
Biografia duchowa
„Szczęśliwy człowiek, który czuje swoje duchowe potrzeby… Poszukiwanie sensu życia, względnie poszukiwanie swojej prawdziwej istoty lub – jak my chrześcijanie mówimy – poszukiwanie Boga należy do podstawowych zasad ewolucji.”
Willigis Jäger
Co to jest biografia duchowa? To takie duchowe cv. A może nie cv, bo cv to życie w haiku, curriculum vitae, a tu nie o curriculum chodzi, wcale nie ma być krótko… To raczej reportaż tym, co dzieje się w głowie i w sercu. „Urodził się… skończył szkołę… wyjechał do Indii… poznał…” to jedno, ale drugie – co się działo w tym czasie w jego głowie? Jak się zmieniały jego poglądy na siebie, świat i Najwyższego? Jakie książki zrobiły na nim wrażenie? Jaki guru zainspirował? Która metoda skusiła? Jakie wykłady, medytacje czy warsztaty zainspirowały do zmiany myślenia?
Medytacje zakonnika
Reporterem w tym wypadku jest Alexander Poraj-Żakiej, którego bardzo cenię za książki o zen. Był uczniem Willigisa Jägera i został jego następcą w świeckiej linii zen „Pusta Chmura”. Godziny spędzone razem, obserwacje, rozmowy i po prostu bycie z mistrzem ubrał w słowa. Powstała książka Stulecie Willigisa. Biografia duchowa Willigisa Jägera, benedytktyna i mistrza zen. Mistrz umarł w 2020 roku, przeżywszy prawie wiek. Urodził się w Niemczech, tam przetrwał wojnę i wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tam zaczął mieć wątpliwości co do kształtu religii, w jakiej został wychowany. Poszukiwał sposobów na doświadczania Boga i odkrywał terytoria, w które do tej pory nie zagłębiali się „zwykli zakonnicy”.
Duchowe granice
Ciekawe, co o Tobie by napisano, gdyby ktoś zabrał się za taką biografię. W wieku 15 lat, co myślałaś/myślałeś o świecie? A 5 lat później? I jeszcze później? I co o mnie by napisano.
Książka taką właśnie refleksją mnie zaraziła i pomysłem, by napisać swoje duchowe cv (bo na biografię-reportaż jeszcze mam za mało materiałów 😉. Może też masz ochotę na takie ćwiczenie? Dobrze robi, bo pokazuje, czy się rozwijamy, czy stoimy w miejscu. Właśnie rozwijamy, nie pniemy w górę, rozwijamy w różne strony, poznając coraz to nowe terytoria. Pokazuje także, jaki guru, jaka książka, wykład, warsztat a może jakie doświadczenie sprawia, że myślimy, co myślimy, wierzymy w co wierzymy. Oraz czy warto przekazywać dalej to, czego doświadczyliśmy oraz iść na wojnę w obronie swoich poglądów, czy jeszcze poczekać, bo jesteśmy dopiero w połowie procesu.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!