
Przedłużyć życie o 10 lat – wywiad z BNS Iyengarem
Przedłużyć życie o 10 lat – wywiad z BNS Iyengarem
W sierpniu wzięłam udział w dwutygodniowym kursie pranajamy w Mandira Ashtanga Yoga Shala w Lakshmipuram (Mysore, Indie) u BNS Iyengara. BNS Iyengar, ur. 19 września 1927 r. w małej wiosce na południu Indii, jest żyjącą legendą i najstarszym nauczycielem Ashtanga Vinyasa Yoga. A także ostatnim z najbardziej wiekowych żyjących studentów Krishnamacharii, u którego pobierał nauki w latach 1943-1948. Następnie przez 12 lat studiował ze Sri K. Pattabhim Joisem. BNS Iyengar naucza wszystkich aspektów jogi: asan, sanskrytu, mudr, filozofii, śpiewu, pranajamy i ajurwedy.
Poza mną, w moim kursie brała udział tylko jedna osoba. Dawało to szansę na kameralne warunki i bliższy kontakt z Guruji. Na początku srogi i oficjalny, okazał się być ciepłym i miłym staruszkiem. W trakcie zajęć powstał pomysł na przeprowadzenie wywiadu z tym tradycyjnym, indyjskim nauczycielem.
Agnieszka Maria Gajdek: Dlaczego pranajama jest tak ważna w ośmiostopniowej ścieżce jogi?
BNS Iyengar: Pranajama daje realizację, spełnienie i zbawienie. Zwyczajna dusza ma możliwość połączenia się z Nadduszą. W Ashtanga Vinyasa jodze jedynym połączeniem pomiędzy zwykłą dusza a Nadduszą jest powietrze. Pranajama jest wewnętrznym ćwiczeniem, ponieważ dusza przebywa wewnątrz ciała. Pozwala połączyć się z Bogiem. Umysł i Intelekt są duszą. Człowiek posiada zwykłą duszę, a Bóg Nadduszę i to właśnie pranajama pozwala na nawiązanie pomiędzy nimi kontaktu. Pranajamą nazywamy wdech i wydech z zatrzymaniem oddechu. Ciało i Umysł muszą zostać ujarzmione i posłuszne. Prana jest życiem, a pranajama pojazdem do nieba. Jeśli twój oddech nie jest zbalansowany, umysł również będzie rozchwiany, ponieważ są one ze sobą połączone.
Podczas pranajamy dusza jest twoim sprzymierzeńcem; idzie do nieba. Pranajama jest boskim ćwiczeniem i doświadczeniem. Dla przykładu: życie jest wodą, a ciało butelką. Pusta butelka to martwe ciało. Woda przemieni się w energię i pójdzie do nieba. Energia jest życiem, a prana oddechem. Zatrzymanie oddechu powoduje jego podgrzanie. Podgrzany oddech zamienia się w parę, która wędruje do nieba.
Jakie są inne korzyści płynące z praktykowania pranajamy?
Systematyczna praktyka pranajamy oczyszcza układ nerwowy, rozwija inteligencję, polepsza pamięć i wzrok, a także słuch. Poza tym skóra staje się gładka i bez zmarszczek (śmiech). Pranajama daje korzyści zdrowotne i pozwala osiągnąć spokój umysłu. Praktykując codziennie pranajamę możesz wydłużyć swoje życie o ok. 10 lat.
Czy każdy może praktykować pranajamę, czy tylko jogini zaawansowani w praktyce asan?
Pranajama jest dla każdego. To trochę jak z budową domu. Można go zbudować zaczynając od fundamentów albo po prostu kupić nowy gotowy dom. Istnieją różne techniki i zasady nauczania pranajamy. Zasady nauczania to na przykład: mrudhu czyli podstawy, madhya – poziom średnio-zaawansowany i w końcu theevraani czyli zaawansowany.
Czy to prawda, że pranajama jest w stanie wyleczyć wszystkie fizyczne dolegliwości i doprowadzić do spełnienia – samadhi?
Pranajama to tak zwana divya shattigala dhoota, czyli łącznik pomiędzy boską energią a vishwa beshaja, oznacza uniwersalnego lekarza. Praktykując pranajamę choroby ciała zostaną wykorzenione. Vikaara, czyli zaburzenia albo nieprawidłowy rozwój, zostanie zredukowana. Według Sutr Patańdżalego istnieje kilka typów grzechów, które mogą dotknąć naszego ciała. Dzięki pranajamie zostaną one zmniejszone albo zlikwidowane, a umysł przygotowany do dharany czyli do kolejnego etapu w ośmiostopniowej ścieżce jogi.
Na koniec chciałabym również zapytać o energię kundalini. Niektórzy mówią, że jej aktywowanie może być niebezpieczne. Czy to prawda?
Z aktywowaniem energii kundalini jest jak z doktoratem. Aby go obronić, musisz najpierw zdobyć stopień magistra. Pranajama powinna być nauczana przez kompetentnego guru. Takiego, który sam praktykuje i jest mistrzem technik pranajamy. Ci którzy uczą, a nie opanowali dobrze technik są nieodpowiedzialni.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!