
Ahoj przygodo! Dziecko na macie
Ahoj przygodo! Dziecko na macie
Dzieci są energiczne, spontaniczne i pełne emocji. Lubią skakać na trampolinie, bawić się i jeść lody. Prawie każdy ma takie o nich wyobrażenie i jest ono prawdziwe. Dzieci posiadają jednak bardzo indywidualne sposoby zachowań wynikające z ich różnorodnych charakterów, temperamentów, sposobów wychowywania, relacji z najbliższymi. Sama widzę to po dwójce moich pociech, które rosną w jednej rodzinie, w jednym domu i środowisku, mają nawet wspólnych kolegów i koleżanki, mimo tego wykazują się diametralnie odmiennymi reakcjami w jednej, konkretnej sytuacji.
Powiecie, że tak samo jest z dorosłymi. Oczywiście. Każdy z nas jest inny, indywidualny, osobny, skłonny do egocentryzmu. Nie znamy siebie, czasem nie umiemy współgrać z otoczeniem, nie odnajdujemy się w relacjach z ludźmi. W dzieciństwie tak nie było! Jak byliśmy mali byliśmy otwarci, ciekawi świata, odnajdywaliśmy się w naturalnych relacjach z rodzicami. Radośni, pozytywni i kreatywni! Takie są dzieci.
Jak zachować tą pozytywną energię, świeże spojrzenie na świat i twórcze możliwości w dziecku, które w sposób nieunikniony wkroczy w rzeczywistość dorosłych? Poprzez praktykę jogi. Wiemy, że joga ma znakomity wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne dorosłej osoby. Leczy dysfunkcje w ciele, nabyte krzywizny w kręgosłupie, niweluje negatywne skutki stresu. Uelastycznia ciało, wzmacnia mięśnie, pobudza metabolizm, uczy właściwej postawy. Reguluje oddech i harmonizuje umysł. Z własnego doświadczenia kilkuletniej praktyki wiem, że umożliwia samopoznanie, dotarcie oraz odblokowanie ukrytych możliwości i talentów. Otwarcia na świat, na tworzenie szczerych relacji z innymi, poczucie pełni i radości życia. Tego wszystkiego, co w swoim wnętrzu posiada dziecko.
Joga dla dzieci
Obserwując własne dzieci i ich rówieśników doszłam do wniosku, że aby zachęcić ich do ćwiczeń jogi musi być jakiś temat, cel, idea, która połączy wszystkie czynności wykonywane na macie w przygodę. Tą przygodą może być podróż do Indii, poznanie egzotycznych zwierząt, opowieść o bohaterskich wyczynach lub nawet poznawanie figur geometrycznych. Oczywiście temat zajęć musi być dopasowany do wieku i etapu rozwoju dzieci.
Najlepiej sprawdzają się grupy wiekowe w przedziałach: 3 – 5 lat, 5 – 9 lat, 9 – 12 lat, 12 – 16 lat. Asany powinny przenikać jedna w następną, tworząc ciągi oraz budując stopień trudności i zaangażowania. Tempo praktyki powinno być zmienne tak, aby cały czas uwaga dzieci skupiona była na pozycjach, a ich obecność nie wymykała się w kierunku innych czynności, aby myśl była tu i teraz. Warto jest pozwolić dzieciom na jakiś czas przejąć inicjatywę, pozwolić na stworzenie własnej pozycji jogi, przeplatać praktykę zabawami ruchowymi, które lubią i polecają.
Dużym urozmaiceniem ćwiczeń będą różnego rodzaju akcesoria, np.: pluszaki-zwierzaki, piłki, balony, piórka, chusty, bolstery i paski. Bawmy się! To jest właśnie okazja do rozbudzenia w sobie dziecka, a u dzieci zachowania i uświadomienia sobie ich twórczych możliwości, które pozwolą na spełnienie w dorosłym życiu.
Plan zajęć
To co powinno się znaleźć na zajęciach jogi i to co odróżnia je od innych aktywności fizycznych
Joga to nie są tylko ćwiczenia fizyczne. To sposób życia, zasady kierujące nami w świecie zewnętrznym i wewnętrznym. Praktyki oddechowe, medytacyjne, koncentracyjne i relaksacyjne. Jest to cały system umożliwiający nam samopoznanie, doświadczenie harmonii i spokoju, a za tym idzie poczucie własnej wartości oraz umiejętność budowania zdrowych relacji z otoczeniem. Trzeba to dzieciom na zajęciach jogi w sposób ciekawy, ale i niezbędny przedstawić.
Dzieci są otwarte, nie mają żadnych uprzedzeń, są bardzo ciekawe świata. Mają elastyczne ciała i elastyczne, aczkolwiek rozbiegane umysły. Właściwym momentem, aby dzieciom przybliżyć filozofię jogi jest początek zajęć. Ważne jest to, aby się przedstawić, zapoznać, stworzyć miłą atmosferę. Następnie zwrócić uwagę na oddech, wykonać ćwiczenia koncentracyjne i oddechowe, do których najlepiej jest wykorzystać akcesoria, np. pałeczkę, piłkę sferyczną lub inne. Kolejno powinna nastąpić rozgrzewka (powitania słońca, zabawa w pajacyka, w lustro, nawet berek). Po rozgrzewce przechodzimy do historii, która będzie towarzyszyć wykonywanym pozycjom jogi. Dołączamy wspólne gry, możemy wykorzystać elementy acro jogi, tworzyć ludzkie mandale. Zajęcia kończymy sesją relaksacyjną, do której przechodzimy w sposób płynny i tu także możemy wykorzystać opowieść skłaniającą do wyciszenia, do tworzenia uspokajających obrazów lub odwołującą się do rozluźniania poszczególnych części ciała.
Kreacja. Zróbmy coś razem!
Zaplanujmy praktykę z dziećmi tak, aby mieć jeszcze czas na wykonanie wspólnego zadania. To może być duży rysunek, figura z ciał, budowla z akcesoriów do jogi, odegranie wymyślonej scenki, albo przygotowanie tematu następnych zajęć jogi. Wymyślajmy, układajmy, rysujmy! Nie znam dzieci, które tego by nie lubiły. Pozwólmy dzieciom na zachowanie w sobie wewnętrznego dziecka na całe ich późniejsze życie.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!