
Nieprześnia
Nieprześnia
Nieprześnia to miejsce regularnych spotkań joginów z całej Polski, którzy w trakcie warsztatów i relaksacyjnych weekendów doskonalą swoją praktykę i poznają swoje nowe możliwości. Poznać warto również okolicę Nieprześni, która zachęca do zejścia z maty, przywdziania obuwia i wyruszenia na spacery po okolicy.
Zacznijmy więc od natury – w okolicy znajduje się Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy, stanowiący doskonałe miejsce na przyrodniczy relaks po wyczerpujących asanach. Piesze szlaki wiodą przez niewielkie małopolskie miejscowości, łąki i lasy. Chlubą parku jest przyroda nieożywiona, a w szczególności skałki ,,Grzyb” i ,,Kamienie Brodzińskiego”, chronione nie tylko ze względu na intrygujące kształty, ale również jako skalny dom dla rzadkich porostów i mchów. Okolice skałek upodobały sobie także nietoperze, objęte opieką leśników, tak więc spacer w porze nocnej może być równie ekscytujący co za dnia.
Najbardziej wytrwałych eksploratorów ucieszy udostępniony od niedawna Szlak Węgierski – zespół tras prowadzących wzdłuż historycznego szlaku handlowego między Polską a Węgrami. Szlak ten to doskonała okazja aby przy okazji spaceru dowiedzieć się kilku historycznych ciekawostek i wyobrazić sobie średniowieczną przeszłość okolicy. To właśnie tymi ścieżkami przybywały do nas słynne węgierskie wina, a wzdłuż duktów dumnie wznosiły się miasta królewskie z targami, karczmami i wieżami kościołów, azymutem dla wędrowców.
Choć niegdyś dumne miejscowości dziś są raczej spokojnymi, sennymi wsiami, kościoły to wciąż w nich miejsca centralne – a to głównie za sprawą ich historycznej i architektonicznej wartości. W okolicy znajduje się kilka przepięknych drewnianych obiektów sakralnych, wpisanych na listę Szlaku Architektury Drewnianej. Warto szczególnie obejrzeć XV-wieczny kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, który figuruje na listach Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wizyta w okolicy byłaby niekompletna bez zajrzenia na zamek w Nowym Wiśniczu, którego mury i charakterystyczne baszty królują nad całą okolicą. Siedziba rodu Kmitów i Lubomirskich, miejsce stworzenia najważniejszej w czasach Polski szlacheckiej księgi kucharskiej i źródło nieprzyzwoitych plotek o królowej Bonie – warto wysłuchać opowieści zaklętych w nowowiśnickich murach. Z kolei kilkadziesiąt metrów od zamku znajduje się niegdysiejsze letnie atelier samego mistrza Jana Matejki, w którym dziś można oglądać pamiątki po artyście.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!