
5 popularnych mitów na temat jogi
Jak uzyskać balans, piękną sylwetkę, wyleczyć przewlekłe schorzenia i przy tym oczyścić swoje ciało z toksyn? Postaw bose stopy na macie, skup się i zacznij głęboko oddychać. Już nigdy nic nie będzie takie samo! Praktyka jogi potrafi uzdrowić ciało i duszę. Wprowadzi równowagę i spokój do codziennego życia niezależnie od tego czy stanie się twoją pasją, czy tylko sposobem na relaks w wolnej chwili.
Joga to nie tylko aktywność fizyczna, to przede wszystkim dziedzina wiedzy i sztuka wymagająca opanowania specyficznej metody i techniki – nikt, kto po raz pierwszy staje na macie, nie będzie potrafił prawidłowo wykonać nawet prostych elementów. Jak wszystko co jest naprawdę cenne, także joga wymaga zaangażowania, czasu i determinacji. Dzień po dniu pogłębia się zmiana sposobów odczuwania siebie i postrzegania otoczenia, wyzbywamy się negatywnych uczuć oraz wzorów ruchowych i poznawczych. Wszystko przychodzi stopniowo, w efekcie regularnej i stałej praktyki.
Na temat jogi możemy napotykać popularne stereotypy rodzące nieporozumienia, które z bliska okazują się być niesłuszne. Style jogi bardzo różnią się od siebie i każdy kto zaczyna przygodę z jogą może odnaleźć szkołę i metodę, która odpowie na jego indywidualne potrzeby.
Mit nr 1.: Moje ciało zawsze było sztywne i nierozciągnięte. Joga nie jest sportem dla mnie.
Fakty: Jeśli nie jesteś tancerzem lub baletnicą, to zupełnie normalne, że Twoje ciało nie jest zbyt elastyczne. Nie przejmuj się więc, jeśli dotknięcie dłońmi palców u stóp będzie wydawać się niemożliwe. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki regularnej praktyce bardzo szybko pokonasz wcześniej niemożliwe do przekroczenia granice swojego ciała. Krok po kroku uda ci się rozluźnić każdą jego partię. Joga obecnie odkrywana jest przez naukowców i coraz powszechniej stosowana jako świetny trening funkcjonalny, oparty nie na pracy wybranych mięśni, ale w pełni angażujący tzw. taśmy mięśniowe, bazujący na pracy z powięziami mięśni. Dlatego właśnie daje tak zaskakujące efekty, których nie uzyskamy uprawiając inne sporty, czy nawet stosując klasyczne techniki rehabilitacji. Nawet najbardziej sztywne i nieoswojone z ruchem osoby, szybko odnajdują przyjemność w jodze i odkrywają swoje mocne strony, które zachęcą je do dalszej praktyki.
Mit nr 2. : Mam dobrą kondycję, ponieważ trenuję na siłowni. Joga nie jest mi więc potrzebna.
Fakty: Pomimo tego, że wiele innych ćwiczeń i sportów pięknie rzeźbi sylwetkę, tylko joga potrafi pomóc w leczeniu urazów i chorób przewlekłych, oraz radzić sobie z napięciem, stresem czy nadmiarem ambicji powodującym urazy. Trenując siłowo lub wyczynowo najczęściej zapominamy o rozluźnieniu ciała i zrelaksowaniu głowy. Większość sportów nadmiernie rozbudowuje muskulaturę w tych partiach, które już i tak są mocne. To pogłębia sztywność i dysproporcję w budowie ciała. Długotrwały, intensywny trening wyczynowy prowadzi do przeciążania stawów i serca oraz przyśpieszonego zużywania się naszego 'ciała metabolicznego’, czyli naszych sił witalnych. Joga zapewnia nam równowagę pomiędzy aktywnością i rozluźnieniem, pomiędzy siłą i zwinnością, między aspektem fizycznym i psychologicznym. Harmonijnie rozwija ciało tak, że po latach praktyki jogi staje się ono lekkie, zwinne i pełne energii. Jednym z najbardziej zaskakujących spostrzeżeń, które możemy poczynić na temat jogi jest takie, że osoby które praktykują regularnie od lat, nawet już w bardzo dojrzałym wieku, są dużo bardziej sprawne fizyczne i silniejsze psychicznie, niż znacznie młodsi od nich 'rasowi sportowcy’.
