
Wernisaż wystawy „Joga medytacyjna”
13 stycznia br. o godz. 16.00 w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS (budynek Biblioteki Głównej UMCS, Lublin, ul. Radziszewskiego 11, III piętro) zostanie otwarta wystawa pt. „Joga medytacyjna” autorstwa Gerarda Głuchowskiego.
Prezentowany cykl 43 prac dotyczy bardzo szeroko pojętej filozofii człowieka i ma charakter medytacyjny. Każda praca opiera się częściowo na hinduistycznej symbolice barw oraz na formach geometrycznych. Symboliczna forma prac jest związana z obrazowym językiem traktatu jogi klastycznej, ma zwrócić uwagę na najbardziej znaczące problemy związane z duchowością i przeznaczeniem człowieka, którego traktuje się jako istotę kosmiczną i ponadczasową.
Gerard Głuchowski urodził się w 1936 r. w Warszawie. W latach 1959-1964 studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jego wykładowcami byli m.in. profesorowie: Kazimierz Ajdukiewicz, Władysław Tatarkiewicz, Adam Schaf oraz Stefan Morawski. Szczególnie interesowały go systemy filozofii bramińskiej, a spośród nich system sankhji i jogi Patańdżalego. Od 1973 r. był pracownikiem dydaktyczno-naukowym na UMCS w Lublinie, gdzie obronił doktorat oraz prowadził wykłady z filozofii systematycznej i indyjskiej ze szczególnym uwzględnieniem jogi klasycznej. Jest autorem 140 prac zamieszczanych najczęściej w czasopismach naukowych i encyklopediach o tematyce związanej z filozofią indyjską. W latach 1986-1993 stworzył cykl prac malarskich, z których każda wyrażona symboliką form geometrycznych i barw odzwierciedla treści filozoficzne jogi klasycznej. Obrazy te cieszyły się wielkim zainteresowaniem, przedstawiane były na 22 wystawach w Polsce i dwa razy w Indiach.
Wystawa będzie czynna do 12 lutego 2016 r.
Żródło: umcs.pl
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!