życiu zmienić. Ćwiczenia dla początkujących są proste – już po kilku sesjach odczuwalne są zmiany i w ciele fizycznym i w naszym umyśle.
A co, gdy ktoś jest tak osłabiony, że nie da rady podnieść się z łózka? I czy joga nie odbierze choremu sił?
W stanach osłabienia organizmu sugerowane są specjalne pozycje niejako ‘’skrojone na miarę‘’. Po zaznajomieniu się z przeciwwskazaniami należy zacząć od pozycji relaksacyjnych, które uwzględniają pracę z oddechem oraz od techniki wizualizacji i te elementy łączyć.
Jak długo trzeba ćwiczyć, aby poczuć rezultaty?
Ćwiczenia regularne dają dość szybko efekty, ale to też kwestia czy to zauważamy i czy i jakie mamy oczekiwania. Obserwując przekrój osób praktykujących zauważamy, że osoby po tzw. przejściach mają większą świadomość procesów zachodzących w nich samych.
Dużo uwagi poświęcacie relaksacji i wizualizacjom. W jaki sposób mogą wspomóc powrót do zdrowia?
Gdy ciało jest spokojne i zrelaksowane w świadomym oddechu, to umysł podąża za oddechem. Spowalnia to procesy myślowe, daje ukojenie i powrót do równowagi. Pozwala stać się prawdziwym sobą, pełnym akceptacji i miłości bez względu na wszystko.
Maria Czubała – dyplomowana nauczycielka hatha jogi. Swoją praktykę pogłębiała m.in w Instytucie Iyengara w Indiach, na kursach Faeqa Biria we Francji oraz warsztatach Rity Keller. Specjalizuje się w jodze terapeutycznej. Od ponad 15 lat prowadzi zajęcia dla osób po nowotworach i urazach narządów ruchu. Pracuje z aktorami, sportowcami, muzykami. Prowadzi regularne zajęcia specjalistyczne dla kobiet z zaburzeniami funkcjonowania układu hormonalnego. Mocno związana z krakowskim Centrum Psychoonkologii przy stowarzyszeniu UNICORN. Więcej na www.mariaczubala.pl
Maria Czubała i Kasia Baron, Ćwiczenia psychofizyczne dla pacjentów onkologicznych inspirowane systemem hatha jogi
Wydawnictwo Heart made
2019
Książka do nabycie TU.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!