Mit nr 3. : Joga jest tylko dla kobiet.
Fakty: Joga jeszcze na początku XX wieku była praktykowana głównie przez mężczyzn, jednak na fali olbrzymiego zainteresowania jogą w XXI w. stała się ona ulubioną praktyką psycho-fizyczną przede wszystkim pań. Obecnie kobiety stanowią nawet 70% osób praktykujących jogę. Nie dziwi więc, że wiele zajęć jogi jest konstruowanych pod kontem predyspozycji i potrzeb kobiet, które częściej wybierają zajęcia łagodne, regeneracyjne, wykonywanie w spokojnym tempie. Niemniej jednak tradycyjna joga jest formą praktyki angażującą zarówno siłę jak i rozluźnienie, gwarantując nam zwartość i stabilność ciała, czyli te elementy, które kulturowo przypisujemy męskiemu zainteresowaniu, ale także elastyczność, grację i lekkość ruchów, czyli te cechy, które kulturowo przypisujemy zainteresowaniu pań. Joga uczy nas integrować wewnętrznie różne aspekty nas samych, także te, które wydają się nam obce na poziomie kulturowych przekonań.
Panowie ze względu na swoją konstrukcję szybciej polubią jogę, jeśli wybiorą zajęcia bardziej dynamiczne, oparte na systemie vinyasy, czyli wykonywaniu pozycji w płynnych sekwencjach, takich jak 'powitanie słońca’. Wystarczy nawet, jeśli mężczyźni wykonają kilka do kilkunastu 'powitania słońca’ przed przejściem do kolejnych pozycji i wówczas joga również dla nich staje się łatwa i przyjemna.
Mit nr 4. : Kiedyś spróbowałem jogi, jednak wydała mi się powolna i nudna.
Fakty: Niektóre zajęcia jogi mają na celu powolne i głębokie rozluźnianie, opierają się na długotrwałym pozostawaniu w pozycjach, z użyciem dużej ilości pomocy i zastosowaniu technik rehabilitacyjnych. Takie zajęcia siłą rzeczy nie będą odpowiadać wszystkim. Szczególnie osoby sprawne fizycznie i lubiące się ruszać będą poszukiwały czegoś zupełnie innego. Obecnie coraz częściej w ofercie szkół można spotkać zajęcia dynamiczne. Jeśli lubisz się spocić, chcesz wyrzeźbić sylwetkę, zbudować proporcję w ciele, poszukujesz czegoś intensywnego i ciekawego, spróbuj np. tradycyjnej Ashtanga jogi, dynamicznych zajęć jogi Iyengara, zajęć typu Vinyasa czy Flow.
Mit nr 5. : Obawiam się, że przez jogę będę nakłaniany do zmiany światopoglądu.
Fakty: Joga to wiedza praktyczna, oparta na ćwiczeniach fizycznych i oddechowych, które mają pomóc Ci w leczeniu schorzeń twojego ciała i bliższego poznaniu się z samym sobą. Co najwyżej może Cię uzależnić od przyjemnego uczucia witalności, rozluźnienia i lepszego samopoczucia.
Jeśli jednak trafisz na szkołę czy nauczyciela, który będzie próbował ingerować w twój światopogląd, wpływać na to co robią, mówią i myślą jego uczniowie, możesz być pewien, że nie jest to właściwy sposób nauczania jogi.
Joga obecnie przyciąga wiele uwagi i jest bardzo atrakcyjna, dlatego często wykorzystuje się ją do reklamy i marketingu takich produktów, jak np. płatki śniadaniowe, laptopy, fitness kluby. Bywa też wykorzystywana przez różne wspólnoty wyznaniowe do przyciągania nowych członków. Jednak już przy bliższym poznaniu, szybko zorientujemy się, że wcale nie o jogę tutaj chodzi, a sama praktyka jogi jest traktowana bardzo powierzchownie. Na całym świecie, również w Indiach, profesjonalne szkoły jogi są zorganizowane na zasadach przyświecających instytucjom edukacyjnym, gdzie szanuje się wolność słowa, wyboru, różnice światopoglądu, płci i wyznania.
Wybierając się na jogę, kieruj się od razu do sprawdzonej szkoły jogi i nauczyciela, które cieszą się dobrą opinią.
Fotografie: Przemek Nadolny, zdjęcia wykonane w Yoga Republic, yogarepublic.pl
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!