
Niekompletny przewodnik

Niekompletny przewodnik
Recenzja książki Cory Martin Joga – kompletny przewodnik dla początkujących
Po książkę Joga – kompletny przewodnik dla początkujących Cory Martin sięgnęłam z zainteresowaniem i nadzieją. Po rozmowach z moimi uczniami wiem, że zapotrzebowanie na książki, które systematyzują wiedzę jest spore.
Przekazywanie wiedzy w sposób przystępny, bez zagłębiania się w konteksty i filozoficzne dywagacje, nie powinno jednak oznaczać uproszczania i spłycania – a tak niestety jest w przypadku tej książki. Fragmenty dotyczące filozofii i teorii jogi wyglądają jak pobieżny bryk z kilku artykułów znalezionych w internecie i są zupełnie pozbawione własnej perspektywy autorki, która jednocześnie w innych miejscach, na przykład pisząc o praktyce asan, podkreśla, że odwołuje się do swojego doświadczenia. W tekście pojawia się sporo niezręczności, a czasem nawet błędów merytorycznych – ciężko niestety stwierdzić, czy zawiniła tłumaczka czy autorka (np. na stronie 24, na temat ashtangi: „Uczniowie decydują, kiedy są w stanie przejść do kolejnych serii […]”). Niewątpliwie po stronie tłumaczki i redaktorki spoczywa odpowiedzialność za to, że w wielu miejscach pojawią się fragmenty, które wywołują wątpliwość, czy osoby zaangażowane w przygotowanie publikacji są jakkolwiek zorientowane w świecie jogi (czemu na przykład jest mowa o „gumie”, a nie o „pasku”?). Zastanawiający jest dziwny zwyczaj nieodmieniania nazw jam i nijam, słowa „vinyasa” czy nazw asan, co w praktyce językowej jest przyjęte powszechnie – i, co więcej, nie jest błędem.
Chciałabym móc powiedzieć przynajmniej, że książka stanowi wdzięczną i przydatną ściągawkę z asan i sekwencji – ale nie jest to jej najmocniejsza strona. Na polskim rynku dostępne są publikacje, które zdecydowanie lepiej wywiązują się z tego zadania. Dobrze natomiast, że oprócz zasadniczej części poświęconej teoretycznym podstawom jogi, a przede wszystkim asanom, znalazły się w niej także rozdziały dotyczące odżywiania (także w kontekście uważności) i medytacji – wskazują one, jak rozwijać praktykę poza matą, na jakie aspekty warto zwracać uwagę oraz przedstawiają proste instrukcje medytacyjne. Ciekawym pomysłem jest także zamieszczenie na końcu fragmentu przypominającego trochę FAQ dla osób zestresowanych przed pójściem na pierwsze zajęcia jogi w szkole – instrukcję dotyczącego tego, jak wybrać szkołę, typ zajęć i nauczyciela, w co się ubrać czy jak się zachowywać przed zajęciami. Są to rzeczywiście sprawy, które zaprzątają głowy wielu osób stremowanych tym, że mają pierwszy raz w życiu wybrać się na jogę. Porady są jednak przygotowane z wyraźnie amerykańskiej perspektywy, w wielu aspektach odbiegającej od polskiej rzeczywistości – może więc jednak lepiej sięgnąć po jakieś rodzime źródło wiedzy. Zwłaszcza że Jodze – kompletnemu przewodnikowi dla początkujących wbrew tytułowi do kompletności sporo brakuje; raczej inicjuje wątki, niż je puentuje i zamyka.
Cory Martin, Joga – kompletny przewodnik dla początkujących
Wydawnictwo Vital
Białystok 2019
ISBN: 978-83-8168-0263-3
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!