
Relacja z Dnia Jogi 2017
Trzeci Międzynarodowy Dzień Jogi w Polsce
Aż trudno uwierzyć, że to „dopiero” trzecie jogowe święto – patrząc na wciąż rosnącą frekwencję (20.000 osób! ponad 30 wydarzeń w całej Polsce, 200 świętujących państw na świecie), entuzjazm uczestników i przyjazną atmosferę zdawałoby się, że czerwcowy Dzień Jogi był zawsze.
Organizatorami Międzynarodowego Dnia Jogi w Polsce, jak co roku, było Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Fundacja Art of Living Polska (AOL). Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Ambasadora Republiki Indii, Ajay Bisarii.
W Polsce odbyło się ponad 30. wydarzeń świętujących Dzień Jogi, od Szczecina i Trójmiasta, przez Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Łódź, Płock, Wrocław, Sulisław, Sokołowice, Kraków, Kalisz, Gorzów Wielkopolski, Jastrzębie Zdrój, Katowice, Chełm, Psary, Piłę, Kluczbork, Sulejówek aż po Rzeszów.
Przeczytaj relację z wydarzeń w całej Polsce
Tegorocznym obchodom Dnia Jogi (który przypada na 21. czerwca) towarzyszyło hasło przewodnie – „Joga na stres”, który to został okrzyknięty, przez światowych analityków i organizacje zdrowotne, największym wrogiem współczesnego człowieka. Coraz więcej osób nie umie radzić sobie ze stresem i zarządzać nim. Europejskie badania wykazały, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem w Europie („The Workforce View in Europe 2017”, badanie przeprowadzone przez ADP). Więcej niż co piąty Polak doświadcza codziennie stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stresuje się w pracy często lub bardzo często.
Dlatego też podczas głównego wydarzenia na Polu Mokotowskim w Warszawie panele dyskusyjne i wykłady były dedykowane sposobom radzenia sobie ze stresem i nauce zarządzania nim. Jedno ze spotkań poprowadzili nasi autorzy: Ania Chomczyk, Marek Łaskawiec, Przemek Nadolny i Agnieszka Passendorfer.
Obejrzyj film z Dnia Jogi w Warszawie:
Warszawskie święto przyciągnęło zarówno miłośników jogi i ich rodziny jak i osoby, które wcześniej zupełnie nie miały kontaktu z jogą. Mogli oni wybierać między programem równolegle odbywającym się w czterech strefach:
Strefie Jogi, gdzie profesjonalni nauczyciele z renomowanych szkół (Astanga Yoga Studio, Bikram Joga Warszawa, Joga Foksal i Joga Bracka, Jogart, JogaRytm, Pracownia Jogi Yogamudra, Yoga Republic) prowadzili zajęcia adresowane do osób początkujących, seniorów, zapracowanych, pań w czasie ciąży a także sesje jogi wprowadzające do najpopularniejszych w Polsce stylów praktyki;
Strefie Spotkań – przestrzeni wykładowo-panelowej, gdzie odbywały się także pokazy kulinarne, m.in. Karoliny i Maćka Szaciłłów oraz Grzegorza Łapanowskiego ambasadora Tefal Companion;
Strefie Warsztatów – tu odbywały się tematyczne zajęcia jogi prowadzone przez ekspertów, m.in. Małgorzatę Kobus-Kwiatkowską z projektu Anatomia Jogi, Piotra Künstlera z Pracowni Jogi Yogamudra i Przemka Nadolnego ze szkoły Yoga Republic, a także sesje jogi dla dzieci i warsztaty tańca indyjskiego);
Scenie Głównej, gdzie przez cały dzień można było podziwiać pokazy: stylów jogi, AcroYogi czy tańca indyskiego, a także na koniec zrelaksować się przy chilloutowych dźwiękach sitaru i dirluby w wykonaniu Ragaboy LIVE Act.

fot: Dzień Jogi w Polsce, www.dzien-jogi.pl
Pogoda jak co roku dopisała i pozwoliła w pełni korzystać ze wszystkich przygotowanych atrakcji. Przez cały dzień w pikniku na Polu Mokotowskim wzięło udział 20.000 osób – momentami było wręcz tłoczno, ale właśnie z myślą o osobach szukających więcej przestrzeni i spokoju zapraszała piąta strefa: Relaksu, gdzie na poduchach, matach, kocykach, w cieniu drzew można było odprężyć się, porozmawiać z przyjaciółmi, zrelaksować się w dźwiękach gongów i mis tybetańskich, a także spróbować ajurwedyjkich herbat Yogi Tea.
W Strefie Dzieci przez cały dzień odbywały się zajęcia i animacje dla najmłodszych.
Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska wystawców serwujących indyjskie, wegetariańskie i wegańskie przysmaki, tłoczone soki i naturalne lody, czy prezentujących najnowsze kolekcje strojów do jogi i na co dzień, ekologiczne i ajurwedyjskie kosmetyki, maty i innne pomoce do jogi, książki o jodze i zdrowym stylu życia, gotowaniu i wiele wiele innych.

