
Recenzja książki „Tybetańska joga oddechu”

Recenzja książki „Tybetańska joga oddechu. Potężny lek dla ciała i umysłu”
Autorami książki jest para Chumba i Ute lama. Chumba lama urodził się w Nepalu i został przyjęty do tybetańskiego, buddyjskiego klasztoru. Kształcił się tam przez wiele lat. Tajniki jogi oddechu i sztuki życia poznawał także u guru z tradycji hinduskiej. Natomiast Ute lama urodziła się i wychowała w Niemczech, a następnie wyjechała do Indii, gdzie w Delhi w Instytucie Karmapy studiowała tybetańską filozofię.
Te fakty mają podstawowe znaczenie dla zrozumienia charakteru recenzowanej książki. Jest ona dziełem stworzonym przez osoby wywodzące się z różnych kręgów kulturowych. Dzięki temu głębokie doświadczenia i praktyki o tysiącletniej historii, wywodzące się z tybetańskiego buddyzmu, zostały w umiejętny sposób przybliżone i przekazane zachodnim czytelnikom. Idzie tutaj nie tylko o praktyki oddechowe, ale o całą podstawę filozoficzną, charakterystyczną dla tybetańskiej kultury przenikniętej buddyzmem.
Recenzowana „Tybetańska joga oddechu” została pomyślana i napisana w ten sposób, że jej przesłanie jest stosunkowo proste i łatwe do zrozumienia, a proponowane ćwiczenia możliwe do wykonania. Książka stanowi przystępny przekaz, zrozumiały dla czytelnika wywodzącego się z kultury Zachodu.
Autorzy podają liczne ćwiczenia oddechowe, które znajdują zastosowanie w życiu codziennym. Proponują również cały szereg procedur praktycznych – ćwiczeń opartych na samorefleksji oraz samoświadomości. Te ćwiczenia dają impuls do korzystnego rozwoju wewnętrznego i przebudowy ważnych postaw. Przebudowa postaw psychologicznych jest niezbędna, aby prowadzić twórcze życie oparte o spokój, uważność, życzliwość i miłość. Takie życie jest ugruntowane na fundamencie duchowej samoświadomości.
W recenzowanej pracy znać wpływ doświadczeń wyniesionych z wielu warsztatów, które Chumba i Ute lama prowadzą w różnych krajach Zachodu. Wskazują oni na społeczne i kulturowe uwarunkowania, które ograniczają wolność człowieka Zachodu, a niekiedy czynią go niewolnikiem systemu rozdętej produkcji i konsumpcji dóbr. Co więcej Autorzy pokazują w jaki sposób za pomocą jogi, medytacji i świadomego oddechu możemy wyjść z tego zaklętego kręgu naznaczonego ciągłym brakiem satysfakcji.
Warty podkreślenia pozostaje też układ i struktura książki. Ta praca jest dość skromna objętościowo i zwięzła. Książkę można przestudiować w ciągu kilku dni. Szata graficzna i kompozycja wewnętrzna została interesująco zorganizowana: poszczególne partie tematyczne są wybijane odmienną czcionką bądź zróżnicowane kolorystycznie. Dzięki temu książka posiada dużą przejrzystość, jednocześnie wzrasta jej wartość edukacyjna. W pracy umieszczono także ilustracje obrazujące wykonanie poszczególnych ćwiczeń oddechowych.
Uważam, że książka warta jest polecenia wszystkim osobom zainteresowanym rozwojem osobistym, a także tym, które profesjonalnie zajmują się nauczaniem jogi i medytacji. Pracę poleciłbym także psychologom i psychoterapeutom, którzy- moim zdaniem- wiele mogą wynieść z lektury tej książki.
„Tybetańska joga oddechu”, Lama Chumba, Ute Chumba
Wydawnictwo Kos
Katowice 2016
ISBN: 978-83-764-9111-0
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!