Joga to nieoceniony dar dla świata, pochodzący ze starożytnych Indii. Słowo „joga” oznacza dosłownie „łączyć” lub „jednoczyć”. Joga jest jednością umysłu, ciała i intelektu. Nie polega wyłącznie na ćwiczeniach fizycznych, ale na odkryciu związku z samym sobą, światem i naturą.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka zapoznajmy dzieci z jogą. Praktykowanie jogi przez dzieci przynosi im wiele korzyści, takich jak wspomaganie ich rozwoju, lepsze samopoczucie, zmniejszenie stresu, pomoc w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, pomoc w rozwiązywaniu problemów z zachowaniem, a także zwiększa koncentrację poprzez regulację oddechu, ruch i medytację.
Poniżej znajdują się proste pozycje jogi, które pomogą dzieciom zdrowo rosnąć i czuć się dobrze. Wykonanie ich jest łatwe, a jeśli rodzice znają podstawy jogi, mogą wykorzystać je do zabawy z dziećmi. Joga nie tylko łączy ludzi, ale też pomaga wprowadzić zdrowe nawyki, które pozytywnie wpłyną na przyszłość naszych dzieci.
Utrzymaj każdą pozycję przez 10-15 sekund, maksymalnie do 30 sekund, oddychaj normalnie.
Tadasana czyli pozycja góry
Stań prosto ze złączonymi stopami, spleć palce u rąk, powoli podnieś i wyciągnij ręce nad głową. Wpatruj się w jeden punkt. Unieś pięty i zachowaj pozycję.
Korzyści: wspomaga wzrost, poprawia postawę i koncentrację.
Trikonasana, czyli pozycja trójkąta
Stań w rozkroku. Skręć jedną stopę na bok i upewnij się, że twoje pięty są w jednej linii. Rozciągnij ręce w linii ramion, weź głęboki wdech i z wydechem pochyl się w stronę skręconej stopy. Złap się za kostkę, podnieś drugą rękę prosto nad głową, w jednej linii z dolną ręką, skieruj wnętrze dłoni na zewnątrz. Jeśli nie spowoduje to napięcia w szyi skręć głowę tak, by patrzeć na uniesioną dłoń.
Korzyści: wzmacnia mięśnie łydek, ud i talii. Uelastycznia kręgosłup i zapobiega płaskostopiu.
Bhujangasana, czyli pozycja kobry
Połóż się na brzuchu. Oprzyj czoło. Ustaw dłonie na macie w linii z barkami. Z wdechem, prostując ręce w łokciach, unieś głowę i klatkę piersiową, pępek pozostawiając na macie. Stopy powinny być złączone. Spójrz na sufit.
Korzyści: pomaga radzić sobie ze stresem, pomaga przy zatwardzeniach, eliminuje ból pleców i wspomaga leczenie chorób oskrzelowych.
Adhomukhsvanasana, czyli pozycja psa z głową w dół
Uklęknij i pochyl się, opierając dłonie na podłodze, pod barkami. Kolana także ustaw na szerokość barków. Powoli, prostując nogi, zacznij podnosić kolana z maty, unieś biodra do góry. Twoje plecy powinny być skierowane ukośnie do poziomu podłogi. Trzymaj głowę między ramionami i skieruj wzrok na palce u stóp.
Korzyści: redukuje napięcie mięśni ramion, wydłuża i prostuje nogi, poprawia wygięcie podeszwy stóp i wzmacnia kostki.
… i na koniec Savasana – pozycja nieboszczyka
Połóż się płasko na macie lub kocu. Nogi i ręce leżą swobodnie, wnętrza dłoni skieruj do sufitu. Powoli zamknij oczy. Pozwól, by całe ciało rozluźniało się. Oddychaj spokojnie, wdychając i wydychając powietrze przez nos.
Korzyści: uczy koncentracji, wycisza.
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!
Kirti Gahlawat
Absolwentka studiów podyplomowych Nauk o Jodze. Uzyskała certyfikat instruktora i egzaminatora wydawany przez rząd Indii w ramach programu Departamentu AYUSH oraz certyfikat instruktora Hatha Yoga (Yoga Alliance).
Jogę praktykuje od ponad 15 lat. Zdobyła dwa złote i dwa srebrne medale na Międzynarodowych Mistrzostwach Jogi w Portugalii, Tajlandii i New Delhi. Sześć razy z rzędu zdobyła złoty medal w Narodowych Mistrzostwach Jogi, a także zwyciężyła w wielu innych zawodach na poziomie regionalnym, narodowym i międzynarodowym.
Obecnie pełni funkcję nauczyciela kultury indyjskiej w Ambasadzie Indii w Warszawie. Jej misją jest szerzenie wiedzy na temat jogi, sanskrytu oraz narodowego dziedzictwa kulturowego Indii.