fot: Dzień Jogi w Polsce, www.dzien-jogi.pl
Nie zabrakło fachowych porad zarówno z zakresu medycyny tradycyjnej (Mobilny Gabinet Zdrowia) jak i ajurwedy (Strefa Ajurwedy prowadzona przez Fundację Art of Living).
Nasza redakcja przygotowała program spotkań i poza panelem dyskusyjnym o zarządzaniu stresem mogliście w namiocie Bosonamacie.pl wziąć udział w spotkaniach: o szkoleniach nauczycielskich w Indiach (z Julią Butrym-Południewską i Anią Chomczyk), o antystresowej diecie (z Markiem Łaskawcem) oraz o filozofii jogi (z Przemkiem Nadolnym).
Partnerzy i sponsorzy wydarzenia także aktywnie włączali się w program wydarzeń (m.in. pokazy zdrowego gotowania w namiocie Tefal Companion, spotkania coachingowe i z autorami książek w Strefie magazynów Zwierciadło i Sens. Nie zabrakło też spotkań z autorkami książek, którym patronujemy: Agnieszką Passendorfer („13 lekcji jogi„), Iną Rybarczyk („Łowcy smaków”) oraz Kasią Bem („Happy Uroda”).
Ambasadorki Dnia Jogi: Edyta Herbuś, Paulina Holtz i Natalia Przybysz oraz Ambasador Indii Ajay Bisaria patronujący całemu wydarzeniu, także byli na miejscu i aktywnie brali udział w zajęciach jogi i innych atrakcjach. Anubhav Seth, nauczyciel hatha jogi z Indii, poprowadził sesję jogi ćwiczoną równolegle na całym świecie, a Devraj Singh Khalsa, uczeń Yogi Bhajana, poprowadził zajęcia Kundalini jogi.
Jak co roku wydarzenie prowadzili aktorka Dominika Łakomska oraz dziennikarz Michał Niewęgłowski.
Do zobaczenia za rok!
Przeczytaj relację w obchodów Dnia Jogi w całej Polsce
Przeczytaj relację z Drugiego Dnia Jogi (2016) i Pierwszego Dnia Jogi (2015)
Galeria zdjęć z Trzeciego Dnia Jogi w Warszawie 2017 (kliknij, by zobaczyć całe zdjęcie)
- poczas porannej sesji jogi
- poczas porannej sesji jogi
- poczas porannej sesji jogi
- poczas porannej sesji jogi
- poczas porannej sesji jogi
- poczas porannej sesji jogi
- poczas porannej sesji jogi
- poczas porannej sesji jogi
- pokaz AcroYogi (AcroYoga Adamczyk)
- pokaz AcroYogi (AcroYoga Adamczyk)
- pokaz AcroYogi (AcroYoga Adamczyk)
- Strefa Jogi
- Dzień Jogi 2017
- taniec indyjski (Kahani Dance Group)
- taniec indyjski (Kahani Dance Group)
- taniec indyjski (Kahani Dance Group)
- warsztat „Joga na stres” (Przemek Nadolny, Yoga Republic)
- uczestnicy warsztatu „Joga na stres”
- pokaz jogi Iyengara (Artur Filipowicz. Jogart)
- pokaz jogi Iyengara (Artur Filipowicz. Jogart)
- joga jest dla wszystkich
- Warsztaty Piotra Kunstlera (Pracownia Jogi Yogamudra)
- zajęcia w Strefie Jogi
- zajęcia w Strefie Jogi
- Pokaz Ashtanga jogi
- pokaz Ashtanga jogi (Yoga Republic)
- pokaz Ashtanga jogi (Agnieszka Passendorfer, Yoga Republic)
- Zapowiedź panelu dyskusyjnego z ekspertami Bosonamacie.pl o radzeniu sobie ze stresem (Przemek Nadolny i Marek Łaskawiec)
- Strefa Warsztatów
- namioty szkół jogi – Pracownia Jogi Yogamudra
- namioty szkół jogi – Jogart i Yoga Republic
- namioty szkół jogi – Joga Foksal i Joga Bracka (w tle Bikram Joga Warszawa)
- namioty szkół jogi – Bikram Joga Warszawa i JogaRytm
- namioty szkół jogi – Astanga Yoga Studio
- po prawej Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce oraz Stowarzyszenie Kundalini Jogi
- Fundacja Art of Living
- podczas sesji jogi na scenie głównej
- Mehendi – malowanie henną
- Redakcja Bosonamacie.pl, od lewej Ania Chomczyk, Gosia Kobus-Kwiatkowska, Przemek Nadolny, Agnieszka Passendorfer, Aldona Filipiuk i Marek Łaskawiec
- Nie zabraknie i nas 🙂
- Karolina i Maciek Szaciłłowie zapraszają na pokaz kulinarny
- Ambasadorka Dnia Jogi Natalia Przybysz
- Ambasadorka Dnia Jogi Paulina Holtz
- Michał Niewęgłowski prowadzący wydarzenie
- Dominika Łakomska prowadząca wydarzenie
- muzyczny chillout z Ragaboy Live Act
- Szczęśliwi Organizatorzy Dnia Jogi
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!