
Recenzja książki „Ajurweda – jak dbać o siebie i być zdrowym” dr Partapa Chauhan

Recenzja książki „Ajurweda – jak dbać o siebie i być zdrowym” dr Partapa Chauhan
Żyjemy w wyjątkowych czasach z niewiedzą, co przyniesie jutro. Przytłoczeni i zmęczeni nadmiarem informacji, teorii i nieustających spekulacji, kiedy to się skończy i jak będzie wyglądać nasze życie. Wylogujmy się na chwilę i wykorzystajmy ten czas w przejście w tryb „slow”. W którym zadbamy o wewnętrzny spokój, wzmocnimy odporność i polepszymy stan zdrowia. Bo nie od dziś wiadomo, iż ciało i umysł na siebie wpływają.
Dr Partap Chauchan, znany lekarz ajurwedyjski, w swojej książce „Ajurweda – jak dbać o siebie i być zdrowym” przedstawił najstarszy i holistycznym system medyczny. Ajurweda jest kapitalnym narzędziem jeśli chodzi o profilaktykę. Traktuje człowieka jako indywidualną jednostkę, która jest mieszaniną trzech konstytucji. Brak równowagi wśród nich sprzyja odkładaniu się toksyn, które przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia, zaburzonego metabolizmu, bezsenności, problemów z cerą oraz blokad kanałów energetycznych, co stanowi zalążek wielu chorób cywilizacyjnych. Zasady ajurwedy są bardzo proste, wymagają jednak praktyki i zaangażowania.
Książka dr Partap Chauhan „Ajurweda – jak dbać o siebie i być zdrowym” jest bogatym źródłem wiedzy np. o zrównoważeniu dosz, komponowaniu diety i stylu życia, a także zawiera wskazówki dotyczące terapii, ćwiczeń i domowych leków.
Poniżej fragment z książki, dzięki któremu dowiesz się:
Jak uniknąć negatywnych stanów umysłu – zmartwień, napięcia, smutku czy złości?
Dieta:
- Unikać jedzenia ciężkostrawnego (smażonego, słonego i ostro przyprawionego);
- Ograniczyć jedzenie przetworzone, które zawiera konserwanty, jest sztucznie barwione;
- Z diety powinny być wyłączone produkty z białej mąki, a także alkohol, coca – cola i napoje gazowane;
- Zalecane jest wypicie 3-4 szklanek wody po przebudzeniu;
- Wskazane są świeże owoce i warzywa, soki, kiełki, orzechy;
- Przed zaśnięciem wypić filiżankę ciepłego mleka.
Zioła:
- Pić raz dziennie przez 40 dni mieszankę z mielonych migdałów i mleka
Poniżej przepis i sposób przygotowania:
Namoczyć w wodzie 7 migdałów, rano zdjąć skórkę i zmieli migdały z 4 ziarnami pieprzu, 1 łyżką płatków róży i 1 łyżką ziaren anyżu, zalać 1 szklanką mleka i podgrzewać przez 5 minut na małym ogniu, można osłodzić miodem.
- Przed snem zjeść łyżeczkę miodu ze szczyptą cynamonu
Ćwiczenia:
Wskazane są spacery wcześnie rano lub wieczorem. Działania twórcze i regularna medytacja także będą bardzo korzystne. Relaksowanie się w leżeniu z koncentracją na oddechu może pomóc rozpuścić napięcie.
Inne zalecenia:
- Wypróżniać się codziennie rano, przy zaparciach można zażyć łyżeczkę oleju rycynowego przed snem;
- Bardzo dobry zarówno dla ciała, jak i umysłu jest masaż całego ciała olejem sezamowym (dwa razy w tygodniu);
- W usunięciu napięć pomaga również masaż olejem migdałowym, można do niego dodać olejek jaśminowy lub lawendowy (10 kropli na pół szklanki oleju migdałowego);
- Zapach sandałowy oraz spokojna muzyka działają odprężająco;
- Unikać bezczynności i samotności.
Partap Chauhan “Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym”,
Virgo
Warszawa 2014
ISBN: 978-83-62842-14-8
Skoro już tu jesteś...
...mamy do Ciebie prośbę. Coraz więcej osób czyta artykuły na portalu Bosonamacie.pl, znajduje tu także informacje o ciekawych warsztatach i wyjazdach.
Nasz portal działa na zasadach non-profit, nie jest firmą, ale efektem pracy i zaangażowania grupy pasjonatów.
Chcemy, by nasz portal pozostał otwarty dla wszystkich czytelników, bez konieczności wprowadzania opłat za dostęp do treści.
Dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą. Wesprzyj nas na Patronite! Nawet symboliczne 10 złotych miesięcznie pomoże nam tworzyć wartościowe treści i rozwijać portal.
Jeśli nasz artykuł był dla Ciebie pomocny, ciekawy lub po prostu lubisz to, co robimy – kliknij logo poniżej i dołącz do grona naszych patronów.
Każde wsparcie ma znaczenie. Dzięki Tobie możemy działać dalej!
Dziękujemy!